Малий термін вагітності: що повинні знати майбутні мами

Народження дитини – визначна і разом з тим надзвичайно відповідальна подія. Аби поява малюка на світ стала справжнім святом, дуже важливо, щоб дитя народилося здоровим. Про це турбуються і майбутні мами, і лікарі. Якщо вагітність перша, жінки часто не знають, коли слід звертатися до гінеколога, як поводитися, чим харчуватися. Запитань виникає безліч, а лікар під час прийому не завжди встигає відповісти на всі із них.
Отже, що повинні знати майбутні мами? Про це та інше – у розмові з лікарем акушер-гінекологом Володимир-Волинського ТМО Зінаїдою Павлюченковою. Зінаїда Анатоліївна здійснює прийом у жіночій консультації, спеціалізується на веденні вагітності і пологів, лікує патології шийки матки, проводить консультації з питань контрацепції.
-Зінаїдо Анатоліївно, на якому терміні вагітності майбутні мами повинні стати на облік у жіночій консультації?
-Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я №417, ми рекомендуємо жінкам ставати на облік у термін вагітності від 11 до 13 тижнів. Саме у цей період найкраще проводити ультразвукове дослідження, можна визначити кількість плодів (один чи більше), перевірити серцебиття, простежити рухи, провести аналіз крові на вроджені вади розвитку плода і зробити перші висновки щодо того, нормально розвивається плід чи є якась патологія. Проте часто трапляється так, що жінки приходять на прийом при першій підозрі на вагітність (при затримці менструації на 4-6 днів) і при цьому вимагають детального огляду на гінекологічному кріслі. Їхні мотиви зрозумілі, але на малому терміні вагітності огляд на кріслі може призвести до переривання вагітності, адже при цьому подразнюється матка. Що стосується УЗД, то при діагностиці вагітності на ранніх термінах можуть виникнути певні труднощі. Перш за все, утруднена візуалізація плодового яйця через малий розмір.
Варто пам’ятати, що вагітність – не хвороба, тож при нормальному самопочутті не треба хвилюватися і бити на сполох. Інша справа, коли виникають проблеми зі здоров’ям, відчуваються болі внизу живота, кровотеча. У таких випадках необхідно одразу звертатися до лікаря. Якщо виявляються негаразди, призначається лікування у стаціонарі.
-Що робити жінкам, які страждають на хронічні захворювання внутрішніх органів, вживають лікарські препарати?
-У випадках екстрагенітальної патології (захворювань, що не стосуються гінекології) подальше лікування і прийом препаратів обов’язково потрібно узгоджувати з лікарем, аби не нашкодити собі й майбутній дитині.
-Яким має бути харчування і спосіб життя під час вагітності?
-Перш за все потрібно дотримуватися режиму сну й активності, спати не менше восьми годин на добу та забути про шкідливі звички. Харчування має бути збалансованим, прийом їжі – не менше чотирьох разів на день, у щоденний раціон обов’язково включати перші страви, овочі та фрукти.
-Гінекологи рекомендують майбутнім мамам також вживати дорогі комплекси вітамінів для вагітних. Ставлення до цього у жінок різне. Чи вірите Ви як лікар у користь таких препаратів?
-Вірю, адже не завжди з їжею можна отримати всі необхідні вагітним вітаміни, мінерали та мікроелементи. Тільки не варто плутати комплекс вітамінів із харчовими добавками. Ціни на вітамінні комплекси не такі вже захмарні й коливаються від 150 до 500грн., упаковки вистачає на місяць прийому. Тож за бажання кожна жінка може це собі дозволити.
-Який вік – найоптимальніший для народження першої дитини?
-Уперше стати мамою найкраще у віці від 20-ти до 28-ми років. Перш ніж планувати дитину, потрібно враховувати не тільки фізіологічну спроможність народжувати, а й психологічну готовність до цього.
-Не завжди вагітність буває бажаною, і жінки приймають рішення зробити аборт. У Вашому сприйнятті як лікаря штучне переривання вагітності – це негативний соціальний аспект чи медична процедура?
-І те, й інше. Але в кожному випадку я ставлюся до цього з розумінням. Якщо рішення жінки про переривання вагітності остаточне, ми даємо їй таку можливість, скеровуємо на обстеження. Операція проводиться у стаціонарі. Разом з тим закликаю жінок уникати цієї процедури, дбати про своє здоров’я і пам’ятати про контрацептиви.
-Які методи контрацепції наймеш шкідливі для здоров’я жінки?
-Сьогодні існує безліч різновидів контрацептивів, але я рекомендую своїм пацієнткам внутрішньоматкові спіралі, які є найбезпечнішими для здоров’я та надійними. Вони не сприяють розвитку патології, зовсім не відчуваються і зручні для обох партнерів. Спіралі бувають мідні, срібні та золоті. Коштують від 300 до двох з половиною тисяч гривень. Звісно, мідні – не найкращий варіант, адже вони можуть окислюватися. Усі спіралі мають тільки один спільний недолік – більш масивні менструації, і ті спостерігаються не в усіх жінок. Якщо такий варіант вам не підходить, лікар-гінеколог може підібрати таблетований гормональний контрацептив, відповідно до вашого віку і гормонального фону. Треба також зважати, що спіралі мають термін придатності 4-10 років. Потім, за потреби, їх необхідно міняти. Перевищення терміну придатності може призвести до небажаних наслідків.
-Разом з тим великою популярністю користуються протизаплідні таблетки, а також презервативи…
-Так, але потрібно зважати, що таблетки – це гормональні препарати, які змінюють обмін речовин, можуть призводити до тромбоутворення, тому мають обмеження. Їх не можна застосовувати при варикозній хворобі, при важких захворюваннях печінки, при артеріальній гіпертензії і якщо в анамнезі було онкозахворювання. Особливо треба сказати про препарати екстреної контрацепції, такі як «Постинор», що застосовуються у виняткових випадках (наприклад, після зґвалтування, коли існує небезпека небажаної вагітності). Першу пігулку треба прийняти до 12 годин після статевого акту, другу – до 24 годин після нього. Але застосовувати цей препарат можна дуже рідко – не частіше 1-2 разів на рік. А щодо презервативів, то вони не завжди надійні через механічні ушкодження, що можуть виникнути. До того ж їх не надто люблять чоловіки…
-Дякую за корисну інформацію. Вона, безумовно, стане у нагоді багатьом нашим читачам.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі