Монастирю Різдва Христового - 260 років

У 1755 році шляхтянка Ядвіга Загоровська організувала у Володимирі-Волинському єзуїтську місію. Єзуїти розпочали будівництво костелу Серця Ісусового (тепер собор Різдва Христового), який зводився 15 років. Архітектором був Міхал Радзимінський, а меценатами будівництва – староста білоруського міста Слонім Гнат Садовський та його дружина.
З цієї нагоди у Володимир-Волинському історичному музеї відбулася конференція, присвячена 260-ій річниці монастиря. Її відкрив священик собору Різдва Христового о.Ігор Бігун. Перед присутніми з вітальним словом виступили декан Володимир-Волинського благочиння о.Юрій Пилипець, секретар міської ради Олег Свідерський.
Науковий співробітник державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир» Орися Вознюк підготувала детальну розповідь про історію ордена єзуїтів і його діяльність. Завідуюча відділом паспортизації та наукового обліку пам’яток ДІКЗ «Стародавній Володимир» Світлана Федосєєва розповіла про особливості архітектури пам’ятки та боротьбу єзуїтів і василіан за володіння монастирем. Науковий співробітник історичного музею Богдан Янович повідав про василіанський колегіум, який діяв при монастирі у 18ст. і у якому навчалися вчений-богослов Феофан Прокопович та фізик Стефан Стубелевич. Прокопович – учений-енциклопедист, досконало вивчав астрономію, фізику, логіку, основи держави і права, за 200 років раніше від А.Ейнштейна запропонував ідеї, які лягли згодом в теорію відносності, а Стубелевич був винахідником електрофорезу.
Науковий співробітник музею Олексій Петрунін досліджував історію мецената монастиря Гната Садовського, а кандидат історичних наук Східноєвропейського національного університету ім.Лесі Українки Олеся Шваб розмірковувала про пошук першоджерел, які б могли допомогти у встановленні точної дати фундації монастиря.
На закінчення ігуменя обителі матінка Марія Ігнатенко розповіла про значення чернечого життя і молитви, які здійснюють сестри обителі, за мир в Україні. Вона подарувала присутнім іконки з благословенням монастиря.
Богдан Янович, науковий співробітник історичного музею, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі