Пільговики у маршрутках: платити за проїзд чи ні?

Пільговий проїзд у маршрутках ніхто не скасовував. Водночас Президент не підписав закон, що передбачає виділення майже 2 мільярдів гривень на забезпечення компенсації пільгового проїзду. Перевізники зреагували на це миттєво. Мовляв, немає грошей – не буде й пільгових перевезень. Найбільше скарг, що водії маршруток відмовляються безоплатно перевозити пільговиків, надходить від пенсіонерів. Так у редакцію нашої газети звернувся з цього приводу Григорій Голіцин, який постійно стикається з цією проблемою у володимирських маршрутках. Найбільше чоловіка обурює те, що перевізники, відмовляючи у пільгових перевезеннях, порушують закон. Як доказ Григорій Геннадійович приніс газету «Експрес» від 14 квітня із розлогим матеріалом під назвою «Змушують платити за проїзд? Викликайте поліцію», де в коментарі юриста Євгена Власова йдеться: «Перевізники не мають права обмежувати пільговиків. Є навіть адміністративна відповідальність за це, передбачена ст. 133-1 Кодексу про адміністративні правопорушення. Зокрема, безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності в розмірі восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136 гривень). Також у принципі не передбачено законодавством, скільки одночасно може їхати пільговиків (двоє чи вся маршрутка). Тобто те, що перевізники встановлюють свої квоти на перевезення, також є свавіллям. Отже, будь-яка відмова від перевезення пільгових категорій є незаконною. Незалежно від того, є чи немає компенсації на пільговий проїзд, право пільговиків на безоплатний проїзд нікуди не зникає, не може бути обмежене та має бути забезпечене перевізником».
Цю болючу тему ми не раз піднімали на сторінках нашого видання, тож нам добре відома позиція та аргументи самих перевізників: «Ми є підприємцями і не можемо працювати собі у збиток. Через поганий стан доріг часто ламається транспорт, запчастини і пальне коштують дорого, треба платити зарплату водіям Якщо держава не виконує своїх зобов’язань із компенсації витрат на пільговиків, то чому ми маємо їх безкоштовно возити?»
І з цим важко не погодитися. Але люди, які мають право на пільги, ставляться до цього по-різному. Одні змирилися і сплачують вартість проїзду, аби не псувати собі нерви, а інші миритися не хочуть. Таким чином виникає дисонанс між законом і життєвими реаліями, які не дозволяють дотримуватися цього закону. У ситуації, що склалася, у кожного своя правда: і у перевізників, і у пільговиків.

Володимирські пільговики тільки частково можуть скористатися законним правом на безкоштовні перевезення
То що робити: платити чи не платити? Адже всім чудово зрозуміло, що виклик поліції у кожному окремому випадку проблеми не розв’яже, лише створюватиме незручності для більшості пасажирів, які платять за проїзд і не хочуть через подібні розбори нікуди спізнюватися. Із цим запитанням звертаємося до начальника відділу персоніфікованого обліку управління соціального захисту Володимир-Волинського міськвиконкому Оксани Юрчук.
-Пільговий проїзд у громадському транспорті і справді ніхто не скасовував. Але у Державний бюджет на 2016 рік не були закладені кошти на його забезпечення. На це була передбачена сума 1,6 млрд. грн., але Президент її не затвердив, повернувши закон на доопрацювання. Отже, Законом України «Про Державний бюджет на 2016 рік» субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсації перевізникам не передбачена, - пояснює Оксана Миколаївна.
-Щодо нашого міста, то сума заборгованості перед перевізниками за пільгове перевезення пасажирів за 2015 рік складає 136,9 тис. грн. і наразі невідомо, чи будуть повернуті ці гроші взагалі. Цього року ситуація інша. У зв’язку з тим, що в Державному бюджеті немає грошей на компенсації перевізникам, з 1 січня по 1 квітня пільгові перевезення пасажирів здійснювалися виключно на благодійній основі – за кошти самих перевізників. Але оскільки забезпечити всіх пільговиків із зрозумілих причин у перевізників змоги немає, то й дотримувалися ліміту, який існує ще з 2008 року, – по двоє пільговиків на одну маршрутку.
На сьогодні відсутні нормативно-правові акти, які б чітко регламентували порядок розрахунків компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та порядок проведення цих виплат перевізникам. Місцеві органи влади, які володіють ситуацією на місцях і можуть оперативно впливати на її зміну, мають можливість самостійно визначати обсяг пільгових перевезень та, відповідно до ст. 91 Бюджетного кодексу України, передбачати видатки.
Тому, врахувавши численні звернення громадян та голів садівничих товариств, на черговому засіданні сесії Володимир-Волинської міської ради, яка відбулася 8 квітня, було прийнято рішення збільшити видатки з міського бюджету за Програмою соціального захисту населення міста на 2016-17 роки на 250 тис. грн., передбачивши їх для часткової компенсації за пільгове перевезення громадян на міських маршрутках. Компенсація витрат проводиться на основі договору, що укладається перевізником з управлінням соцзахисту, яке є головним розпорядником бюджетних коштів. У квітні такі договори були укладені з АТП 10707 на маршрут №10 «Масив «Сонячний» - масив «Марс» та із приватним перевізником Собчуком на маршрут №8 «Військове містечко – вул. Федорівська» на рейси о 9.05 год. та 11.35 год., де пільговики мають право їздити без обмеження. (До речі, цими рейсами може скористатися Григорій Голіцин для безоплатного проїзду). Зазначеним перевізникам компенсується лише 30% витрат на пільгове перевезення пасажирів. Решта троє міських перевізників задля зняття соціальної напруги
зорієнтовані на те, щоб по можливості возити пільговиків на благодійній основі, хоча б по двоє на рейс.
-Водночас управління не має законних підстав примушувати перевізників укладати такі договори, якщо у бюджеті немає чи не вистачає коштів на виплату компенсацій, - зазначила Оксана Юрчук.
Отже, маємо те, що маємо. У пільговиків є вибір: або зрозуміти ситуацію і платити за проїзд, або підлаштовуватися під реалії (раптом пощастить!), або боротися за свої права усіма законними способами.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі