Лаборантку відновили на роботі через суд, і тепер вона хоче усунути з посади завідуючу відділенням

Світлана Бабинюк працює лаборантом в ургентному відділенні Володимир-Волинського ТМО вже багато років. Однак у 2013-му році у професійній діяльності трапився переломний момент – жінку звільнили.

Чи має право завідувати лабораторією викладач біології?
Того ж року ургентна лабораторія отримала нового завідувача – Світлану Іванівну Каледіну. Своє звільнення Світлана Бабинюк пов’язує саме з цим кадровим призначенням. На її думку, Світлана Каледіна, щойно приступивши до своїх обов’язків, взялася за влаштування у стінах медичного закладу своїх родичів. Мовляв, племінниця завідуючої ось-ось завершить навчання, і Каледіна вже готує їй місце в лабораторії. Світлана Бабинюк переконана у своїй версії, тому висловлювала її відкрито у будь-якій інстанції, куди зверталася.
Отож звільнення трирічної давності переросло у гучну справу. Світлана Бабинюк розповідає, що їй тоді «просто сказали не приходити більше на роботу, не вказавши причини звільнення». «Пізніше, коли я почала розбиратися в мотивах звільнення, мені все ж показали наказ головного лікаря, де була вказана банальна дріб’язкова причина. Це не привід для того, щоб виштовхувати людину з робочого місця», - розповідає пані Світлана. Лаборантку настільки обурив факт звільнення, що в ТМО того дня було шумно, а звільнена з роботи жінка вийшла звідти у супроводі поліції. Наступного дня історія знайшла своє продовження, обростаючи скандальними деталями, наче снігова куля. Зранку на роботу вийшла Світлана Бабинюк, не зважаючи на те, що на її місці вже була новий працівник. Звісно, не племінниця завідуючої Каледіної, бо вона на той час ще навчалася.
Ставши на бік справедливості, треба йти до кінця, вважає Світлана Бабинюк. Тому потім була судова тяганина, внаслідок якої жінку відновили на посаді та змусили ТМО виплатити їй грошову компенсацію. Здавалося б, жінка домоглася свого і в цій історії можна поставити крапку. Однак лаборант знайшла щось на зразок компромату на завідувача лабораторії Світлану Каледіну і вирішила будь-якою ціною довести, що посада жінки не відповідає вимогам закону щодо її спеціалізації як медичного працівника. «На якій підставі Каледіну призначили завідувачем лабораторії, якщо у неї освіта викладача біології?» - ставить запитання пані Бабинюк. Не тільки собі, але і головному лікареві ТМО Олександрові Клачуку, поліції, прокуратурі, Міністерству охорони здоров’я і громадськості загалом.
Отже, лаборант Світлана Петрівна стверджує, що завідуючу Світлану Іванівну призначили на посаду з порушенням закону Міністерства охорони здоров’я України про те, що керівну посаду у медичному закладі може обіймати фахівець лише з вищою медичною освітою. Жінка подала запит у Волинську ОДА в управління охорони здоров’я з метою дізнатися, який диплом має її керівник. Надійшла відповідь, що завідуюча у 1989 році закінчила Львівський університет за спеціальністю «Біологія». Світлана Бабинюк скаржиться, що спеціалізацію Каледіної приховували за сімома замками, а все тому, що знали: біолог не має права займати керівну посаду. Жінка також розповідає, що в ургентній лабораторії з минулого року таки працює племінниця Каледіної, а це, на її думку, є підтвердженням теорії трирічної давності про те, що дівчину готували на її місце. «Наскільки законним є те, що Каледіна на чолі з головним лікарем видають накази про звільнення лаборантів, створюючи вільні робочі місця для працевлаштування власних родичів?» - запитує Світлана Бабинюк. Лаборант також зазначає, що з того часу, як вона відновилася, стосунки у колективі погіршилися. Причиною цього жінка вважає політику завідувача Світлани Каледіної. Мовляв, керівник налаштовує інших лаборантів проти неї.

«Я не хотів би, щоб ця особа робила аналіз комусь із членів моєї сім’ї»
Такі заяви пані Бабинюк знайшли відгук у стінах територіального медичного об’єднання Володимира-Волинського. Олександр Клачук без вагань розповів, що Світлана Каледіна має право працювати завідувачем лабораторії. За його словами, біологи за спеціальністю можуть працювати у медичних установах, просто їхня офіційна посада тепер так і звучить – біолог. Та по суті це той самий лікар-лаборант. Своєю чергою лікарі-лаборанти, які тепер мають повне самостійне право такими називатися, і справді повинні мати вищу медичну освіту. Як сказав Олександр Георгійович, основна різниця між такими спеціалістами – в оплаті праці. Фахівець з вищою медичною освітою може розраховувати на вищу заробітну плату. «Якщо потрібно порахувати формулу, то з цим справиться і перший, і другий», - переконує головний лікар. Він зазначив, що лікар після закінчення вищого навчального закладу може приступати до керівних обов’язків ледь чи не відразу. А ось на біолога чекає довгий шлях – проходження курсів спеціалізації. «Усі наші біологи-лаборанти їх пройшли. Більше того, кожні п’ять років нас перевіряють на, так би мовити, відповідність освіті роботи, що виконується спеціалістами», - розповів Олександр Клачук. Він підкреслив, що знання біологів не залишаються на одному рівні завдяки періодичному навчанню. Кадрове призначення в особі Світлани Каледіної головний лікар пояснив тим, що у ТМО досвідченіших працівників на цю посаду немає. «Світлана Іванівна має значний стаж роботи в лабораторії. Крім того, насправді законодавство не забороняє їй займати цю посаду. Вона почала працювати у нас до того, як вийшов той наказ Міністерства охорони здоров’я, тому підпадає під дію колишнього», - зазначив головний лікар ТМО. За його словами, як реакція на скарги Світлани Бабинюк у ТМО навідувалися численні перевірки стосовно кадрових призначень. «Якби вони виявили невідповідності, мали зауваження, то я змушений був би звільнити Світлану Каледіну», - сказав Олександр Георгійович.
Про роботу лаборанта Світлани Бабинюк у головного лікаря не надто приємні враження. Загалом він охарактеризував пані Бабинюк як недобросовісного працівника. «Я не хотів би, щоб ця особа робила аналіз комусь із членів моєї сім’ї», - зазначив головний лікар ТМО.
Раптовому звільненню Світлани Бабинюк Олександр Георгійович знайшов пояснення. Насамперед, за його словами, воно не було раптовим. Цьому рішенню передували помилки в роботі лаборанта. Деякі з них мали досить серйозні наслідки і загрожували ТМО судом та прокуратурою. Олександр Клачук переконує, що мав намір повідомити Світлані Бабинюк, що її звільнено, і докладно пояснити причини такого кроку, але жінка ігнорувала виклик головного лікаря. Тоді він самостійно закрив питання про її усунення від робочих обов’язків. Потім через суд Світлана Бабинюк поновилася на роботі. Судовий процес тривав довго і, ясна річ, підірвав престиж Володимир-Волинського ТМО. Олександр Клачук каже, що звільнення і справді відбулося не за всіма правилами, та водночас переконує: «Якби повернути час назад, я б усе зробив аналогічно».
У розмові з кореспондентом завідувач ургентної лабораторії Світлана Каледіна підтвердила, що посади біологів і лікарів-лаборантів розмежували. Трапилося це ще у 1995 році, але працювати за спеціальністю вона почала раніше, тому нещодавні перевірки і не виявили порушень. Завідувач зазначила, що до Світлани Бабинюк вона формує суто професійне ставлення, намагаючись не зациклюватися на особистих образах. Однак, за її словами, атмосфера в лабораторії і справді нездорова. Завідувач скаржиться, що неодноразово до неї доходили чутки, що лаборант Бабинюк переконувала людей навколо, що не піде на пенсію, доки не відправить її у відставку.
Світлану Каледіну обурила заява Світлани Бабинюк про те, що звільненню останньої передувало бажання завідуючої влаштувати на роботу свою племінницю. «У ТМО молодшою медсестрою ще працює моя сестра, але, зауважте, вже близько десяти років. А на той момент, коли моя племінниця закінчувала навчання, у нас було чотири вакансії. Навіть зараз в лабораторії є два вільних робочих місця. Тому наклепи просто абсурдні», - каже Світлана Каледіна.
Про атмосферу, що зараз панує в колективі ургентної лабораторії, вдалося поговорити зі старшим лаборантом Галиною Бондарук. Одним із основних обов’язків завідувача є контроль за діяльністю лабораторії, але зараз, вважає пані Галина, цій функції перешкоджає Світлана Бабинюк, яка привертає до себе багато уваги скандальною поведінкою. Галина Володимирівна підкреслила, що також була свідком незадоволення пацієнтів роботою цієї лаборантки.
Скандал у Володимир-Волинському ТМО вже давно вийшов за межі медичного закладу. Конфлікт не вичерпано, і чим далі, тим більше дров потрапляє у полум’я. Одне зрозуміло: все рано чи пізно закінчується. Ось і ця справа мусить знайти логічне завершення.
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі