Останній тиждень у соціальних мережах триває бурхливе обговорення питання щодо ремонту Володимир-Волинського історичного музею ім.О.М.Дверницького. Користувачі обурені через відсутність реставрації та занедбаний стан пам’ятки архітектури ХІХ століття. Звинувачення звучать на адресу місцевої влади та керівництва музею.
Але згідно з відповідними законодавчими актами та фінансовими розпорядженнями дирекція музею не вправі вільно розпоряджатися бюджетними коштами та ухвалювати рішення стосовно капітальних грошових видатків на реставрацію чи ремонтні роботи пам’яток історії та культури. Це прерогатива міського відділу культури і туризму. Працівники музею теж не мають права будь-що ремонтувати. Згідно із законом України «Про охорону культурної спадщини» у таких історичних будівлях, у яких розташований музей, взагалі не можна проводити ремонт, а лише фахову реставрацію. І повинна це робити спеціалізована фірма, а не будівельне підприємство чи працівники даної установи, адже це об’єкт культурної спадщини і пам’ятка історії та архітектури. Тому звинувачення у недбальстві директора і працівників музею безпідставне. Самовільне втручання в архітектуру чи звичайний ремонт Кримінальним кодексом України ст.298 розцінюються як умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження пам’яток - об’єктів культурної спадщини. Цей злочин карається штрафом у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років.
Стало також відомо, що на даний момент готовий проект капітального ремонту історичного музею. Але його переробляють на проект реставрації. Відносно фінансування міський голова Петро Саганюк розповів, що планують виділити на музей 800 тисяч гривень з міського бюджету. Також очікують ще таку ж суму з області. Але якщо обласна рада не проголосує за фінансування реставрації, то за підсумками перевиконання міського бюджету за перший квартал буде виділено ще 800 тисяч.
Що стосується заміни дерев’яних вікон, то дирекція музею ще у січні 2015 року звернулася до керівництва міжнародного проекту «ГІЦ» із проханням провести експертну оцінку та надати фахові рекомендації щодо їхнього відновлення. Німецьке товариство міжнародного співробітництва «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» у висновку зазначило, що вікна музею ще часів забудови, тобто цим дерев’яним вікнам щонайменше 120 років. Дійсно, важко уявити, що вони пережили дві світові війни і лишилися майже неушкодженими до сьогоднішніх днів. Тобто нашим сучасникам вони можуть слугувати взірцем того, як виготовлялися столярні вироби понад сотню років тому.
У документі зазначено, що пошкодження окремих дерев’яних елементів сталися через погодні умови та поганий догляд. Також у висновку йдеться, що реставрація можлива лише фаховою фірмою. При цьому важливо підкреслити, що описані реставраційні роботи не можуть обмежитися дрібним ремонтом, а мають бути проведені ґрунтовно та у повному обсязі.
Експерти наголошують, що при реставрації історичної будівлі йдеться не лише про збереження історичного вигляду, але про те, щоб зберегти та відреставрувати усі історичні елементи. До того ж заміна вікон на їх копії на історичних будівлях і на пам’ятках архітектури заборонена законом. А тим більше на пластикові!
Приблизний кошторис від експертів товариства складав на той момент за одне двостулкове вікно 420 євро, а за тристулкове вікно – 615 євро.
Олексій Біянов, м. Володимир-Волинський
Коментарі