Міністерство освіти і науки затвердило нові умови прийому до вишів

У 2016 році на абітурієнтів вищих навчальних закладів чекає чимало змін, повідомляє «Урядовий кур’єр».

Пробне ЗНО відбудеться
ЗНО-2016 відбудеться: і пробне, і звичайне. Новопризначений директор Українського центру оцінювання якості освіти Вадим Карандій запевнив, що пробне тестування проводитиметься як зазвичай. Коли стартуватиме реєстрація, поки що невідомо. Конкретні дати початку реєстрації на пробне та звичайне ЗНО посадовець обіцяє озвучити незабаром.
Майбутні абітурієнти зможуть вибрати для незалежного тестування 4 предмети з 12 можливих. ЗНО і надалі поєднуватиметься з державною підсумковою атестацією (ДПА). Так у формі незалежного тестування проведуть ДПА з української мови та літератури й на вибір – з математики або історії України.
«Планувалося, що ЗНО з іноземної мови буде обов’язковим для всіх і зараховуватиметься як результат державної підсумкової атестації, – розповів Вадим Карандій. – Але для ДПА недостатньо дати лише письмові відповіді – треба проводити аудіювання, тобто оцінювати додатковий вид мовленнєвої діяльності учня. В Українському центрі поки що немає відповідних напрацювань такого методу оцінювання. Водночас, враховуючи обсяги фінансування на наступний рік, прийнято рішення відстрочити впровадження обов’язкового ЗНО з іноземної мови до 2017-го».
Тож ДПА з іноземної залишиться обов’язковою для всіх, школи проведуть її самостійно, не у формі ЗНО. Для випускників розроблять системи завдань, подібні до тестів, але з аудіюванням.

Тести знову стануть однорівневими
ЗНО-2016 проведуть у звичній формі, як і в попередні роки. Використовуватимуть його виключно для вступу до вишів. Однак тести вже не будуть різнорівневими (базовий і поглиблений) — цьогорічну новацію профільне міністерство скасувало, адже поглиблені тести не були затребувані при вступі в університети. Цілком зрозуміло, що для рейтингування результатів ЗНО абітурієнтів достатньо базового тестування.

Укрупнення спеціальностей відчують магістри
Також Міносвіти затвердило нові умови прийому до вишів. Вступна кампанія передбачає чимало новацій. Зокрема юнаки і дівчата вперше зможуть подати документи на здобуття ступеня молодшого бакалавра, а випускники магістратури — доктора філософії. Водночас влітку востаннє виші набиратимуть студентів за освітньо-кваліфікаційними рівнями молодшого спеціаліста і спеціаліста. Відтак згодом у вищій школі залишаться ступені молодшого бакалавра, бакалавра, магістра й доктора філософії.
Університети набиратимуть абітурієнтів за новим переліком галузей і спеціальностей, затвердженим постановою Кабміну (№266) та запровадженим з 1 вересня цього року. Тож обираючи майбутню професію, випускники шкіл повинні орієнтуватися на укрупнені спеціальності. «Помітний ефект від цього нововведення буде на рівні магістрів, спеціалістів, молодших спеціалістів і докторів філософії, – пояснює заступник директора департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки Олег Шаров. – На рівні бакалавра не варто переоцінювати вплив укрупнення спеціальностей. Скажімо, якщо раніше під час вступу на бакалаврат абітурієнт робив вибір з-поміж 150-160 спеціальностей, то тепер обиратиме серед 115. Тому випускникам шкіл та їхнім батькам не слід хвилюватися – жодних труднощів вони не відчують».
Змінюються і правила подачі заяв вступників. Виключно в електронній формі подаватимуть документи абітурієнти, які бажають здобути ступінь молодшого бакалавра і бакалавра, а також магістра і спеціаліста медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування після закінчення 11-ти класів. «Це не стосується лише пільговиків. Оскільки такі вступники повинні особисто принести до приймальних комісій вишів відповідні документи, що підтверджують їхні пільги», – уточнює Олег Ігорович.

Виші вплинуть на обсяг держзамовлень
Як і цього року, майбутні абітурієнти зможуть подати до 15 заяв, попередньо визначивши їхню пріоритетність. Але подаючи документи на здобуття ступенів молодшого бакалавра, бакалавра, магістра і спеціаліста медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування після закінчення школи, можна буде подати документи на 5 спеціальностей. Далі – відповідно до вказаних пріоритетів – Єдина державна електронна база з питань освіти розподілятиме вступників по вишах, куди вони зі своїми балами проходять на бюджет. Причому на освітні програми, де немає навчання державним коштом, в електронній формі тепер можна подати необмежену кількість заяв.
Одна з вагомих новацій наступної вступної кампанії – зміна моделі держзамовлення. Тепер на кількість бюджетних місць за тим чи іншим фахом впливатиме не лише міністерство, а й вищі навчальні заклади та вступники до них. Держзамовлення буде дещо плаваючим. Міністерство формуватиме його обсяг загалом по країні. А вже в межах профільних спеціальностей мінімум і максимум бюджетних місць виші визначатимуть самостійно. Вступників, які здобудуть право навчатися коштом бюджету, розподілятимуть відповідно до своїх пріоритетів у визначених вишами межах. Звісно, певні обмеження будуть, адже жоден заклад не може набрати на навчання необмежену кількість студентів. Скажімо, максимальна кількість майбутніх бюджетників не має перевищувати минулорічне держзамовлення більш ніж на 25%.
Профільне відомство подало умови прийому на навчання до вишів у 2016 році в Міністерство юстиції – документ повинен отримати державну реєстрацію, після чого він набуде чинності.

Абітурієнту на замітку

Державна підсумкова атестація – з 5 до 30 травня.
Зовнішнє незалежне оцінювання – з 5 травня до 10 липня.
Початок прийому заяв і документів у вишах – 11 липня.
Завершення прийому документів від вступників, які проходять творчі конкурси, іспити, співбесіди, – 20 липня.
Проведення творчих конкурсів, іспитів, співбесід – із 21 до 27 липня.
Завершення прийому заяв від вступників – 27 липня.
Оприлюднення рейтингового списку рекомендованих на місця держзамовлення – 1 серпня.

Підготувала Міла Сергєєва

Розділ новин: 

Коментарі