«Можливо, влада нарешті почує нас, якщо перекриємо міжнародну трасу в Ягодині, а всі шахтарі України зберуться у Києві?»

Уже третій тиждень у Нововолинську триває акція протесту гірників проти закриття копалень та за відновлення фінансування і розвитку вугільної галузі. Черговий мітинг, який зібрав на майдані Незалежності понад тисячу шахтарів та небайдужих до їхніх проблем мешканців міста, відбувся і в неділю, 4 січня. Гірники з Червонограда не приїхали, хоч і обіцяли підтримати нововолинців.
Відкрив мітинг представник ініціативної групи шахтарських колективів гірник очисного забою шахти «Бужанська» Богдан Макарчук, надавши слово своєму колезі – машиністу гірничо-виїмкових машин видобувної дільниці №2 з шахти №9 Василю Гурі.
-Ви думаєте, чому на шахтах скорочують людей? – емоційно почав свій виступ гірник. – Бо це досить вигідно нашим керівникам. Вони отримують 50-відсоткову надбавку до зарплати не за збереження робочих місць чи збереження шахти, а за ненормований робочий день та скорочення працівників. Не кажу вже про копальню №1, де директор збирає підписи за її закриття, що взагалі не вкладається в жодні рамки. А наші профспілки? Буквально вчора на засіданні теркому найголовнішим питанням, яке стояло на порядку денному, були не нинішні шахтарські проблеми, а те, як гірники добиратимуться на роботу – за власні кошти чи їх возитимуть за рахунок підприємств. Хіба це нормально? Тож я вважаю, що поки ми не подбаємо про себе самі, про нас не подбає ніхто – ні керівники, ні профспілки.
Не менш емоційними були і виступи прохідника нововолинського довгобуду – шахти №10 Віталія Дуся та гірника шахти №1 Анатолія Мухамеджинова. А прохідник шахти «Бужанська» Василь Андрушик був більш стриманим:
-Звичайно, директори і лідери профспілок наших копалень – не ангели і далеко не без гріха, але не варто нам зараз сваритися, не час для зведення рахунків. Головне наше завдання – гуртом відстояти наші шахти та існування самого міста. Тому я звертаюся до всіх городян та підприємців, аби вони допомогли з фінансами, якщо найближчими днями нам доведеться продовжити акцію протесту в Києві під стінами Верховної Ради та адміністрації Президента, адже на шахтах грошей немає навіть на зарплату (шахтобудівельникам десятої виплатили заборгованість повністю за листопад, а гірникам діючих копалень – 50 відсотків).
Підтримав гірників і голова Спілки ветеранів шахтарської праці Антон Макарук, який запевнив, що ветерани теж не стоятимуть осторонь і робитимуть все для того, аби уряд почув гірників і відмінив своє рішення. Закриття шахт – це смерть для Нововолинська. Якщо вже так стоїть питання, то спершу треба добудувати і запустити десяту, а вже потім думати, чи переводити діючі шахти у третю групу, яка передбачає їх закриття, зауважив Антон Петрович.
-Агітувати один одного нам не потрібно, - розпочав свій виступ міський голова Віктор Сапожніков. – Тут зібралися люди, яким не байдужа доля міста, доля не лише волинських, а й усіх 35 копалень України, які ще залишилися. Звернення на ім’я Президента та прем’єра, що прийняли депутати на минулій сесії міської ради, залишилися без відповіді. Тому, порадившись з ініціативною групою гірників, ми прийняли таке рішення: 12 січня ми з губернатором Володимиром Гунчиком поїдемо на кілька днів у Київ і будемо добиватися особистої зустрічі з Президентом та прем’єром. Вирішувати ці питання на рівні міністерства немає сенсу, воно вже затвердило свій план дій. У випадку невдачі Володимир Петрович сказав, що проситиме шахтарів про підтримку. 15 січня в столиці збираються представники вугільної галузі всієї України. Наші мають поїхати теж. Ми повинні зробити все, для того щоб у лютому, коли вноситимуться зміни до державного бюджету, там були передбачені кошти на добудову десятої та фінансування діючих копалень.
Оплесками вітали присутні виступ головного енергетика дев’ятої шахти Юрія Химиці, який назвав те, що західний кущ ( 4 електростанції західного регіону) є власністю Ахметова і тепер туди возять лише вугілля з Донбасу, злочином проти держави.
Учасники акції протесту прийняли рішення про блокування 12 січня міжнародної траси на Ягодинській митниці (не пропускатимуть лише «фури олігархів», звичайні громадяни перетинатимуть кордон безперешкодно). Домовитися про це з відповідними службами пообіцяв голова теркому гірників Юрій Калістратов. Було обрано також голову координаційної ради гірників, у яку ввійшли 33 шахтарі з усіх копалень. Ним став Богдан Макарчук. А 15 січня більше 200 гірників поїдуть на акцію протесту в Київ.
Валентина Савчук, м.Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі