«Насаджувати сад краще восени. І чим раніше, тим краще»

-Восени у дерев і чагарників відбувається посилений ріст та зміцнення кореневої системи. Тому за тривалої сухої погоди сад необхідно рясно полити та підгодувати органічними або фосфорно-калійними добривами, - розповідає садівник із багаторічним досвідом із села Суходоли Володимир-Волинського району Віталій Власюк.
Садівництвом пан Віталій займається вже багато років. І зараз у його саду росте понад 200 плодових дерев і кущів, серед яких є кизил, персики, виноград, фундук, ранні та пізні яблуні, груші, черешні, абрикоси і т.д.
-У кінці місяця в суху теплу погоду білять стовбури та товсті скелетні гілки розчином вапна (на 10л води 2-3кг вапна і 200-300г мідного (залізного) купоросу) або спеціальною фарбою для побілки плодових дерев. Чому це потрібно зробити саме восени? Тому що тільки так дерева будуть захищені від сонячних опіків, які часто трапляються в лютому чи березні та призводять до розтріскування кори, а в подальшому і до захворювань. Не варто забувати і про те, що взимку кора молодих дерев – улюблені ласощі для гризунів. Особливо шкодять миші та зайці, обгризаючи всю кору біля самої основи стовбура під снігом. Аби захистити дерева, їхні стовбури обмотують якимсь матеріалом, заглибивши його у ґрунт на 5-10см нижче поверхні й ретельно втоптавши в землю. Найоптимальнішим варіантом, який не вимагає додаткових операцій, є ялиновий лапник або капрон. Гризуни їх не чіпають, і кора не підіпріє, коли сонце почне пригрівати. Ще одна проблема для молодих дерев – наявність у землі дротянок, кореневої нематоди та хрущів, які під’їдають коріння. Це призводить до загнивання, потрапляння грибків, вірусів і бактерій. Для боротьби з ними я застосовую попіл. Дехто застосовує гній, але я цього не роблю, оскільки ґрунти у нас кислі, а гній – сприятливе середовище для розмноження шкідників. Що стосується осінньої обрізки саду, то стараюся менше різати дерева, оскільки за зиму деякі гілки всихають, пошкоджені морозами чи шкідниками. А от садити молоді деревця треба восени. І чим раніше, тим краще. Звичайно, навесні є більший вибір, але зиму вони перебувають у підвалах та льохах, тому будуть довше приживатися і значно відстануть у розвитку. Та й плодоносити почнуть через 3-4 роки. Восени ж продають свіжовикопані деревця, які легше приживаються. Щоб саджанець добре вкорінився на новому місці, його потрібно регулярно поливати до морозів. Тоді дерево виросте міцним, здоровим, стійким до хвороб, а також даватиме багатий врожай. Поливати деревця потрібно дуже рясно, допоки вода не буде застоюватися у пристовбуровому колі (такі кола потрібні, щоб вода не витікала, а потрапляла саме туди, куди треба). Після поливів через два дні потрібно розпушувати грунт навколо стовбура, щоб не утворювалася земляна кірка.

Розділ новин: 

Коментарі