«Мрію, щоб у Володимир приїжджали туристи і хотіли повертатися сюди знову і знову»

У місцевого підприємця та фахового ландшафтного дизайнера Андрія Гнатюка є багато хороших задумів і власне бачення, яким повинен бути Володимир у майбутньому.
У попередньому номері газети ми ознайомилися із двома проектами Андрія Гнатюка «Різдвяний ярмарок» та «Вертикальне озеленення міста підвісними клумбами», які цілком можливо реалізувати за кошти міського бюджету. Сьогодні Андрій Веніамінович працює над створенням макета у 3D-форматі, де втілює власні ідеї з благоустрою території біля костелу святих Іоакима та Анни, що в самісінькому центрі міста. Цей католицький храм зведений у 1752 році в стилі бароко місцевим настоятелем єпископом Адамом Война-Оранським на місці попередньої дерев’яної сакральної споруди. З 1751 року костелом опікувалися капуцини – представники римо-католицького чернечого ордена, які через рік збудували мурований храм. Поряд був розташований монастир капуцинів, який у 1832 році при проведенні польським урядом антипольських реформ було ліквідовано. Храм в середині XIX ст. реставрували, а на місці зруйнованого монастиря місцевий дворянин звів будинок, де нині розташований історичний музей.
У своїх проектах Андрій Веніамінович старається зберегти історичні традиції міста. Відомо, що капуцини досягли значних успіхів в облаштуванні парків у регулярному стилі на території монастирів. Отже, дизайнер пропонує облаштувати територію біля костелу саме у стилі капуцинів (регулярному стилі). Регулярний ландшафтний дизайн одночасно є вираженням парадності, урочистості та, на думку пана Андрія, буде дуже доречним при облаштуванні як входу у сквер, так і ділянки навколо костелу. Для зазначеного стилю характерні партери, прямі доріжки, стрижені живі огорожі і чагарники, зелені газони, правильні геометричні фігури. Ці деталі і пропонує застосувати Андрій Гнатюк при проведенні благоустрою даної території, бо такий дизайн однаково гарно та ошатно виглядає у будь-яку пору року. На макеті, розробленому Андрієм Веніаміновичем, видно і годинник, який він пропонує встановити у центрі композиції з боку вул. Ковельської.
-Загалом проект облаштування центральної частини міста має розробляти архітектурне бюро, а я лише вношу пропозиції, висловлюю своє бачення, - уточнює пан Андрій.
-Де ще у місті можна застосувати елементи регулярного стилю?
-Коли людина заїжджає у незнайоме місто, перш за все звертає увагу на те, як воно впорядковане, чи сприймається цілісно, чи має своє обличчя і свою «родзинку». Вважаю, що у цьому напрямку у нас є над чим працювати. Отже, пропоную гарно впорядкувати в’їзні зони у місто: вулиці Луцьку, Устилузьку та Ковельську, які складають перше враження подорожніх. Тут також буде доречним регулярний стиль, який не потребує великих затрат, але за умов своєчасного догляду виглядає чудово. Для цього треба вирівняти всі газони та засіяти їх однаковим насіннєвим матеріалом. Рівні газони є ідеальними майданчиками для сучасного паркового мистецтва. На них гарно виглядають кінетичні скульптури, також фігури, виготовлені з нержавіючої сталі чи скла. Подібне я бачив в інших містах, і це справило чудове враження. По-друге, у нас в центрі багато клумб. Щовесни вони зазвичай засаджуються братиками – тисячами кущиків, що вже влітає у копієчку. Ці квіти недовговічні та потребують постійного догляду. Потім їх виривають, садять щось інше – і це знову кошти. А можна квіти на клумбах поєднувати з багаторічними рослинами (місцями застосувати елементи регулярного стилю), і вони будуть привабливими цілий рік. Наголошую, що я не проти квітів, вони обов’язково мають бути на вулицях, бо це живі кольори, краса і затишок.
-Що потрібно, аби ці задуми втілити в життя?
-Треба обговорити питання на виконкомі, розробити проект, виділити на його реалізацію певну суму з міського бюджету, оголосити тендер та обрати підрядну організацію, яка проведе весь обсяг робіт і надалі забезпечуватиме догляд за насадженнями.
-Але хтось обов’язково скаже, що спочатку треба багато вкласти, а коштів не вистачає...
-Коштів завжди не вистачає, а щоб вони були, якраз варто обирати те, що дешевше, краще і довговічніше, тобто економити. Я й пропоную менш затратні, економні та більш сучасні варіанти. Правда, є ще один спосіб знайти гроші. Ось нещодавно я побував на зустрічі в «Creative studio» нашого міста з урбаністом зі Львова Олександром Шутюком, де якраз йшлося про якісні зміни у міських просторах. Олександр займається проектами з озеленення вулиць, співпрацює з Інститутом просторового розвитку Львівської міськради. Він каже, що у Львові також є проблема з озелененням. Але останнім часом йому вдалося привернути увагу влади і громадськості до цього питання. Було оголошено про збір благодійних коштів на зелені насадження – і це дало позитивний результат. Хоча я не прихильник такого методу, але погоджуюся з гостем, що треба декілька десятків років, щоб змінити ставлення людей до своїх міст. З чогось потрібно починати, а ще – запастися терпінням, бо це довготривала робота.
-Терпіння і справді потрібне. Ось минуло три роки, як Ви підняли питання благоустрою зеленої зони на узбережжі річки Риловиці на вул.Луцькій та розробили ескіз. Він був підтриманий, але досі справа не зрушила з місця. Хоч щось зроблене у цьому напрямку?
-Ця територія потребує уваги, бо розташована біля міжнародної траси. Реалізація даного проекту подарувала б містянам ще одну хорошу зону відпочинку. Але наразі лише розроблена проектно-кошторисна документація на очистку річки. На це потрібна невелика сума. Народний депутат Ігор Гузь обіцяв знайти гроші, якщо не цього року, то до кінця наступного. І тільки після того, як ці роботи будуть проведені, можна розробляти ПКД на благоустрій, враховуючи наявну картинку на узбережжі.
-У Вас є чимало хороших ідей і щодо вдосконалення Слов’янського парку…
-У Володимирі не вистачає архітектурно-паркових елементів: містків, ротонд, бельведерів (легких альтанок, прибудов чи надбудов до споруд, звідки відкриваються мальовничі краєвиди – авт.), балюстрад, фонтанів. Наприклад, у Слов’янському парку пропоную встановити гарний кований місток через річку Смочу, адже старий завалився, а заразом естетично впорядкувати навколишню ділянку. Значно оживив би вигляд парку запроектований фонтан. А ще раджу як у Слов’янському парку, так і у сквері біля історичного музею влаштувати місця для виїзних церемоній у вигляді вишуканих альтанок. (Відео 3D-презентацію облаштування містка у парку «Слов’янський» можна переглянути: https://)
-А що, на Вашу думку, можна зробити у парку ім.Гагаріна?
-Парку вже давно немає. Від нього залишилася лише зелена зона на місці колишнього єврейського кладовища. Звісно, ця територія потребує благоустрою, тим більше, що там розташовані ЗОШ №2 та ДЮСШ, тож місце досить людне. Асфальтового покриття, викладеного лише по периметру, і скупого освітлення у вигляді декількох ліхтарів недостатньо. Там потрібно, як мінімум, зробити доріжки на місці роками протоптаних стежок і встановити додаткове освітлення. Але єврейська громада наполягає узгоджувати з нею проведення будь-яких земляних робіт, і їхню думку треба поважати. Думаю, якщо розробити хороший проект і сісти за стіл переговорів, то можна знайти компромісний варіант та домовитися, адже на будь-яких кладовищах проводяться роботи з благоустрою.
-Які недоліки помічаєте на вулицях міста?
-Я – прихильник комплексного підходу до проведення реконструкції вулиць. При проектуванні потрібно одразу враховувати два головні аспекти: функціональність та озеленення. І всі роботи проводити паралельно. Ось, наприклад, взяти вул. Небесної Сотні, де нещодавно на ділянці біля РДА завершили реконструкцію. Вклали плитку, асфальт і на цьому поставили крапку, не врахувавши ряд важливих речей. На вулиці не вистачає освітлення, також забули про озеленення. Там би гарно виглядали штамбові дерева (защеплені клен або катальпа), що мають гарні шапки, які б підсвічувалися. В перспективі все одно до цього прийдемо. Тоді треба буде знімати покриття і багато чого переробляти. А якщо робити реконструкцію комплексно і послідовно, це суттєво б заощадило міські гроші.
Також я завжди наголошую на тому, що потрібно працювати над створенням особливого колориту та атмосфери, які б відрізняли Володимир від багатьох інших міст та робили неповторним. Мрію, щоб у Володимир приїжджали туристи і хотіли повертатися сюди знову і знову. А для досягнення цього замало підмітати і доглядати, необхідно зробити місто таким, щоб воно привертало увагу. І тут важливу роль відіграє кольоровий акцент. У міжсезоння Володимир виглядає сірим і нецікавим. У нас багато хрущовок – будинків, які зводилися максимум на 60 років як тимчасове житло. Більшість із них в аварійному стані, принаймні балкони. Разом з тим знести ці будівлі немає можливості, бо нікуди переселити людей. Тому єдиний вихід – реконструкція та енергозбереження. А при утепленні стін треба одразу їх оздоблювати, аби кожна будівля мала єдиний стиль та відрізнялася від іншої.
-Нещодавно мер Петро Саганюк оголосив конкурс з реконструкції площі Героїв до 1030-річчя Володимира, яке відзначатиметься в липні наступного року. При цьому пообіцяв, що всі пропозиції громадян будуть розглянуті та враховані. Що Ви думаєте з цього приводу?
-Часу до ювілейної дати обмаль. За півроку, враховуючи зиму, зробити якісну реконструкцію цілої площі нереально, бо ми ще й не почали проходити основний етап, це обговорення і виготовлення проекту реконструкції. Як косметичний варіант, можна додати декілька зелених зон і встановити додаткове освітлення. А для прискорення процесу робіт на стадії проектування влада повинна визначитися, чи хоче вона бачити на площі обеліск Слави, навколо якого точаться дискусії. Має бути поставлена чітка вимога до проектантів щодо функціонального призначення площі, тобто для чого вона буде використовуватися: для військових парадів та ярмарків сільгосппродукції чи як затишний куточок нашого міста, де люди могли б відпочивати. В іншому випадку доведеться готувати декілька варіантів реконструкції, щоб прийти до загального знаменника. Особисто я розглядаю центральну площу в гармонії з костелом і прилеглою до нього територією. До липня реально втілити лише невеликі проекти, наприклад, зробити зелену зону біля костелу, оновити у парку місток через Смочу та інші. (Відео 3D-презентацію облаштування міського простору з годинником можна переглянути: )
-Як дизайнер і людина, що вболіває за красиве майбутнє нашого Володимира, що б Ви хотіли побажати місцевій владі?
-Останнім часом ми бачимо багато позитивних перетворень у нашому місті. Асфальтуються ґрунтові вулиці, покращується стан доріг, на Ковельській зробили хороше освітлення. Це добре, але цього недостатньо, щоб місто стало привабливим для туристів. Звісно, треба вкладати асфальт, треба ремонтувати історичні пам’ятки і наближати їх до автентичного вигляду. Але разом з тим хочу побажати керманичам, щоб працювали над тим, аби додати місту саме «родзинки», якої так не вистачає. Хочеться, щоб влада залишила після себе не тільки закатані асфальтом вулиці, а й гарний дизайн, від чого б раділа душа.
(Відеоролики проектів можна переглянути в Інтернеті за посиланням: Місток https:// та Володимир-Волинський міський годинник. )
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі