Нові правила перетину українського кордону: як це працюватиме?

Починаючи з 2018 року, Україна запроваджує нові правила в’їзду на свою територію для іноземців.
Як саме працюватиме нова система, має найближчим часом розробити уряд. Але вже зараз ясно, що нововведення чи не найбільше стосуватимуться громадян Росії. Від 1 січня 2018р. їм доведеться не тільки здавати на кордоні відбитки пальців, а й попередньо повідомляти українську владу про свій намір відвідати країну.

Чи введуть візи для росіян?
Питання про посилення контролю для громадян Росії на кордоні з Україною обговорюється не перший рік. У березні 2014р. за лічені дні після підписання Володимиром Путіним закону про приєднання Криму до Росії – цей крок не визнає ані Київ, ані міжнародне співтовариство - РНБО України ухвалила рішення про запровадження візового режиму з РФ. Однак його так і не ввели в дію указом Президента. Офіційний Київ тоді пояснював, що візи – це занадто фінансово витратна справа, яка до того ж може негативно позначитися на мільйонах українців, що перебувають на території Росії. Однак з березня 2015р. громадянам Росії заборонили в’їзд до України за внутрішніми паспортами, а з осені того ж року припинили авіаційне сполучення між Україною та Росією.
Проте дебати між прибічниками запровадження віз із Росією і противниками цього кроку в Києві не вщухали. Зрештою в червні цього року міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що візи як такі в сучасному світі відходять у минуле, але за нинішніх обставин Києву було б доцільно створити систему попереднього інформування про наміри відвідати Україну для громадян РФ. У липні РНБО ухвалила рішення, яке передбачає в тому числі анонсоване Клімкіним нововведення. Президент Порошенко ввів його в дію своїм указом.

Відбитки пальців на кордоні
Оприлюднені на сьогоднішній день документи дають тільки загальне уявлення про нововведення, які повинні запрацювати на українських кордонах з 1 січня. Помічник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян розповів, що з нового року на всіх 157 пунктах пропуску через український кордон в іноземців, які бажають в’їхати на територію країни, будуть брати біометричні дані – відбитки пальців. За його словами, здавати відбитки пальців будуть всі іноземці, в тому числі громадяни країн Євросоюзу.
«У першу чергу це безпека країни. По-друге, це його (іноземця) власна безпека, якщо, не дай Боже, трапляться неприємні сюрпризи на території країни», - пояснив пан Слободян в ефірі телеканалу «112 Україна».
Ця заява дещо розходиться зі словами Петра Порошенка, який заявив, що нововведення стосуватиметься тільки громадян з країн, «які представляють ризики для України», які до того ж не мають біометричних паспортів.
Які саме країни увійдуть до цього списку, поки що невідомо. Розробити його має український уряд. Однак окремий рядок у президентському указі присвячений тому, що в ньому має знайтися місце для Росії.
У прикордонній службі заявили, що вже приступили до тестування обладнання, яке дозволяє брати біометричні дані за межами прикордонного пункту, наприклад, в поїздах або на морському транспорті, однак не виключили, що реалізація нововведення призведе до збільшення черг на кордоні.

Запроваджується попереднє інформування
Громадян Росії точно торкнеться ще одне нововведення, передбачене указом Петра Порошенка. З нового року вони повинні будуть попередньо повідомляти про свій намір відвідати Україну за допомогою спеціального інтернет-ресурсу. Цю систему ще не створили, і наразі невідомо, яке саме відомство буде відповідальним за її створення та обслуговування, громадяни яких ще країн повинні будуть нею користуватися, і які саме дані вона буде запитувати у потенційних гостей України.
За словами Петра Порошенка, громадянин РФ, який в’їжджає до України, повинен буде не тільки вказати основну інформацію про свою поїздку, а й після прибуття зареєструватися в місці, в якому він планує перебувати на території України. «В умовах, коли держава є об’єктом військової агресії з боку Російської Федерації, ця практика є цілком виправданою», - заявив Президент.
Підготувала Міла Сергєєва

Розділ новин: 

Коментарі