«Об’єднання приміських сіл у єдину громаду з містом було б доцільним»

Інтерв’ю міського голови Володимира-Волинського Петра Саганюка для газети «Місто вечірнє».
Звершилося… На території Володимир-Волинського району почали діяти об’єднані територіальні громади. Та чи краще стало від цього мешканцям ОТГ? Чи й надалі вони жалкують про те, що рівень їхнього життя значно нижчий, ніж міський? Можливо, жителям приміських сіл краще було б об’єднатися з містом? Про це ми запитали у міського голови Петра Даниловича Саганюка.
-Петре Даниловичу, підготовлений Закон про утворення об’єднаних територіальних громад. Йдеться про можливість об’єднання ОТГ з містами обласного підпорядкування. Чи не вважаєте Ви, що цей закон дещо спізнився?
-Хочу сказати, що є проект про створення агломератцій навколо міст обласного значення. Йдеться і про приєднання громад, які вже створені. На мою думку, ці питання потрібно було вирішувати комплексно. Я вважаю, що об’єднання мало б бути добровільно-примусовим. Зарічанська громада невелика. Оваднівська трішки інша. Щодо Зимнівської громади, то я вважаю, що потрібно було робити центр не в Зимному, а шукати приміщення у місті, як це, наприклад, у Грубешові. Є Грубешовський повіт, Грубешовська міська рада і Грубешовська гміна. Ці громади ніколи самодостатніми не будуть, адже і освіту, і комунальні господарства, і технічний персонал потрібно фінансувати, держава фінансування поклала на місцеві бюджети. Минулого року держава допомагала ОТГ, а цьогоріч субвенції вже менші. Таким чином за 5 років, як це планують, ОТГ мають стати самодостатніми. Із свого багаторічного досвіду скажу, що це дуже складно. Самодостатньою може стати лише Зарічанська ОТГ, оскільки там діє потужне виробництво – птахофабрика, яка платить податки. А ті громади, що не мають виробництва, самодостатніми ніколи не будуть.
-Чи не було б доцільним приєднання до Володимира-Волинського сіл Льотниче, Заріччя, Острівок?
-Доцільно. Я колись вперше був головою об’єднаних міста і району. Це було в 1988-1991 роках. Я керував містом та районом. Це було складно. Район був на ІІІ місці в області за продуктивністю. Було 25 сільськогосподарських господарств, і всім потрібно було приділити увагу, а також місту. Тепер їх немає, а ті господарі, які є, допомоги не потребують. А для того, щоб приєднатися до міста, потрібен досвідчений управлінець. Безперечно, якби такі села, як Заріччя, Острівок та Льотниче приєдналися до міста, ми б змогли щороку в кожному селі відремонтувати вулицю. Щодо Льотничого, то свого часу там зіграло роль не стільки бажання чи не бажання приєднуватися, як політичні мотиви. Тепер ми бачимо, як складно добиратися до Поничева чи Когильного. Хороший і розумний голова у Зимному, але і йому складно.
-До речі, куди нині входить колишній військовий радгосп?
-Частина території входить до міста, а решта – до Оваднівської ОТГ. А взагалі це військовий полігон.
-У чому користь децентралізації для нашого міста?
-Збільшилися податки, в тому числі на фізичну особу. Більше коштів надходить до міського бюджету. Безумовно, що селу також потрібна децентралізація. Потрібно провести ревізію землі, порахувати кожен квадратний метр, його віддачу. Селяни повинні порахувати, який податок слід сплачувати у сільський бюджет. Звичайно, це має бути розумний податок, інакше землі ніхто не братиме.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі