Найбільше хворих на сухоти в Рожищенському і Турійському районах, найменше - у Володимирі та Нововолинську

Таку інформацію озвучив виконуючий обов’язки гендиректора Волинського обласного протитуберкульозного об’єднання Сергій Міщук.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворюваність на туберкульоз в Україні удесятеро перевищує показники сусідніх країн. В європейському регіоні Україна посідає друге місце за поширеністю мультирезистентного туберкульозу (МРТБ) як серед повторних випадків захворювання, так і первинних. Щорічно від цієї недуги помирає близько 4-х тисяч українців. Упродовж останніх 10-ти років тенденцію до зростання демонструє також захворюваність на туберкульоз у поєднанні з ВІЛ. Кожен п’ятий хворий на туберкульоз є ВІЛ-інфікованим. Причому близько 20% випадків ТБ в Україні залишаються невиявленими. Щороку туберкульоз діагностують у майже 400-500 медпрацівників, які обслуговують таких хворих Поточний показник поширеності туберкульозу становить 82,1 на 100 тисяч населення, що майже утричі перевищує показник цільових завдань, визначених глобальним планом дій «Зупинити туберкульоз».. Водночас у МОЗ повідомляють, що порівняно з 2016 роком захворюваність на туберкульоз у 2017 році знизилася на 5,5% , смертність – на 8-10%. Що стосується Волині, то за інформацією виконуючого обов’язки гендиректора обласного протитуберкульозного об’єднання Сергія Міщука, захворюваність на активний туберкульоз (нові випадки + рецидиви) минулого року становила 769 хворих на 100 тис. населення (2016р. – 878), тобто знизилась на 12,2 відсотка. Найбільше хворих зареєстровано у Рожищенському (127,13), Турійському (88,10) та Іваничівському (87,72) районах, найменше – у Горохівському – 44,51, Маневицькому – 58,57 районах та в Нововолинську – 47,13 осіб на 100 тисяч населення. Смертність від туберкульозу в 2017 році зменшилася на 35,3%. Упродовж року від активного туберкульозу та його наслідків померло 102 волинян.
-Радує те, що в порівнянні з минулим роком на 20,6 відсотка знизилась захворюваність на активний ТБ серед дітей до 14-ти років. А от серед підлітків від 15 до 17 років вона, на жаль, зросла більш ніж наполовину, - зазначає Сергій Миколайович. – Найбільш небезпечними для людини є так звані бацилярні форми туберкульозу. Найвищі показники цієї недуги зареєстровані у Рожищенському (53,39), Іваничівському (50,13) і Шацькому (47,25) районах. Значно нижчі вони у Старовижівському (16,42) і Володимир-Волинському (27,94) районах та Нововолинську – 27,93 хворих на 100 тисяч населення. У той же час на 3,8% збільшилася кількість хворих на деструктивний туберкульоз легень. Найбільше таких хворих в Іваничівському (37,60) ,Шацькому (35,43) та Ківерцівському (25,24) районах. Зросла на 15,2 відсотка і кількість хворих на позалегеневі сухоти. Протитуберкульозна допомога волинянам надається на базі обласного протитуберкульозного диспансеру, де є 300 ліжок, у Луківській тублікарні – 40 ліжок, 10 із них – для примусового лікування хворих на заразні форми туберкульозу за рішенням суду. Ще по 40 ліжок для лікування хворих із бактеріовиділенням є в Поворській і Хотешівській лікарнях. Вартість ліжко-дня з харчуванням становить 22,15 грн. при плані 12,62 грн., вартість ліжко-дня щодо медикаментозного забезпечення – 66,94 грн., де 56,14 грн. – кошти Глобального фонду, а 10,80 грн. – з обласного бюджету (план – 9,90 грн.). Хочу також зауважити, що наша область була минулого року стовідсотково забезпечена протитуберкульозними препаратами І та ІІ ряду та розхідними матеріалами, які видавалися хворим абсолютно безкоштовно. Для цього з держбюджету, Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією за компонентом «туберкульоз» та з інших джерел було виділено 9млн.грн. Нинішнього року заявка на препарати поки що не складалася, тому яка це буде сума, поки що невідомо, - повідомив Сергій Миколайович.
А 27 грудня 2017 року уряд затвердив концепцію загальнодержавної цільової програми протидії захворюванню на сухоти на 2018-2021 роки. Документ передбачає реформування підходів до надання допомоги хворим на сухоти за рахунок розвитку системи амбулаторної допомоги, інфекційного контролю, забезпечення соціального супроводу пацієнтів, впровадження та розширення застосування інноваційних методів діагностики і лікування недуги з урахуванням наявного передового вітчизняного та світового досвіду за умови зміни моделей фінансування та координації зусиль медичної спільноти і громади. Виконання цієї програми, як вважають урядовці, повинно забезпечити стовідсотковий доступ до безперервної діагностики і лікування всіх хворих на туберкульоз та консультування і тестування на ВІЛ/СНІД. Необхідний обсяг фінансування Програми, зокрема з держбюджету, буде визначатися щороку із врахуванням конкретних завдань та можливостей фінансового забезпечення у відповідний бюджетний період. Ухвалення програми має зупинити епідемію туберкульозу: до 2035р. порівняно з 2015р. на 95%, знизити смертність від сухот і досягти рівня захворюваності менше 10 на 100 тисяч населення, а до 2050 р. – повністю ліквідувати таку недугу як туберкульоз. Правда, судячи з того, як виконуються у нашій державі урядові програми з боротьби з раком та іншими важкими недугами, а також ті нові «ідеї», які пропонує нині очільниця МОЗ пані Супрун, українцям залишається лише молитися Богу і сподіватися на краще.
За інформацією завідувачки терапевтичного відділення поліклініки для дорослих Нововолинської ЦМЛ Ольги Тихоступ, минулого року в місті гірників було зареєстровано 22 нових хворих на туберкульоз і на кінець року на обліку в медиків перебувала 601 особа, що становить 40,2 хворих на 100 тисяч населення. У княжому місті та районі, як поінформувала лікар-фтизіатр Володимир-Волинського ТМО Марія Тарасюк, по допомогу до медиків уперше звернулося 36 хворих на сухоти проти 42 у 2016 році. Проте збільшилася кількість хворих на мультирезистентну форму туберкульозу і ВІЛ-інфікованих сухотників. На кінець 2017 року таких пацієнтів було 39. І в Нововолинську, і у Володимирі хворі на сухоти були забезпечені протитуберкульозними препаратами стовідсотково.
Валентина Савчук, м. Володимир-Волинський – м. Нововолинськ – м. Луцьк

Розділ новин: 

Коментарі