Пенсійна реформа: молоді варто замислитися про майбутнє

Інтерв’ю з начальником об’єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Володимирі-Волинському Ларисою Величко.
«Пенсійна система хвора. Її потрібно лікувати», - саме ці слова прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана стали лейтмотивом презентації основних положень законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій». Кабмін схвалив урядову позицію щодо пенсійної реформи. Законопроект має затвердити Верховна Рада, і вже з 1 жовтня 2017 року очікуються перерахунки пенсій. Що ж слід чекати від нових нарахувань пенсійного забезпечення? Про це наша розмова з очільницею управління Пенсійного фонду України у Володимирі-Волинському Ларисою Величко.
-Ларисо Анатоліївно, що є основною складовою пенсійної реформи?
-Перш за все це обов’язкове осучаснення пенсій. Ні для кого не секрет, що пенсії за останні роки не переглядалися, хоч заробітна плата неодноразово зростала. А тому в першу чергу осучаснення пенсій торкнеться колишніх працівників. Уряд планує з 1 жовтня цього року перерахувати призначені пенсії з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 гривень. Цей показник застосовують для обчислення пенсій, які призначаються у 2017 році. Таким чином, значна частина пенсіонерів отримуватиме вдвічі більшу пенсію. Також із жовтня, як пропонує уряд, буде скасовано 15 відсотків зниження пенсій пенсіонерам, які працюють. Заробітну плату і пенсії отримуватимуть в повному обсязі. Крім того, вдосконалення пенсійної системи сприятиме розвантаженню Пенсійного фонду. Всі видатки, які ми сплачуємо, очевидно, візьме на себе інший орган. Новим є також те, що відбуватиметься реорганізація відшкодування для працівників у шкідливих умовах виробництва. Підприємства не будуть відшкодовувати пенсії, а сплачуватимуть підвищений ЄСВ за своїх працівників. Ці додаткові внески для працівників, молодших за 35 років, накопичуватимуться на індивідуальних рахунках даних осіб. Хочу зазначити, що вже нині уряд закладає можливості щорічної автоматичної індексації пенсій.
-Судячи з ваших слів, у першу чергу виграють ті люди, які раніше пішли на пенсію. А як же здійснюватимуться нарахування пенсій за новою реформою?
-Уряд, як ви знаєте, знайшов механізми для того, щоб вирішити проблему пенсійного забезпечення без підвищення пенсійного віку. Розроблені наступні правила. Пенсію у 60 років призначатимуть лише при наявності 25-річного страхового стажу. При цьому через 12 місяців буде збільшуватися розмір страхового стажу. Звісно, що через 10 років потрібно буде мати 35 років страхового стажу. Так якщо людина, досягнувши 60-літнього віку, не матиме необхідного стажу, вона матиме вибір: або допрацювати необхідну кількість років, або придбати необхідну тривалість років для призначення пенсії у її віці. Передбачається, що з 1 січня 2019 року особі, яка має 15 років страхового стажу, пенсію призначать у 65 років, а якщо стаж менше 15 років, то призначатимуть соціальну допомогу у 65 років за сукупним доходом сім’ї. Переглядатиметься і нарахування пенсії за вислугою років, але це стосуватиметься лише військових та працівників силових структур.
-Питання страхового стажу болісно відчує наша молодь, яка потерпає від безробіття.
-Так, молоді варто замислитися про майбутнє. Я не заперечую, що молодь потерпає від безробіття, але, маючи інші джерела доходів, і часто-густо досить солідні, молоді люди легковажать запропонованою роботою. Вони не замислюються над тим, що джерела їхнього прибутку аж ніяк не впливають на страховий стаж, а попереду старість, яка висуне свої умови. Літа, стан здоров’я не дозволять займатися бізнесом, сільським господарством, їздити на заробітки тощо, а пенсія буде необхідна.
-До речі, про заробітки. Нині багато людей працює у європейських країнах, і в окремих випадках передбачено, що їхня трудова діяльність зараховуватиметься у стаж.
-Є відповідні угоди, які Україна уклала з деякими європейськими державами, де легалізоване працевлаштування, зокрема, з нашим сусідом - Польщею. В такому випадку стаж зараховується при нарахуванні пенсії. Якщо людина досягне пенсійного віку у Польщі, має право претендувати на польську пенсію.
-Ларисо Анатоліївно, принагідно хочеться нагадати, що, окрім солідарної системи нарахування пенсій, у нашій країні існують й інші системи, зокрема недержавного пенсійного забезпечення.
-1 січня 2014 року був прийнятий закон «Про загальне обов’язкове державне пенсійне страхування». Згідно з цим законом, є три рівні системи пенсійного страхування. 1-й рівень – це система солідарного страхування, якою ми зараз користуємося, 2-й – система накопичувального страхування і 3-й – система недержавного пенсійного забезпечення. Право кожного громадянина – обирати ту систему пенсійного забезпечення, яка, на його думку, є найбільш вигідною.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі