100 днів на посаді виконуючої обов’язки начальника Володимир-Волинської ОДПІ: перші підсумки роботи і плани на майбутнє.
Сьогодні Україна переживає глибоку економічну кризу, зумовлену російською агресією і неоголошеною війною. Двадцять відсотків економіки країни, зосередженої на Луганщині і Донеччині, окуповано ворогом. Не припиняються військові дії. За цих умов для нормального забезпечення життєдіяльності країни надзвичайно важливим є своєчасне наповнення Державного та місцевих бюджетів. Водночас, згідно з імплементацією угоди з ЄС, в Україні проводяться реформи, відбувається багато змін у законодавстві, в тому числі – в податковому. Відповідно, значно зросло навантаження на фіскальну службу.
26 лютого минуло сто днів, як виконує обов’язки начальника Володимир-Волинської ОДПІ Оксана Левчук. Це час, коли прийнято підбивати перші підсумки роботи та окреслювати плани на майбутнє. Кардинально змінювати характер діяльності, як це зробила Оксана Андріївна, завжди важко, до того ж – особливо відповідально, коли йдеться про керівництво такою серйозною установою як податкова інспекція.
-Оксано Андріївно, Вам випало очолювати Володимир-Волинську ОДПІ в особливо складний період. Як це позначається на роботі колективу?
-У 2015 році внесено багато змін до Податкового кодексу України, згідно з якими скоротилася кількість податків – їх стало 9 (7 загальнодержавних та 2 місцевих), запроваджено два види зборів. Зокрема, з 1 січня податок на прибуток, який є основною статтею наповнення бюджету, подається у зовсім іншому викладі. Відповідно, працівникам інспекції необхідно оперативно вивчати всі нововведення, швидко доносити їх до платників податків, отже – працювати в інтенсивному ритмі. Окрім цього, нам дали право здійснювати перевірки бухгалтерського обліку. На підприємствах малого бізнесу дозволені ревізії щодо бюджетного відшкодування, також фактичних доходів фізичних осіб. До змін в законодавстві ми підлаштовуємо наші бази. Все це дуже непросто, навантаження на податківців значно зросло.
-Чи встигли Ви адаптуватися в колективі?
-Так. Я завжди кажу, що в ОДПІ працюють розумні сумлінні люди. Всі знають, що заради досягнення нашої основної мети – наповнення державного і місцевих бюджетів – треба бути єдиною командою, якісно виконувати покладені на нас обов’язки, адже ми працюємо для людей. А без взаєморозуміння нічого б не вийшло.
-Як будуєте свою роботу в нових умовах?
-Саме життя диктує необхідність тісніше працювати з платниками податків. З початку 2015р. за участі працівників Володимир-Волинської ОДПІ було проведено три засідання «круглого столу» щодо змін у законодавстві. Одним із найбільш актуальних питань є податок на нерухоме майно, електронне адміністрування ПДВ, акцизний податок та використання касових апаратів. До місцевих ЗМІ було підготовлено і направлено 56 матеріалів з питань діяльності та змін у податковому законодавстві. Відбулося два виступи на місцевому телебаченні. За участі фахівців ОДПІ регулярно проводяться наради у міських та районних радах. У зв’язку із змінами у Податковому кодексі України та децентралізацією влади відбулися зустрічі з устилузьким міським та сільськими головами. У січні я відвідала колегію Локачинської РДА, після якої відбулася зустріч з сільськими головами району. Я особисто неодноразово зустрічалася з підприємцями, цікавилася, наскільки зручно вони почуваються в інспекції, чи отримують потрібні консультації. Приємно, що ніхто не скаржився. Звісно, хотілося б проводити більше зустрічей з людьми, але поки у мене немає заступника, бракує на це часу.
-Як люди ставляться до нових податків?
-Здебільшого негативно. Наприклад, податок на нерухомість був у Радянському Союзі, є він на Заході, має бути й в Україні. З цього року його сплачують юридичні особи, фізичні особи податок на нерухомість за цей рік платитимуть у наступному. Також підприємці, які мають найманих працівників, оформлених на півставки, невдоволені, що з 1 січня єдиний соціальний податок на них повинні сплачувати не так, як раніше, а від розміру мінімальної зарплати. Тож аби платежі надходили вчасно, доводиться знаходити з платниками компромісні рішення, пояснювати, що платять вони не нашим працівникам у кишеню, а державі.
-Поділіться, будь ласка, планами на найближчу перспективу.
-Ми живемо у 21 столітті, тому в роботі потрібно використовувати всі сучасні можливості. Зокрема, за пропозицією ОДА, необхідно зробити електронний варіант паспортів сільрад, які зараз існують у паперовому вигляді. Це створить хорошу базу даних з інформацією про те, які підприємства працюють у районі, скільки найманих працівників і т. ін. Я це питання вже порушувала і в райдержадміністрації, і в розмовах з сільськими головами. Також потрібно створити веб-сайт Володимир-Волинської ОДПІ, якого досі немає. Свою інформацію ми розміщуємо на сайтах місцевої влади та інших державних установ. Має бути і форум, на якому зможуть спілкуватися між собою бухгалтери, а громадськість – вносити свої пропозиції. Це суттєво спростить нашу роботу, зробить її більш відкритою і прозорою.
-Чого б Ви хотіли побажати платникам податків?
-Ми розуміємо, що у зв’язку з подіями в країні наші співвітчизники мають велике психологічне навантаження: війна, інфляція, зростають ціни і тарифи, доходи не збільшуються. Але, незважаючи на це, податки платити треба – без цього не зможе розвиватися країна, не буде вона такою успішною, про яку ми всі мріємо. Тож закликаю усіх до розуміння і сумління. На жаль, не всі ще у нас свідомо ставляться до сплати податків. Наприклад, громадяни, які отримують непогані доходи і не займаються підприємницькою діяльністю, не декларують їх. Отже, вони не сплачують відповідні податки і не замислюються над тим, що з єдиного соціального внеску кошти ідуть на допомогу знедоленим, виплати пенсій їхнім батькам. Зрештою, вони й самі колись будуть старенькими. Те ж саме стосується і військового збору, а допомога нашій армії сьогодні є надзвичайно важливою. Разом з тим є багато сумлінних платників, навіть тих самих пенсіонерів, що підробляють на ринку. Вони вчасно приходять, цікавляться і не мають жодних боргів.
Також хотілося б, щоб більше звітності надходило в ОДПІ в електронному вигляді. Сьогодні приблизно 50 відсотків платників податків подають декларації на паперах, а наші працівники змушені залишатися на роботі в позаурочний час, працювати у вихідні, щоб встигнути внести цей великий обсяг інформації в електронну базу даних.
Всім нам, платникам податків, я хочу побажати хороших доходів, достатку і позитивних змін у країні. Пам’ятаймо, що це залежить від кожного з нас.
Довідково: У центрі обслуговування платників податків, що знаходиться на першому поверсі Володимир-Волинської ОДПІ, можна отримати вичерпну інформацію чи будь-яку консультацію щодо сплати податків.
Міла Сергєєва, м.Володимир-Волинський
Коментарі