Про важливість води і про широку сферу її застосування говорити, мабуть, зайве. Зростання міст, бурхливий розвиток промисловості, інтенсифікація сільського господарства, значне розширення площ зрошуваних земель, поліпшення культурно-побутових умов і ряд інших чинників усе більше ускладнюють проблеми, пов’язані з очищенням водних ресурсів, в тому числі й очищенням стічних вод. Якщо раніше вода могла самоочищуватися у річках та інших водоймищах природним способом, то тепер у зв’язку зі значним забрудненням це завдання їй вже не під силу. Саме тому і виникла гостра необхідність в очищенні й утилізації стічних вод.
Каналізаційна мережа міста Володимира-Волинського побудована на повній роздільній системі, яка функціонує за допомогою колекторів та насосних станцій. Головна насосна станція перекачує стічні води на очисні споруди каналізації, розташовані в с.Лобачин на відстані 4км від міста та введені в експлуатацію в 1978 році.
-Очищення стічних вод – це їхня обробка з метою руйнування або видалення шкідливих речовин. Цей процес – досить складне виробництво, в якому є сировина (стічні води) та готова продукція (очищена вода). Для того щоб комунально-побутові та інші стоки перетворилися на безпечну для людини воду, їх піддають механічному та біологічному очищенню. Суть механічного методу зводиться до того, що із стічних вод механічні домішки видаляються шляхом відстоювання, що в основному базується на законі гравітації: все, що легше за воду, спливає наверх. А от біологічна очистка полягає у використанні активного мулу з бактерій та мікроскопічних тварин, які розчиняють забруднення у воді. Це відбувається у величезних резервуарах із залізобетону (аеротенках). Всі ці живі істоти бурхливо розвиваються в аеротенках, чому сприяють органічні речовини стічних вод і надлишок кисню, що надходить до споруди потоком повітря, яке подається. Бактерії склеюються в пластівці та виділяють ферменти, що мінералізують органічні забруднення. Мул з пластівцями швидко осідає, відділяючись від очищеної води. Після видалення хвороботворних бактерій стоки піддаються хімічному очищенню, хлоруванню рідким хлором або хлорним вапном. Щодо самого складу очисних споруд, хочу зазначити про такі його елементи: виробничий корпус з машинним залом, лабораторією, хлораторна, котельня, каналізаційна насосна станція, технологічні споруди з блоком ємностей, мулові майданчики та біологічні ставки, - розповідає начальник очисних споруд міста Володимира-Волинського Андрій Юзиць.
За його словами, проектна потужність очисних споруд каналізації становить 10тис.куб.м стоків на добу. Проте зі встановленням водомірних пристроїв (лічильників) володимир-волинські очисні споруди почали продукувати трохи менше половини від цієї норми.
-На сьогоднішній день дуже гостро постала проблема реконструкції та оновлення системи, яка очищує стічні води Володимирщини. У зв’язку з агресивним середовищем усі металеві конструкції очисних споруд ржавіють, піддаються сильній корозії і поступово виходять з ладу. Дуже хотілося б, щоб про це не забувала ні міська влада, ні обласна, ні навіть державна, адже від того, які кроки ми будемо робити, зараз залежить наше майбутнє. Може настати такий момент, коли після очисних споруд недоочищені належним чином стічні води мають великий шанс потрапити в наші водойми, - зауважив Андрій Орестович.
Безумовно, система водозабезпечення і водовідведення міста є складним багатопрофільним механізмом, на утримання якого потрібні немалі кошти. Як і в будь-якому іншому управлінні, у водопровідно-каналізаційному господарстві завдань і проблем вистачає. Але, будемо надіятися, підприємство успішно з ними впорається. Головне – щоб у кожній оселі була вода доброї якості, не виникали перебої з її постачанням і загалом не поставало проблем з функціонуванням системи водовідведення та із забрудненням навколишнього середовища.
Аліна Джарига, с.Лобачин, Володимир-Волинський район
Реклама
Очисні споруди Володимира-Волинського потребують оновлення
Розділ новин:
Коментарі