«Кожна тонна вугілля тепер на вагу золота, тож не можна допускати закриття шахт»

Днями в Нововолинську побували голова незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець та депутат Верховної Ради Олександр Бригинець. У міській раді вони зустрілися з представниками влади, місцевих мас-медіа та керівниками гірничих профспілок Нововолинська та  Червонограда. Причиною візиту столичних гостей став, як зауважив народний депутат, «мотивований космічними хвилями» наказ Міністерства енергетики та вугільної галузі про закриття львівсько-волинських шахт, зокрема шахти №1.
-Сьогодні, коли наша держава переживає наймасштабнішу за всю історію енергетичну кризу, коли через нестачу палива зупиняються електростанції, а із 136 копалень вугілля видобувають лише 37, я вважаю злочином проти України наказ екс-міністра палива та енергетики Юрія Продана про закриття 7-ми шахт Львівсько-Волинського басейну, які й так ледь животіють через недостатнє фінансування, -  обурювався Михайло Волинець. – Дійшло до того, що великим промисловим підприємствам заради економії почали скорочувати ліміти на електроенергію, не кажучи вже про щоденне відключення світла у містах і селах. Вугілля  уряд закуповує у ворожій Росії і навіть імпортує з Африки та з Австралії, хоча австралійське вугілля низької якості й зовсім не придатне для використання на наших ТЕЦ. І де гарантія, що завтра Росія  так само не зупинить експорт вугілля в Україну, як зупинила експорт газу? Уряд сподівається на реверс. Але в тих обсягах,  в яких його закачують тепер у сховища зі Словаччини та Польщі,  цей процес займе три роки. Крім того, собівартість імпортованого палива все одно дорожча за українське. А це означає, що й собівартість електрики теж зростатиме. Тобто знову стоятиме питання про підняття тарифів. Раніше на Волині за три роки збудували 5 шахт, тепер же  одну «десяту» будують уже 25 років, хоча для того, щоб її запустити, потрібно якихось 100млн.грн. Відкриття лише першої черги цієї шахти могло б давати 1,5 тисячі тонн вугілля на добу. Там могли б працювати до тисячі гірників. У тому числі й ті, які приїхали з Донбасу.  Натомість шахтарів скорочують. Наша влада чомусь не бажає розуміти, що видобуток вугілля тут – це робочі місця, відрахування  до Пенсійного фонду, надходження до місцевого та державного бюджетів. Мені важко зрозуміти таку логіку дій уряду. Чому, наприклад, не можна було вивезти ще до серпня сотні тисяч тонн вугілля, що стояло кілька місяців у вагонах на території Луганської області, яку зараз контролюють бойовики? І чому лише тепер почали вивозити його з шахт на підконтрольній українським військам території? Тому вважаю, що треба зробити все можливе, щоб не допустити закриття шахт, які можуть ще працювати. Знаю, що кожен гірник тепер воліє промовчати, боячись потрапити у список на скорочення, але шахти треба відстоювати. Якщо буде потрібно, організовувати страйки, але вищезгаданий наказ має бути відмінений.
Під час прес-конференції піднімалося також питання і про розкрадання обладнання на шахті №9 та розпродаж виробничих будівель і споруд на шахті №5. Проте конкретного пояснення від місцевих посадовців на це журналісти так і не отримали. Михайло Волинець лише зауважив, що для того, аби його відомство могло втрутитися в цю справу, потрібно, щоб до них офіційно звернулися профспілки згаданих копалень.
 
 Валентина Савчук
м.Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі