Новий закон дозволяє встановлювати у квартирах індивідуальне опалення

Публікації

Про те, як це практично зробити, які необхідно підготувати документи, а також про ситуацію у Володимирі, читайте у матеріалі.
Наказом Мінрегіону України від 26 липня 2019р. №169, який набув чинності 17 вересня, затверджено Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води. Цей документ визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем централізованого опалення та постачання гарячої води відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».
Хто має шанс на встановлення індивідуального опалення
Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО (системи централізованого опалення) та ГВП (гарячого водопостачання), мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відключена від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання).
Як від’єднатися від центрального опалення та гарячого водопостачання
Згідно прийнятого Порядку, рішення щодо відключення споживачів від ЦО та ГВП приймається міською владою за письмовою заявою власника житла з урахуванням рішення відповідної комісії, яке може бути оскаржено в судовому порядку.
Рішення споживача про відключення від ЦО та ГВП приймається відповідно до вимог Цивільного кодексу України, законів «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Власник будівлі (житла) подає до органу місцевого самоврядування заяву, складену в довільній формі, де має бути зазначено причини відключення та інформація про намір влаштування в будівлі системи індивідуального чи автономного опалення та гарячого водопостачання. Для багатоквартирного будинку (ББ) до заяви додатково додається протокол зборів співвласників ББ (витяг із протоколу) про ухвалене рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП та зазначаються особи, уповноважені представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення.
Орган місцевого самоврядування подані документи передає на розгляд комісії, яка на найближчому засіданні розглядає заяву за участю заявника чи його представника. В разі позитивного рішення, комісія надає пропозиції щодо типу системи індивідуального чи автономного теплопостачання, яку можна встановити в будівлі після відключення. При цьому враховуються технічні можливості наявних мереж газо-, водо- та електропостачання міста чи окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником будівлі системи.
Рішення комісії передається до міськвиконкому протягом 5-ти днів, а копія надається заявникові. Орган місцевого самоврядування на найближчому засіданні за участі заявника (чи його представника) приймає рішення щодо відключення будівлі від ЦО чи ГВП з урахуванням рекомендацій комісії.
Для відключення будівлі її власник забезпечує розроблення проєкту відключення будівлі від ЦО та/або ГВП, який має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил і проєкту системи індивідуального чи автономного теплопостачання конкретної будівлі.
Вимоги до системи індивідуального опалення
Обрана система має забезпечити опалення місць загального користування та допоміжних приміщень у будинку; ізоляцію та/або перенесення транзитних стояків (у разі потреби) тощо; заміну (у разі потреби) внутрішньобудинкових систем газо- та/або електропостачання (залежно від типу нагрівачів).
Проводити роботи мають право лише фахівці
Відключення будівлі від ЦО чи ГВП здійснюється виконавцем відповідної комунальної послуги або суб’єктом господарювання, який має відповідну ліцензію на провадження таких робіт після отримання дозволу органу місцевого самоврядування на такі дії. Здійснюється це лише в міжопалювальний період, але не пізніше 1 вересня. Усі роботи проводяться за рахунок власника (співвласників) та інших коштів, не заборонених законом. Попередньо узгоджується дата і час проведення робіт та інформування про це співвласників ББ.
Виконавці робіт з обслуговування будинків письмово повідомляють власника про дату і час здійснення заходів із підготовки відповідної мережі до відокремлення квартири чи нежитлового приміщення власника. Ця дата має бути не раніше 15-ти і не пізніше 30 календарних днів від дати надсилання такого повідомлення власнику.
Якщо повідомлення від виконавців робіт надійшло власнику після 1 жовтня, дата відключення від ЦО та ГВП приміщення переноситься на наступний міжопалювальний період. Примусове відокремлення від ЦО та ГВП інших власників квартир та нежитлових приміщень не допускається.
Після завершення виконання робіт із відключення будівлі від ЦО та/або ГВП складається відповідний акт - по одному примірнику кожній із залучених сторін. На завершення виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання відповідної комунальної послуги.
Декілька уточнюючих запитань
Ознайомившись із законодавством, виникло декілька запитань до начальника управління ЖКГ і будівництва Володимир-Волинського міськвиконкому Віктора Фіщука.
- Вікторе Сергійовичу, насамперед, чим відрізняється автономне опалення від індивідуального?
- Система індивідуального, тобто поквартирного опалення – це система, розташована в окремому приміщенні в межах будівлі та призначена для обслуговування цього приміщення (квартири). Його перевага в тім, що воно може регулюватися самими власниками житла в залежності від їх потреб і бажань. Індивідуальне опалення актуально як для власників приватних будинків, так і квартир, де є централізовані тепломережі, але вони не завжди справляються зі своїм призначенням. При підключенні індивідуального опалення мешканець оплачує лише ту частину енергії, яку він спожив. Ще одна перевага - можливість індивідуального постачання гарячої води. Проте індивідуальне опалення обходиться споживачу дорожче, ніж центральне. Це пояснюється різницею в тарифах на газ для населення і теплоенерго. Крім цього, встановивши у квартирі індивідуальне опалення, власник не звільняється від зобов’язань перед теплоенерго, адже повинен сплачувати компенсацію за тепловтрати у стояках, що проходять через його квартиру.
Автономнее ж опалення забезпечується сукупністю джерел енергії. В автономній системі теплогенератор, теплопроводи і опалювальні прилади об’єднані в один пристрій, що забезпечує отримання тепла та його передачу в будинок. Такі системи зазвичай використовуються для опалення багатоквартирного будинку чи групи будинків, на відміну від окремих квартир. Сьогодні автономні джерела теплопостачання широко застосовуються і впевнено завойовують ринок України. Адже використання даних установок особливо вигідно в районах елітного житлового або точкового будівництва. В автономному опаленні використовуються різні види палива: газ, електрика, вугілля, дизпаливо.
- Чи створено у міськвиконкомі постійну комісію з розгляду заяв на встановлення індивідуального/автономного опалення і хто входить до її складу?
- Комісію створено рішенням міськвиконкому від 26 вересня 2019р. у складі 15 осіб – представників відповідних структурних підрозділів міськвиконкому, організацій-надавачів комунальних послуг, юрисконсульта, представників Держекоінспекції, Держпродспоживслужби та МРВ УДСНС, депутата міської ради.
- Чи надходили вже заяви на розгляд?
- Декілька громадян із числа жителів тих будинків, де недостатня кількість квартир мають індивідуальне опалення (менше 50%), цікавилися, але ми їм пояснили, що позитивної відповіді дати не зможемо, бо це перечить законодавству, адже призведе до розбалансування системи опалення всього будинку.
- У разі, якщо заявник отримає позитивне рішення комісії, чи потрібно йому звертатися в теплоенерго чи інші інстанції?
- Потрібно, адже в теплоенерго необхідно отримати технічні умови на відключення житла від центрального опалення та гарячого водопостачання. Для цього насамперед треба погасити заборгованість, якщо вона є. Крім цього, в організації, що обслуговує будинок, треба взяти довідку, що вона не заперечує встановлення індивідуального опалення. (Це може бути ОСББ, кооперативна чи приватна компанія, або ж, якщо будинок обслуговується самими мешканцями, - довідка видається згідно рішенню загальних зборів). В управлінні газового господарства необхідно замовити технічні умови на приєднання до газопостачання. Далі треба звернутися в газпроєктмонтаж, що знаходиться в Луцьку, де виготовлять проєкт на газопостачання.
І тільки після цього можна шукати організацію, що виконає монтаж індивідуального опалення в квартирі.
(У зв’язку з великим обсягом матеріалу, про досвід м.Трускавець, який повністю перейшов на індивідуальне опалення (там нещодавно побували депутати Володимир-Волинської міської ради та голови ОСББ), та коментар з цього приводу директора КП «Володимир-Волинськтеплоенерго» Сергія Коби читайте у наступному номері газети.)
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі