Монетизація пільг: люди мають отримувати гроші на руки

Усе частіше лунають скарги пільговиків – ліквідаторів на Чорнобильській АЕС, учасників бойових дій, дітей з багатодітних родин, ветеранів ЗС, інвалідів – з приводу того, що їм відмовляють у безкоштовному проїзді в громадському транспорті. Однак чути і нарікання перевізників, які кажуть про втрати, про високу вартість ремонту транспортних засобів та закупівлю запасних частин. Ось чому нещодавно Кабмін затвердив Порядок монетизації пільг на проїзд. Йдеться про те, що пільговики повинні отримувати гроші на руки і самостійно оплачувати проїзд. До 1 червня 2018 року обласні держадміністрації мають затвердити розміри щомісячних виплат пільговикам. А органи місцевого самоврядування – міські, районні та сільські ради – повинні визначитися з тим, давати гроші пільговикам на руки чи залишити все у звичному режимі. Уряд визначив соціальний мінімум, який в обов’язковому порядку має бути монетизований: 30 поїздок на місяць різними видами транспорту. Люди матимуть змогу використовувати кошти на свій розсуд: хтось може використати на декілька поїздок в автобусі, а комусь вигідніше скористатися трьома поїздками в таксі. Правда, враховуючи особливості населеного пункту, місцева влада може збільшити кількість поїздок. Передбачено, що кошти пільговикам можуть надходити і на їхні рахунки, де вони отримують соціальні виплати. Проте завдяки децентралізації вдвічі зросли місцеві бюджети, і Кабінет Міністрів не сприйматиме ніяких аргументів щодо браку коштів.
Чи так все просто, як здається керівництву України? Чи готові місцеві кошториси взяти на себе таку проблему, як монетизація? Про це ми розмовляли з міським головою Володимира-Волинського Петром Саганюком та очільниками об’єднаних територіальних громад району В’ячеславом Католиком, Сергієм Панасевичем, Віктором Поліщуком та Ігорем Пальонкою. Вони відповіли на три актуальні запитання:
1.Ви будете видавати гроші на руки пільговикам чи все залишите без змін?
2.Чи реально визначити 30 поїздок на місяць, якщо в маршрутках відсутні квитки?
3.Ваше ставлення до заяви уряду про те, що не сприйматимуться аргументи щодо браку коштів?
Петро Саганюк, міський голова Володимира-Волинського: «1.Держава призначає пільги і повинна їх компенсувати. На жаль, вона тільки призначає. Монетизація потрібна. Є люди, які мало користуються пільгами, а є такі, які їздять щодня по декілька разів. Монетизація вирівняє всіх. Планується зустріч у міській раді, й разом з депутатами будемо вирішувати, як краще провести монетизацію в нашому місті. 2.Я вважаю, що потрібно буде давати на руки ту кількість грошей, яка необхідна для 30 поїздок. Порахувати неважко. Люди в основному користуються громадським транспортом. 3.Держава зайняла неправильну позицію. Всі кошти закладені на певні об’єкти. Зараз у місті перевиконання бюджету на 4-5 мільйонів, але маємо й багато запитів. У нас на місцевому бюджеті всі дитячі садочки, школи естетичного напрямку. Двозначне становище в лікарні, де лікарі отримують субсидії, а технічний персонал перебуває на місцевому бюджеті. Отже, все перекладати на місцевий бюджет неправильно».
Сергій Панасевич, голова Оваднівської ОТГ: «1.Питання щодо відшкодування пільг буде обговорюватися на черговій сесії Оваднівської сільської ради. Яке рішення приймуть депутати, так і будемо чинити. 2.Найчастіше громадським транспортом користуються люди, які їздять на роботу. Щодо пільговиків, то одні можуть поїхати кудись раз на місяць, а інші – щодня. Крім того, на мою думку, має бути чітко окреслена мета поїздки і відповідно документ, який підтверджує цю мету. 3.Я негативно ставлюся до такого підходу з боку уряду. На території нашої об’єднаної громади проживає півтори тисячі пільговиків. Якщо вони почнуть щодня їздити, та ще й без певної мети, то ми віддамо їм всі кошти, які маємо».
В’ячеслав Католик, зимнівський сільський голова: «1.І зручніше, і корисніше віддавати кошти на руки. Але справа в тому, що одні люди користуються пільгами, а інші – майже не користуються. Тому доцільно було б визначити, які люди мають більшу потребу в користуванні транспортом. Тоді разом з депутатами будемо вирішувати, скільки їздить людей, яким видом транспорту найчастіше користуються і скільки необхідно виділити коштів. 2.Була б дієвою талонна система. Ми вже маємо певний досвід цієї системи, яку використовуємо в школах. 3.Кошторис сільрад зріс, але зросли й видатки. Ми повинні утримувати школи, сільську медицину і культуру. Якщо почнемо витрачати кошти на пільговиків, то зупинимо розвиток інших сфер життя».
Віктор Поліщук, керівник Устилузької ОТГ: «1.Рішенням депутатів Устилузької міської ради ми заклали кошти на виплату пільг лише учасникам бойових дій, які воювали в АТО. Їм кошти будуть видаватися на руки. 2.Я думаю, що простежити кількість поїздок пільговика нереально, адже люди будуть користуватися різними видами транспорту, не тільки автомобільним. Відповідно потребуватимуть і відшкодування коштів. 3.Заяву уряду щодо неприйняття аргументів про недостатність коштів я особисто сприймаю негативно. Коли ми приймали бюджет, на нас такі функції, як монетизація пільг, не покладалися. В бюджеті на це кошти не закладені».
Ігор Пальонка, очільник Зарічанської ОТГ: «1.На сьогодні у нашій сільській раді кошти для пільговиків не виділялись, але я вважаю, що краще видавати кошти на руки або перераховувати на картки для соціальних виплат. Справа в тому, що одні пільговики часто їздять, а інші такої потреби не мають, тому гроші краще виплачувати на руки. 2.Я думаю, що найкраще було б розробити талонну систему. Використання талонів буде підтвердженням того, користується людина транспортом чи ні. 3.З одного боку, кошти в ОТГ зросли, але ж не слід забувати і про комунальні послуги, і про навчальні та медичні заклади. Якщо витрачати більшу частину на монетизацію, то можемо залишитися з мінімумом або взагалі ні з чим».
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі