На продовження теми «Любити свою дитину не завжди означає сліпо йти у неї на повідку»

Здрастуйте, мої любі шанувальники! Рада нашим новим зустрічам!
У попередній публікації «Не втомлюйтеся казати своїй дитині, як вона вам потрібна, яка важлива, хороша і рідна» (газета «Місто вечірнє» №24 від 16.06.2016р.) ми підняли тему про роль, яку відіграє в нашому житті, а особливо в житті дитини, спілкування. Тож продовжимо цю тему А почнемо з невеличкого тесту, яким ми завершили нашу останню зустріч.
Інструкція:
Якщо б ви були рослиною, то якою? Зобразіть її різнокольоровими олівцями на аркуші паперу. Завершивши малюнок, дайте собі відповідь на такі запитання: Чи всього їй вистачає для росту та розвитку? Хто за нею доглядає? Де вона росте? Це реально існуюча рослина чи вигадана вами?
Цей невеличкий тест дає можливість визначити, чи отримала дитина, або вже навіть доросла людина, психологічну травму у внутрішньоутробному періоді, яка в подальшому може негативно впливати на все її життя. Отже, цієї травми немає, якщо ви зобразили себе реально існуючою рослиною, якій достатньо сонця, води, простору та поживних речовин, за якою доглядають і яка росте приблизно у тому ж кліматичному поясі, в якому живете ви. В усіх інших випадках можна сміливо казати про небезпечну травму «існування» та її наслідки на повсякденне життя. До речі, таку діагностику можна зробити навіть найменшим діткам. Звичайно ж, рекомендації, як позбутися такої травми, має давати фахівець.
Отже, нагадаємо основне правило спілкування з дитиною: важливо регулярно повторювати дитині, що вона вам потрібна, що її існування для вас – велика радість.
А як діяти у випадку, якщо дитина робить щось не так, якщо її вчинки недосконалі або ж ніяк не відповідають нормам, правилам, очікуванням… Слід пам’ятати: зауваження робимо на фоні загального схвалення, одобрення дитини. Тобто, можна сказати «Ні!» вчинкам дитини, але не їй самій. Наведу приклад. Дитина просить почитати їй книжечку, а ви маєте якусь важливу термінову справу чи розмову, тому не можете зараз виконати її прохання. Як бути? Можна вибудувати діалог таким чином: «Я тебе дуже люблю, а книжечку почитаю після того, як завершу заплановані справи».
Наступне правило дієве, якщо дитина обурюється, ображається, плаче через те, що ви не йдете у неї на повідку в задоволенні якихось її бажань (маються на увазі ті, задовольнити які мама не вважає за потрібне: п’ята цукерка поспіль, третє морозиво т.д.). У таких ситуаціях дуже важливо сказати дитині, що ви розумієте її біль, розчарування, не бійтеся назвати стан. «Так, я розумію, що тобі образливо. Та я тебе все одно люблю. Я – мама, а ти – моє дитя, але зараз буде по-моєму: я не купуватиму тобі ще одне морозиво». Якщо це стосується більш глобальних речей, тоді можна додати: «Ось буде в тебе своя сім’я, і там будуть твої правила, а зараз поки що виконуватимемо мої», - така фраза стимулює самостійність та бажання створити свою сім’ю. Звичайно, тоді, коли настане час. Або ж: «Виростеш, станеш самостійним, зароблятимеш гроші, тоді й будеш розпоряджатися ними, як захочеш».
Схоже правило діє, якщо ви не поділяєте думок та ідей своєї дитини і не розумієте їх. Можна відповідати такими фразами: «О! Яка незвична думка! Тільки от я думаю зовсім інакше». У випадку, якщо дитина займається своїми справами і не просить вашої допомоги, оцінки чи підказки, не втручайтеся і не нав’язуйте їй своє бачення. Своїм невтручанням ви ніби схвалюєте її дії: «З тобою все гаразд. Я вірю, що ти впораєшся». Та якщо дитина просить про допомогу, їй важко, вона ще не грала в таку гру, не робила таких завдань, обов’язково допоможіть. Можете почати зі слів: «Давай разом!» Така фраза відкриває для вашого малюка світ нових можливостей, стимулює його пізнати та засвоїти те, чого він до цього часу не знав і не вмів, та сприяє розвиткові дитини. Поступово, коли іде засвоєння нового, передавайте дитині відповідальність за її дії. Ще більше дуже корисних порад щодо ефективних методів спілкування читайте у книзі Ю.Б.Гіппенрейтер «Спілкуватися з дитиною. Як?». Бажаю стати знавцем з питань взаєморозуміння зі своїми рідними та близькими.
З повагою Наталія Рахель
27 вересня Наталія Рахель проводитиме індивідуальний прийом у м.Володимир-Волинський. Довідки за
телефоном: 093-816-30-80

Розділ новин: 

Коментарі