Найгуманніший спосіб уникнення небажаного потомства у домашніх улюбленців

Більшість людей, взявши в будинок маленьке кошеня, навіть не замислюється, що мине зовсім небагато часу, цей малюк виросте і досягне статевої зрілості...
Тоді зміниться його поведінка, а ще, ймовірно, у домі з’являться нові крихітні пухнастики. Зазвичай власники тварин, особливо безпородних, намагаються стримати природний потяг своїх улюбленців. Просто за подальшу долю маленьких котиків готові відповідати не всі. На запитання про те, як усунути статеву активність тварин, відповідає директор Володимир-Волинської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини Надія Лозовицька.
-Надіє Сергіївно, як можна зарадити масштабній проблемі бродячих котів? Та й не всі господарі домашніх котиків хочуть постійно отримувати потомство від домашнього улюбленця…
-Кішка – тварина, що може привести достатньо велике потомство. Теоретично упродовж 2-3 років вона може подарувати біля 100 кошенят! Надпопуляція кішок, переповнені притулки та будинки волонтерів, а також катастрофічно велика кількість бездомних тварин повинні б схиляти власників безпородних кішок та котів вживати певних заходів, адже знайти дім для кошенятка часом буває дуже непросто. На жаль, одним людям легше викинути тварину за двері, ніж іншим взяти на себе відповідальність і бути матеріально спроможними, щоб прийняти нового члена родини… Найгуманнішим способом уникнення непотрібного потомства є стерилізація та кастрація. Варто також пам’ятати, що сама процедура є відносно простою і, в першу чергу, має позитивний вплив на життя тварини. Це вираження доброї опіки і правильної позиції власника.
-Розмежуйте, будь ласка, поняття кастрації і стерилізації, адже багато хто не знає, як правильно їх вживати.
-Більшість лікарів ветеринарної медицини термін «стерилізація» використовують щодо особин жіночої статі, а «кастрація» – чоловічої. Люди часто бояться цих слів, підсвідомо відштовхуючи себе від пошуку суті цих питань. Тому виникли уже міфи. Стерилізацією називають позбавлення тварини здатності до відтворення, а кастрація – це видалення статевих залоз хірургічним способом або виключення їхньої функції хімічним чи іншими методами, наприклад, рентгенівським, іонізуючим опромінюванням тощо.
-Чи мають ці процедури плюси, окрім очевидного – уникнення приплоду?
-Як у кастрованих котів, так і у стерилізованих кішок тривалість життя може збільшитися удвічі! Для прикладу використовуємо статистику наших західних сусідів. У Польщі середня тривалість життя некастрованих котів становить близько 5-ти років, кастрованих – більше 10-ти. Що стосується кішок, то не стерилізовані живуть в середньому 6 років, стерилізовані ж – близько 10-ти. Процедура стерилізації, окрім позбавлення кішки здатності до розмноження, усуває ознаки, що характеризують охоту – надмірну збудливість, м’явкіт, тертя об різні предмети, а також запобігає виникненню інфекцій та пухлин молочної залози і матки.
Кастровані коти стають спокійнішими, не такими агресивними стосовно інших котів, а це дозволяє уникнути ран від укусів і зараження потенційно небезпечними хворобами. Також кастрація позбавляє мічення території сечею, що має дуже інтенсивний запах, який практично неможливо усунути.
-У якому віці зазвичай каструють котів?
-Процедура може бути проведена практично в будь-якому віці. Багато ветеринарних лікарів у Європі та США проводять ранню кастрацію чи стерилізацію до досягнення твариною статевої зрілості. В Україні найчастіше цю процедуру проводять у віці 7-8 місяців. У випадку котів кастрацію варто провести до того, як сеча набуде характерного інтенсивного запаху. У кожному випадку оптимальний термін проведення кастрації чи стерилізації визначає ветеринарний лікар.
-Наскільки простими і безпечними для життя тварини є ці операції?
-Кастрація – досить просте хірургічне втручання, яке за належних умов становить мінімальний ризик для здоров’я тварини. Втручання проводиться під загальною анестезією і полягає в усуненні сім’яників через надріз на мошонці. Рана настільки невелика, що не вимагає накладання швів, а вся процедура без анестезії триває кілька хвилин.
У кішок ця процедура є складнішою і полягає у хірургічному усуненні яєчників (оваріоектомія) або ж яєчників разом із маткою (оваріогістеректомія), що назавжди позбавляє кішку здатності до розмноження. Хірургічне втручання разом з анестезією триває приблизно 1,5 години. До післяопераційних ускладнень доходить рідко. У кішок є ризик зривання швів і розлизування рани, тому після втручання лікарі рекомендують як аксесуар тварини додати комір чи попону для охорони швів.
-Де проводять такі процедури, скільки вони коштують?
-Стерилізують тварин у державних ветеринарних лікарнях, а також ліцензовані приватні лікарі. Згідно з державними тарифами, введеними з 9 березня 2016 року, плата за стерилізацію тварин не вказана окремим пунктом, а береться за хвилини роботи – 2,10грн. без ПДВ.
-Як опікуватися твариною після процедури?
-Щоб забезпечити своєму улюбленцю довге і комфортне життя, власники мусять пам’ятати про важливі фізіологічні та гормональні зміни, що відбулися в організмі тварин після таких операції. До них належить ожиріння, що викликане в основному надмірним споживанням їжі. Треба пам’ятати, що апетит збільшується у перші 48 годин після проведення стерилізації чи кастрації. Вважається, що споживання їжі у кастрованих котів збільшується на 26%, а у стерилізованих кішок – на 18%. Цей факт, а також те, що енергетичні потреби організму після кастрації і стерилізації зменшуються на 30%, сприяють якраз надлишковій вазі.
-Чи таїть в собі стерилізація і кастрація інші небезпеки, окрім надмірної ваги?
-Небезпеку в собі таїть якраз розвиток ожиріння, про що говорилося вище. Зайва вага може спричинити цукровий діабет, хвороби печінки, серцево-судинної системи, дегенеративні зміни в суглобах, шкірні хвороби. Треба сказати, що тварини із зайвою вагою потрапляють в особливу групу ризику виникнення сечокам’яної хвороби через зменшення фізичної активності. З анатомічної точки зору в котів значно частіше проблема доходить до непрохідності сечовивідних шляхів, що вимагає негайного втручання ветеринарного лікаря.
Процедури кастрації і стерилізації дозволяють не тільки зменшити популяцію бездомних тварин, але й мають позитивний вплив на комфорт життя як тварини, так і її власника. Отже, хоча і доведено, що кастровані коти та стерилізовані кішки живуть довго, однак власники таких тварин мають бути обізнаними щодо особливостей утримання і годівлі своїх улюбленців. Бажаємо здоров’я вам та вашим улюбленцям!
Розмовляла Аліна Зай

Розділ новин: 

Коментарі