Кого з місцевих очільників влади потрібно люструвати?

Люстрація, як відомо, є інструментом правосуддя перехідного періоду, який застосовують для гарантування позицій демократичного устрою. Очищення влади було одним з ключових гасел на Євромайдані. 24 лютого Верховна Рада зареєструвала проект постанови про проведення люстрації в Україні, автори якого – група народних депутатів від ВО «Свобода». Згідно з постановою, закон про люстрацію Рада повинна була прийняти до 24 квітня. Однак втілити в життя постанову вдалося тільки 16 жовтня. Саме тоді набув чинності закон України «Про очищення влади» – наступного дня після його офіційної публікації у виданні «Голос України». Верховна Рада прийняла документ 16 вересня, а Президент Петро Порошенко підписав його 9 жовтня.
Згідно із законом, очищення влади (люстрація) здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини.
-Люстраційну перевірку будуть проходити всі претенденти на державну службу, починаючи міністром і закінчуючи керівником територіального органу державної влади. Ця процедура буде максимально публічна і відкрита. Кожна особа, яка проходить перевірку, подає заяву з автобіографією, декларацією, що підлягає оприлюдненню як на сайті органу, який призначає цю особу, так і Міністерством юстиції на відповідному спеціальному сайті для загального доступу всіх наших громадян, які можуть подати свої заяви і скарги, коли ця особа збрехала, подала недостовірну інформацію, - заявив міністр юстиції Павло Петренко 10 жовтня на засіданні уряду.
Нагадаємо, що, відповідно до закону про люстрацію, під його дію підпадають особи:
Pякі займали найвищі керівні посади: міністр, перші заступники міністрів, керівники силових структур, СБУ, ГПУ, голови облдержадміністрацій, що перебували на цих посадах в цілому більше року в період з 2010 по 2014 рік; -усі судді, прокурори, слідчі, які під час Революції гідності ухвалювали незаконні рішення щодо притягнення до відповідальності активістів;
-військові посадові особи Збройних сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації;
-члени Центральної виборчої комісії, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, голови та члени національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, державне регулювання у сферах зв’язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг;
-чиновники, які своїми рішеннями чи діями підтримували сепаратистів і терористів та щодо яких є відповідні рішення судів, а також члени Комуністичної партії і комсомольських організацій.
За заявами прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, під дію закону потрапляє вся вертикаль влади, а саме близько мільйона осіб. Документ передбачає обмеження права для чиновників режиму Віктора Януковича обіймати посади в органах державної влади на 10 років.
Особи, що підпадуть під люстрацію, будуть змушені подати декларацію про свої доходи і доходи широкого кола своїх родичів. Розробники законопроекту передбачили, аби інформація про службовця, якого перевіряють, була максимально публічною. А громадяни могли б долучитися і заявляти впродовж кількох тижнів про відомі їм факти корупції чи злодіяння люстрованої особи. Якщо ж чиновник не пройде люстрацію або відмовиться від процесу, його автоматично буде звільнено із забороною на наступні десять років обіймати посади на держслужбі.
Останнім часом активізувалася реакція громадянського суспільства та активістів Майдану у вигляді «народної люстрації», що є продовженням спроб встановлення соціальної справедливості, за яку поклали голову сотні українців. Народна воля свідомих громадян проявляється не тільки завзятим киданням у сміттєві баки українських політиків, але й більш цивілізованими методами. Наприклад, жителям Володимира-Волинського було запропоновано висловити свою позицію стосовно того, кого з місцевих очільників влади потрібно люструвати, записом на спеціальній дошці, що належала представникам партії «Самопоміч» і знаходилася на площі Героїв.
Як свідчать дані загальнонаціонального дослідження громадської думки населення України, проведеного Інститутом Горшеніна, майже половина громадян України підтримує вуличну «сміттєву» люстрацію, і майже така ж кількість громадян – не схвалює подібних дій.
Підготувала Аліна Джарига

Розділ новин: 

Коментарі