«Необхідно, щоб в Україні, як в Європі і США, цінували таланти»

Вважає наша землячка Ірина Гусюк, член Молодіжного союзу художників України, викладач Одеського художнього училища імені Грекова.
Ірина Гусюк – неординарна особистість. Ця молода вродлива жінка не лише талановитий художник, але й людина, яка глибоко і тонко розуміє життя, відчуває сучасні тенденції у розвитку суспільства, розуміє запити людей і навіть у чомусь передбачає майбутнє.
Народилася Ірина 1980 року у Володимирі-Волинському у простій трудовій сім’ї, навчалася у міській ЗОШ №5. Одночасно відвідувала художню школу. Здібність до малювання перейняла від дядька, художника Миколи Гусюка. Саме він учив племінницю розуміти справжню красу мистецтва, бо, як стверджує тепер Ірина, естетична культура українського суспільства, на жаль, ще не дуже висока й шедеври мистецтва пересічні українці не завжди розуміють. Але художня школа виконує своє завдання, бо дітей потрібно готувати для того, щоб сприймати світ гарним і відповідно робити його таким.
Після школи дівчина продовжувала навчання в Одеському художньому училищі імені Грекова, де у 2001 році у неї відбувся зірковий захист диплома. Ірині пощастило, що вона потрапила у групу геніального художника Валентина Захарченка. Далі перед нею відкрилися двері Південноукраїнського державного педагогічного університету. Ірина продовжувала здобувати освіту на художньографічному факультеті. Отримавши диплом, працювала в Одеському обласному відділі культури, нині викладає спеціальні дисципліни в училищі імені Грекова. Ірина Петрівна неодноразово мала персональні виставки, вона – володарка гран-прі конкурсу «Мальовнича Україна», завоювала 9-е місце на Міжнародній виставці у Лондоні, не раз демонструвала свої картини у Стамбулі. Та, напевно, найбільш пам’ятною залишилася для художниці поїздка до Сполучених Штатів Америки. Чим так вразила Ірину ця країна?
-Масштабами розвитку, високим рівнем обслуговування населення, а ще – хмарочосами, пам’ятниками. Я відвідала музей сучасного мистецтва. Захоплена інсталяціями – просторовими композиціями з різноманітних готових деталей та елементів, що створюють враження єдиного цілого, - каже Ірина. – Зізнаюся, що до того часу не зовсім розумілася на сучасному мистецтві, але, відвідавши музей, збагнула, що незвичні технології передають справжні настрої суспільства, змушують людей замислюватися над своїм місцем у житті, над майбутнім, над недосконалістю людської моралі тощо. Сучасне мистецтво відповідає всім потребам людей, допомагає осягнути, чи розуміємо ми свою реальність, чи готові змінити себе, бо інакше ми світ не змінимо. Щодо американців, то це люди надзвичайно товариські. В Америці немає гендерної політики, відсутня расова відмінність. У жінок і чоловіків однакові права. Відчутна відсутність і бінарного гендеру, тобто всі члени суспільства мають однакові права. Не впадає у вічі суттєва різниця між пенсіонерами, студентами, дітьми. Взяти для прикладу хоча б той факт, що люди віком 60 років працюють офіціантами, а у нас вимагають лише молодих. США – країна великих можливостей, і в першу чергу там цінують талант. На вулицях, де прогулюються пішоходи, є кафе і галереї. В галереях виставляються гігантські фото, твори сучасного мистецтва, скульптури. Це все знаходиться у вільному доступі як для бажаючих отримати естетичну насолоду, так і для тих, хто хоче щось придбати. Багато створено установ для задоволення духовних потреб людей. Окремої уваги заслуговують музеї. Це споруди оригінальної архітектури, які мають спеціальне призначення. У плані підтримки мистецтва Україні слід брати приклад із США.
Та з Іриною Петрівною цікаво розмовляти не лише про мистецтво. У неї є свій погляд на сучасне життя, на позицію молоді. Вона вважає, що сьогоднішнім молодим людям в Україні бракує активності, наполегливості, цілеспрямованості. Молоді українці зайняли очікувальну позицію – хтось для них щось зобов’язаний зробити. І зовсім забули про те, що в кожному з них закладений значний життєвий потенціал. «Не вдалося одне, шукай себе в іншому, - радить Ірина. – Якщо щось не вдається, передусім спасував ти сам, а тоді вже претензії до влади, до суспільства тощо. Починати завжди потрібно із себе». Не схвалює художниця і нинішню систему виховання, передусім у сім’ях. Дитина, на її думку, насамперед формує себе в сім’ї, в рідному домі. Якщо вона бачить картини на стіні і розуміє, що на них зображено, якщо читає цікаві книги, з неї виросте всесторонньо і естетично розвинена особистість.
-Для того щоб краще жити, потрібно і вибирати краще, - продовжує розмову Ірина Гусюк. – Ми ж звикли чомусь вибирати гірше, простіше, те, що не вимагає інтелектуальних зусиль. Зрештою, маємо те, що маємо. У нас в Україні відсутня пропаганда високої етичної і естетичної культури. А зразки для наслідування у нас є, і немало. Українська земля багата талантами. Необхідно, щоб в Україні, як в Європі і США, цінували таланти.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі