Олена Касянчук про здобутки, перспективи та потенціал Литовезької громади

Олена Касянчук про здобутки, перспективи та потенціал Литовезької громади
Олена Касянчук про здобутки, перспективи та потенціал Литовезької громади

Литовезька громада була утворена 29 липня 2016 року. За час її існування тут змінилося двоє очільників, голос за яких віддали жителі сіл громади на виборах до місцевих рад. При об’єднанні до складу громади увійшло 6 сіл: Литовеж, Заболотці, Заставне, Мовники, Біличі та Кречів.
Від Володимира-Волинського – 30 кілометрів, з Іваничів – 25 кілометрів, а із Нововолинська – лише 10 км. Саме стільки потрібно проїхати, щоб потрапити до Литовезької громади, яка розташована у колишньому Іваничівському районі. Крім вдалого розташування та багатої історії, Литовезька ТГ славиться також працьовитими жителями та повагою до гірничої справи. На території цієї громади розташована одна з найпотужніших досі діючих шахт регіону – шахта №9 «Нововолинська».
Очільниця громади Олена Касянчук, яку люди 25 жовтня 2020 року обрали головою громади, розповіла «Місту вечірньому», як наважилася піти на вибори, чи вдалося налагодити роботу з новообраними депутатами, про туристичний потенціал громади та як працює над залученням нових інвесторів.
- Олено Леонідівно, розкажіть, будь ласка, як наважилися піти на вибори?
- Працюючи в сільраді, дуже здружилася з колективом. І старалася сумлінно виконувати свої обов’язки. Оскільки для мене все було новим, то постійно навчалася, дізнавалася усі нюанси моєї посади. І не тільки своєї. Частенько доводилось виконувати обов’язки голови громади. І ось сам колектив запропонував мені стати головою громади. Колеги запевнили, що підтримають мене, тільки тому я погодилася.
- Не було бажання, чи не мали таких амбіцій?
- Не було таких амбіцій, швидше за все. Я працювала секретарем, мене все влаштовувало. Ніколи б раніше не повірила, що буду головою громади, якби не мій чудовий колектив. Найбільша підтримка була від них, оскільки перед самими виборами я потрапила в лікарню з коронавірусом, тому агітаційна робота лягла на плечі колективу, вони мені дуже допомогли. Зараз я не шкодую, у нас хороший колектив. Мене чують колеги, і я чую їх, усе у нас добре.  
- У чому особливість місцевого населення та культури? У чому, власне, унікальність Литовезької ОТГ?
- Литовезька громада має велику історію, у нас є дуже багато історико-культурних пам’яток та пам’яток архітектури. Я думаю, що це наша перевага. У нас є урочища «Замок», «Городище», ми маємо багато церков, яким по 400 і більше років і які є пам’ятками архітектури. Це велика культурна спадщина, яку нам треба розвивати! Дай Боже нам більше фінансів, і ми зможемо зробити нашу громаду привабливою для туристів. Одні лише вали на урочищі «Замок», де два роки поспіль проводимо розкопки, мають дуже багато цікавого матеріалу.
Коли у нас була конференція за участі археологів та представників із Литви і Польщі, дослідники з Києва нам показали, що на території громади є залишки Літовської вежі, і якщо її розкопати, то це, безумовно, привабить туристів. Уже тоді литовці були згодні проводити розкопки, але, на жаль, коронавірус вніс свої корективи.
- Із якими проблемними питаннями до вас звертаються люди? 
- Як на мене, глобальною проблемою у нашій громаді є дороги. ТГ охоплює шість населених пунктів, але сама територія дуже велика. Усі головні магістралі, які поєднують наші села з центром, не можна назвати дорогою, це  більше схоже на напрямок. Також цими дорогами їдуть «школярики» (шкільні автобуси – ред.), які просто розвалюються на ходу. Шалені гроші викидаються на ремонт автобусів. Я думаю, якщо буде доїзд, то це все кардинально змінить на краще у громаді. 
Станом на зараз відбувається тендер щодо ремонту дороги Литовеж-Іваничі, він практично вже на завершальному етапі. Служба місцевих автомобільних доріг обіцяє у 2022 році закінчення ремонту цієї дороги. Також, якщо цього року виготовимо документацію на ремонт дороги від траси Р-15 до Кречева, наступного року нам її включать у перелік і можна очікувати завершення робіт у 2023 році. Я вважаю, якщо ці дві ділянки зробити, це вже великий позитив для нашої громади. 
Також великою проблемою є те, що ми з часом втрачаємо наше бюджетоутворююче підприємство ДП «Шахта №9 «Нововолинська», яка йде на ліквідацію. Ми маємо півтора-два роки, щоб знайти інвестора, інакше не будемо виконувати бюджет. А це – утримання наших шкіл, садочків, доріг і  абсолютно всього у громаді. 
- Чи плануєте залучати інвесторів? Що можете їм запропонувати?
- Запропонувати можемо багато чого. У нас розроблений інвестиційний паспорт громади. Також є багато земельних ділянок, зокрема й під будівництво. Наприклад, під сміттєпереробне підприємство, під мінізаводи чи тепличні господарства. У нас є ділянки під сонячні батареї.
- Що вже вдалося досягти за майже рік вашої каденції, і які головні аспекти розвитку території маєте на найближчі рік чи два?
- Зовсім скоро будемо відкривати амбулаторію загальної практики сімейної медицини у Литовежі. На першій сесії, коли визнавали мої повноваження, прийняли рішення про створення свого Центру первинної допомоги. Ми його створили всупереч різним закидам. Так, було важко, але ми відвоювали! Станом на сьогодні наша амбулаторія працює, у ній чистенько, зроблений ремонт, лікарі мають майже дві тисячі укладених декларацій і повністю працюють на себе, не потребуючи коштів із місцевого бюджету.  В амбулаторії відкрили за власні кошти лабораторію, у якій робимо абсолютно всі аналізи, зокрема й ПЛР-тести і швидкі тести на ковід. Також у нас уже більше місяця працює пункт вакцинації від СOVID-19. Крім того, облаштували кімнату для фельдшера, щоб наші лікарі виїжджали у село Біличі на прийом, також завершуємо ремонт ФАПу у Кречеві, тому з медициною все налагоджується. Залишається відкритим питання виїзних прийомів лікарів у всіх селах громади, бо не всі жителі можуть доїхати до Литовежа. 
Своїми силами зробили трохи доріг, підсипали породою, бо не в змозі купити дороговартісний матеріал. 
Освіту щороку ми намагаємося забезпечити матеріально-технічною базою, тобто згідно зі стандартами Нової української школи та ХАСП (HACCP), абсолютно всім забезпечуємо. 
Великим досягненням вважаю фестиваль «Всеволож». Я була приємно вражена, жодної критики про те, що він був невдалий чи поганий, не почула від людей. Сама не очікувала, що захід вийде такого масштабу, що буде стільки людей! Наступного року старатимемося додати щось нове, можливо, розширимо територію, якщо вдасться.
- Тобто, наступного року також плануєте проводити фестиваль «Всеволож»?
- Так, плануємо. Сама місцина – як Богом дана, хочеться там проводити культурні заходи. Нам вдалося провести фестиваль завдяки спонсорам – місцевим фермерам. Жодної копійки з бюджету не пішло на фестиваль. Усі фермери, які були залучені і допомогли втілити цей задум у життя, побачили, що їхні кошти були використані з користю. 
-А чи вдалося дійти згоди з депутатами громади? Чи є опозиція та невдоволення з боку обранців громади?
- Опозиція є, але вона незначна. Мені дуже легко працювати з теперішнім депутатським складом. Я була депутатом громади минулого скликання, то тоді відчувалася справжня опозиція. Зараз ми всі працюємо в унісон, в усіх питаннях доходимо спільної думки без криків та емоцій, тому депутатським складом я задоволена.
- Як можна охарактеризувати соціальну сферу ОТГ у результаті децентралізації?
- У нас у громаді створений Центр соціальних послуг, який опікується одинокими людьми. Наші працівники забезпечують те, що потрібно: кому – догляд, кому – харчування тощо. Також у нас працює служба у справах дітей, вважаю, на досить високому рівні, адже жодних зауважень щодо її роботи немає. Усі сім’ї на території громади, які знаходяться у складних життєвих обставинах, охоплені турботою.
- У Володимир-Волинському районі щороку відбувається фестиваль «Український коровай-сузір’я» - захід, присвячений людям, які творять хліб. Чи будете у ньому брати участь?    
- У нас уже створена робоча група, що працює над підготовкою до цього фестивалю. Маємо залучати місцевих майстринь, які будуть пекти короваї. Цікаво те, що з наступного року фестиваль за жеребкуванням може проводитися у будь-якій ОТГ району. Хотілося б у нас у громаді також побачити такий захід. 
- Що хочете побажати жителям ОТГ і усього Володимир-Волинського району?
- Нехай усіх жителів Володимир-Волинського району завжди об’єднує любов до рідного краю, небайдужість до його добробуту, адже кожен із нас своєю працею має розвивати нашу державу заради майбутнього наших дітей. Бажаю, щоб із кожним роком наша громада розквітала і ставала гарнішою, щоб краще жилося її мешканцям, щоб ми ставали толерантнішими, добрішими і милосерднішими одне до одного. 
Нехай у нашій громаді панують суспільна злагода, взаємна повага та довіра, а у  кожному домі – родинний затишок, мир, спокій, любов та достаток!
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: