Найголовніша мета впровадження пробації в Україні - безпека суспільства

Про цивілізований шлях попередження вчинення повторних правопорушень особами, які вже їх вчиняли, – у розмові з начальником відділу Володимир-Волинського міськрайонного відділу з питань пробації підполковником внутрішньої служби Тетяною Скіць.
Система покарань, не пов’язана із позбавленням волі, існувала в нашій країні й раніше. Є покарання, пов’язані із забороною займати певні посади і займатись певною діяльністю, а є покарання у вигляді відпрацювання безоплатних громадських робіт на об’єктах, визначених органами місцевого самоврядування. Ці покарання були і до впровадження пробації в Україні. Але в усьому світі був інший підхід до альтернативних покарань – таких, коли людина не потрапляла в місця позбавлення волі, а її залишали у соціумі після винесення вироку. І полягає він у тому, щоб не допустити вчинення повторних правопорушень тими, хто вже раз оступився.
Про те, як працює служба пробації в Україні і у Володимирі-Волинському зокрема, розповідає начальник відділу Володимир-Волинського міськрайонного відділу з питань пробації Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України підполковник внутрішньої служби Тетяна Скіць.
- Тетяно Вікторівно, поясніть, будь ласка, що передбачає пробація?
- Законом України «Про пробацію» передбачено три види пробації: досудова - забезпечення суду інформацією, що характеризує особу, яка обвинувачується у вчиненні правопорушення, з метою врахування обставин її життя для прийняття судом справедливого рішення про міру її відповідальності (складення досудової доповіді); наглядова - здійснення наглядових та соціально-виховних заходів, надання психологічної, консультативної та інших видів допомоги, сприяння працевлаштуванню, залучення до навчання, участь у виховних заходах та соціально-корисній діяльності, проведення індивідуально-профілактичної роботи відносно особи, до якої застосовується пробація; пенітенціарна - це допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі у трудовому та побутовому влаштуванні за обраним нею місцем проживання, госпіталізація до закладів охорони здоров’я та сприяння адаптації до життя у суспільстві.
- Коли починає діяти досудова пробація і що вона собою представляє?
-У нас в країні вже впроваджена досудова доповідь, яка відноситься до досудової пробації. Відтепер пробація починає діяти з моменту отримання судом матеріалів про злочин для розгляду. Досудова доповідь - це певний документ, який повинен складати працівник пробації у співпраці з обвинуваченим та подавати його до суду для винесення справедливого вироку. Вона складається на підставі оцінки ризику вчинення повторного правопорушення особою. У всьому світі, де працює служба пробації, є науково-визначені сфери життєдіяльності, які мають найбільший вплив на ймовірність вчинення повторного правопорушення. Тобто, це сфера життєдіяльності (освіта, місце проживання, відносини в сім’ї, з друзями і т.д.), сфера особистісних характеристик, сфера залежностей. Вчені визначили, що ці сфери можуть не мати прямого зв’язку зі злочином, але якщо в цих сферах є проблеми, то є велика ймовірність того, що людина вчинить з тих чи інших причин правопорушення. Працівник пробації робить оцінку цієї ситуації, бачить, чи є в цих сферах проблеми, визначає, які саме ці проблеми, визначає ймовірність вчинення правопорушення.
-Коли говорять про пробацію, часто згадують про запровадження пробаційних програм…
-Пробаційні програми - це спеціальні програми соціально-психологічного та психо-корекційного спрямування, які зобов’язує пройти суд для того, щоб людина змінила свою поведінку, своє відношення до оточуючих, свій внутрішній світ. В інших країнах лікувальним підходом вже давно вважається не лише обов’язкове проходження лікувальних програм, пов’язаних із залежностями від алкоголю та наркотиків, а й програм, спрямованих на зміну внутрішнього світу людини, що має суттєвий вплив на її поведінку. Дані програми почнуть діяти з 1 січня 2018 року після затвердження їх у визначеному законодавством порядку.
Наступним етапом є наглядова пробація, яка передбачає апробаційний нагляд та роботу із засудженими до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі. Вона полягає в проведенні оцінки та складанні плану виховної роботи. Це вже впроваджено і починає працювати. Наразі відпрацьовуються форми і методи моніторингу якості виконання цих заходів.
-Чи передбачена система пробації для неповнолітніх?
-Так, це окремий напрямок в пробації. Причому система роботи з неповнолітніми йде на крок уперед. Ще до реформи пенітенціарної системи разом з канадськими партнерами за сприяння Міністерства юстиції розпочато впровадження пробації щодо неповнолітніх. І на сьогодні вже є фактично весь інструментарій для роботи з дітьми та всі методики. Окрім того, в Україні розпочато створення центрів ювенальної пробації, де фахівці працюють з неповнолітніми. Основними завданнями таких Центрів є надання послуг комплексної допомоги (психологічних, соціально–педагогічних, соціально-медичних, інформаційних і юридичних послуг, тощо), що сприятиме зниженню рівня рецидиву серед злочинів та якнайшвидшому поверненню неповнолітніх до соціально-прийнятних умов життєдіяльності. До речі, 98 % неповнолітніх, що проходили програми на базі даних центрів, в подальшому не вчинили повторних злочинів.
Отже, пробація не є абсолютно новим революційним шляхом, це більш цивілізований шлях, який довів свою ефективність в усьому світі саме з точки зору безпеки суспільства та попередження вчинення повторних правопорушень особами, які вже їх вчиняли.
-Фахівці яких напрямків працюють у службі пробації?
-Працівники пробації - це особлива категорія персоналу кримінальної юстиції. Вони можуть мати різну освіту, але щоб було зрозуміло, у світі їх називають соціальними юристами. До слова, працівники нашого відділу мають юридичну та педагогічну освіту, до того ж усі пройшли спеціальні навчальні курси, де вивчали різні методики роботи з особами - клієнтами пробації.
-Розкажіть, будь ласка, про Володимир-Волинський міськрайонний відділ з питань пробації.
-Наш відділ розпочав свою роботу з 1 січня 2017 року. Створений він був як відокремлений від поліції підрозділ замість міськрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції, що функціонував раніше. На даний час особовий склад відділу становить 5 осіб. Четверо – атестовані службовці, одна особа - фахівець з питань соціальної роботи із суб’єктами пробації - цивільна. Зараз на обліку у відділі знаходиться 162 засуджених, з них троє неповнолітніх. Протягом 5-ти місяців поточного року працівниками відділу вже було складено досудові доповіді відносно трьох осіб.
Нині ми працюємо у приміщенні військкомату на вул. Січових Стрільців, 3. Наш телефон: (03342) 2-39-28, E-mail: [email protected]
Спілкувалася Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі