Поліція лише після п’ятого дзвінка і суперечки з медиками «швидкої» відреагувала на їхнє прохання про допомогу

Стверджують працівники центру екстреної допомоги і скаржаться на грубість та обман поліцейських. У поліції обіцяють провести службове розслідування і прийняти відповідні рішення.
Подія, про яку йтиметься у цій публікації, сталася 21 липня у Нововолинську. Приблизно о 21.00 у диспетчерській місцевого відділення невідкладної допомоги пролунав телефонний дзвінок. Чоловік, який назвався учасником АТО, поскаржився на біль у руці. У відповідь на стандартні запитання диспетчера Алли К. про анкетні дані, адресу і про те, що сталося з рукою, почулися лайка, образи і погрози підірвати відділення «швидкої». Зареєструвавши виклик, жінка зателефонувала в поліцію, розповіла черговому про погрози, повідомила адресу «пацієнта», припустивши, що хворий, очевидно, перебуває під дією алкоголю чи наркотиків. Та замість того, щоб негайно відреагувати на тривожне повідомлення медика, служитель закону, за словами диспетчера, вступив із нею в суперечку. На те, що є норми закону, згідно з якими у випадку загрози життю і здоров’ю медиків поліція зобов’язана супроводжувати бригаду «швидкої» до окремих категорій хворих, заявив: «Я вперше чую про таке. До того ж, у нас немає машини, а ви маєте виконувати свою роботу».
-Оскільки ми тепер підпорядковуємося обласному центру екстреної медичної допомоги, то зателефонували до Луцька і повідомили про ситуацію старшому лікарю зміни, який у випадку відсутності керівництва (робочий день давно закінчився) коригує наші дії і наділений повноваженнями приймати рішення, - розповідає завідуюча відділенням Ольга Рябченюк.
-Повідомлення про цей інцидент надійшло до нас із Нововолинська вже близько опівночі. Вислухавши розповідь колег і давши вказівку бригаді ні в якому разі не виїжджати на виклик без супроводу поліції, старший лікар сама зателефонувала у чергову частину шахтарського міста. І перший, і другий дзвінок, які тривали відповідно впродовж 30-ти і 43-х секунд, черговий скинув. Слухавку підняв лише після третього дзвінка о 23.20, - розповідає завідувач центральної оперативної диспетчерської КЗ «Волинський обласний центр екстреної допомоги і медицини катастроф» Андрій Абрамов, давши нам прослухати фрагмент розмови лікаря з поліцейським. – На повідомлення про погрози медикам, пістолет і гранату поліцейський скептично перепитав, чи автомата у нього там немає, а потім сказав, що нібито наряд поліції вже чекає «швидку» на місці виклику.
-Та все виявилося неправдою. Прибувши за вказаною адресою, фельдшер Леся А. побачила, що машини поліції біля будинку немає. Вона знову зателефонувала у чергову частину й запитала, де наряд, на що полісмен відповів, що його колеги вже у квартирі. А тим часом назустріч жінці вибігла агресивна особа із собакою. Чоловік кричав, що це він викликав «швидку», гучно лаявся й вимагав негайно вколоти йому морфін. Наряду поліції і досі не було, тож фельдшер оглянула пацієнта, виміряла тиск, пульс, перевірила його руку, але нічого серйозного не виявила, з чоловіком усе було гаразд. Але той не захотів нічого слухати – сипав матюками, кричав, що проходив службу у спецназі, був у зоні АТО, має вдома пістолет і гранату, погрожував жінці, що вона вже ніколи не побачить своїх рідних, якщо не виконуватиме його вказівки. Фельдшер почала його заспокоювати, запропонувала знеболення анальгіном або диклофенаком. Сказала, що більше нічого із собою не має. Тоді він почав вимагати везти його в лікарню. Зрештою вже після опівночі медики доставили пацієнта у прийомне відділення хірургічного корпусу ЦМЛ, де він теж вів себе неадекватно, але вже не так агресивно, оскільки там були чоловіки. І лише тоді прибула поліція. До речі, це вже не перший інцидент із цим пацієнтом. Подібне траплялося й раніше, зокрема першого липня. Він теж був нетверезий і так само вночі викликав «швидку». Але тоді поруч із ним був хтось із родичів чи друзів і він поводився спокійніше, - зауважує завідувачка відділення невідкладної допомоги. - Де під час конфлікту був водій «швидкої», і чому не прийшов на допомогу фельдшеру? - перепитує Ольга Іванівна. – Справа в тому, що між кабіною і салоном машини немає зв’язку, хоча тут, звичайно, теж є питання: водій, бачачи, що візит затягується, міг би вийти з кабіни і поцікавитися, що відбувається. Він все-таки чоловік. Ми, звичайно, розуміємо, що у поліцейських своя специфіка роботи, що вони теж можуть бути у рейдах, але ж навіщо грубіянити? Ми ж не вимагаємо, щоб вони супроводжували нас щодня і цілодобово. Та бувають випадки, коли це просто необхідно, бо від цього залежить життя і здоров’я медиків. Наприклад, коли треба забрати у лікарню психічно хвору людину. І ще одне: телефонуючи в поліцію, я чітко називаю своє прізвище, посаду, а на тому кінці дроту, якщо хтось і підніме слухавку, то ніколи не представиться або ж пробубонить собі щось під ніс так, що неможливо розібрати.
-Найбільше у цій історії мене обурив відвертий обман поліцейського, який сказав, що наряд уже на місці, тим самим підставивши медика під можливу загрозу, - оцінює ситуацію завідувач центральної диспетчерської Андрій Абрамов. – Є закони про національну поліцію, про невідкладну медичну допомогу, де прямо сказано, що «у випадках агресії пацієнтів або оточуючих їх осіб, зокрема тих, які перебувають під дією алкогольного чи наркотичного сп’яніння, гострого психічного розладу і становлять загрозу для життя та здоров’я медиків, супровід бригад екстреної допомоги при транспортуванні таких пацієнтів здійснюють поліцейські». І ми прекрасно співпрацюємо з Луцьким міськвідділом, з поліцією інших міст і районів області, а от із Нововолинськом та ще із двома райвідділами, яких поки що не буду називати, постійні проблеми.
-Інцидент між нашими двома службами, які мали б співпрацювати, уже не перший, тому ми надіслали відповідне подання на ім’я начальника обласного управління поліції та на ім’я керівника Нацполіції України Хатії Деканоїдзе, - повідомив заступник головного лікаря обласного центру екстреної меддопомоги Володимир Шмаль.
Оскільки на час написання матеріалу і начальник поліції Василь Лесь, і начальник штабу Ігор Байкевич були у відпустці, то про результати службового розслідування просимо поінформувати начальника слідчого відділення Андрія Литвина.
-По-перше, на реєстраторі у чергового зафіксовано лише два дзвінки зі «швидкої». Згідно із записом розмови, під час першого дзвінка медики повідомили про те, що до них телефонував чоловік, який, імовірно, п’яний, лається, їх ображає, тому вони, мовляв, не зобов’язані виїжджати на такі виклики. Допомоги поліції вони не просили, - пояснює Андрій Анатолійович, включаючи запис. – Після цього до пацієнта виїхала оперативна група, яка його опитала. Потім надійшов другий дзвінок із «швидкої». Медики повідомили, що чоловік телефонував удруге, матюкався і погрожував їм гранатою та пістолетом. Поліцейські виїхали у лікарню, опитали медперсонал, а потім поїхали до чоловіка додому і склали адмінпротокол про дрібне хуліганство. Щоб прояснити всі деталі інциденту, ведеться службове розслідування, яке триватиме 10 днів. За його результатами буде прийнято відповідне рішення.
Ксеня Лучко, м. Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі