«Мудрий не той, хто знає багато, а той, чиї знання корисні» (Есхіл)

Викладач курсів поглибленого вивчення англійської мови Жанна Гуськова ділиться враженнями про систему освіти у Фінляндії, де нещодавно побувала.
Викладач курсів поглибленого вивчення англійської мови «English Universe», що працюють у Володимирі, Жанна Гуськова ділиться враженнями про систему освіти у Фінляндії, де нещодавно побувала.
-Ми вважаємо, що освіта в наші дні – тема дуже популярна для обговорення. А ще переконані, що від того, в якій школі, в якому оточенні вчиться дитина, багато в чому залежить її майбутнє, її кар’єра. Тому ми вирішили розпочати серію матеріалів про підхід до навчання в країнах Європи, - каже наша редакційна гостя Жанна Гуськова, викладач курсів англійської мови «English Universe».
-Жанно Юріївно, от і знову осінь. Чи означає це, що у вас на курсах розпочався черговий навчальний рік?
-Так, ми стартували! Вже у 28-ий рік поспіль. Студенти сповнені сил та ентузіазму. Хтось повернувся з-за кордону і знов зрозумів, що без англійської вже нікуди. А хтось дізнався про нововведення Міністерства освіти.
-З цього навчального року ЗНО з іноземних мов стало обов’язковим для всіх учнів…
-Задумка хороша, тільки треба було б дати більше часу для якісної підготовки, хоча б до 2017 року. Безперечно, знання англійської дає справжню свободу. Я як перекладач і викладач, побувавши в багатьох країнах світу, можу тільки підтвердити це. І навчання, і робота, і відпочинок стають набагато приємнішими, доступнішими, цікавішими.
-Чим цього разу Ви можете поділитися з нашими читачами?
-Ви знаєте, можу! Нещодавно під час міжнародної конференції я зустрічалася з викладачами з Фінляндії. Деякі факти мене просто вразили.
-Які саме? Українська і фінська системи освіти дуже відрізняються?
-Дуже! Фінська освіта вважається однією з кращих у світі. Фіни кажуть: «Або ми готуємо дітей до життя, або – до іспитів. Ми вибираємо перше». Тому іспитів у фінських школах немає. Контрольні та проміжні тести – на розсуд вчителя. Є тільки один обов’язковий тест після закінчення середньої загальноосвітньої школи, причому вчителі ні перед ким за нього не звітують і дітей спеціально не готують: що є, те й добре. Не всім будувати літаки, хтось повинен добре водити автобуси. Також немає «поганих» і «хороших» учнів. Порівняння учнів один з одним заборонено.
Оцінки у фінській школі не мають зловісного забарвлення. Вони потрібні тільки для учня і застосовуються лише для мотивації самої дитини. Оцінки ніяк не відбиваються на репутації вчителя, школи і районні показники не псують.
У школі викладають тільки те, що може знадобитися у житті. Устрій доменної печі, наприклад, не стане в нагоді, його і не вивчають. Проте діти змалку знають, що таке контракт або банківська карта. Вони вміють порахувати відсоток податку на отриманий спадок і ціну товару після знижок.
Цікаво, що про те, хто за професією (соціальним статусом) батьки дитини, вчитель дізнається в останню чергу, у разі потреби. Анкети, що стосуються місця роботи батьків, заборонені.
-Чи обов’язковою є форма у навчальних закладах Фінляндії?
-Форма відсутня, можна прийти хоч у піжамі. Змінне взуття потрібне, але більшість дітей молодшого та середнього віку воліють бігати у шкарпетках.
-Чи треба платити за навчання?
-Ні. Крім самого навчання, безкоштовні обіди, екскурсії, музеї. А також підручники, все канцелярське приладдя, калькулятори і навіть ноутбуки-планшети. А будь-які збори батьківських коштів на будь-які цілі заборонені.
Ось так виглядає фінська середня освіта. Можливо, комусь вона здасться неправильною. Навіть у найкращому можна знайти мінуси. Проте найголовніше фінська школа, безперечно, робить. Їхні діти не скрикують ночами від нервового перенапруження, не мріють скоріше вирости, не терзають себе і всю родину, готуючись до чергових іспитів. Спокійні і щасливі, вони радіють життю, читають книжки, легко дивляться іноземні фільми без перекладу. І між усім цим встигають ще й вчитися.
І, до речі, згідно з міжнародними дослідженнями, які раз на 3 роки проводить авторитетна Організація економічного співробітництва та розвитку, фінські школярі показали найвищий у світі рівень знань. Вони також зайняли 2 місце з природничих наук і 5-те – з математики. Неймовірно, що при таких високих результатах діти проводять найменшу кількість часу за навчанням.
-Професія вчителя користується популярністю?
-Це одна з найпопулярніших спеціальностей при вступі до ВНЗ, звичайний конкурс – десять осіб на місце. Студенти кажуть, вони вибирають цю професію тому, що вчителі дуже незалежні та самостійні.
-А як оплачується праця педагогів?
-Зарплати залежать від досвіду і від спеціалізації, педагог початкових класів отримує трохи менше «предметників». У середньому початкова зарплата молодого вчителя – близько трьох тисяч євро, а взагалі до 5000.
-Що б Ви хотіли побажати своїм колегам з нагоди Дня вчителя?
-Хочу побажати нашим вчителям отримувати гідну зарплату. Нехай буде порядок у журналі та в особистому житті, нехай частіше зустрічаються хороші книги і люди. Немає для вчителя більшого щастя, ніж успіхи його учнів. Нехай ваші учні завжди радують і надихають вас!
-Редакція приєднується до привітань.
Анна Коваль, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі