Цьогоріч на Покрову Україна вперше у своїй історії відзначила День захисника Вітчизни, під гаслом «Сила нескорених». А в неділю, 18 жовтня, у Володимир-Волинський з’їхались захисники Донецького аеропорту – кіборги. Їх урочисто нагородили за мужність і відвагу.
«Хто ми без пам’яті?» - звернулась до присутніх у залі культурно-мистецького центру Олена Шарко, ведуча урочистостей. Саме пам’ять людська здатна продовжити життя подвигу на віки. Подвигу, який тривав у Донецькому аеропорту 242 дні і коштував життя кільком сотням українських солдатів та офіцерів.
-Мільйони очей у світі були прикуті до екранів телевізорів, слідкуючи за розвитком подій в аеропорту. Хочу згадати медика з Київщини на псевдо «Псих», а насправді Ігоря Зінича, котрий на 27-градусному морозі робив надскладні операції, врятував 130 життів. За це Президент присвоїв йому звання «Герой України», посмертно, - сказав під час виступу Юрій Степанюк, голова Спілки ветеранів, учасників та інвалідів АТО.
Поранений Ігор Зінич загинув під завалами підірваного бойовиками нового терміналу 20 січня цього року.
Міський голова Петро Саганюк подякував кіборгам за подвиг, сказав, що Володимир і Україна гордяться ними. Андрій Оніщук, голова райради, теж приєднався до слів вдячності.
-Наша армія зібрала людей різного віку і різних професій, у цьому її сила. Лікарі, вчителі, селяни і духовенство – усі пішли на фронт. Священики змінили ряси на камуфляж. Найбільший удар ворогові ми завдали саме нашою єдністю, між собою і з Богом. Ми стаємо на коліна лише для молитви, а не перед ворогом, - сказав отець Ігор Бігун, військовий капелан.
Далі полковник Олег Кузьміних і тимчасово виконуючий обов’язки військового комісара Роман Зарівняк зачитали наказ про нагородження захисників Донецького аеропорту та волонтерів, вручили нагрудні знаки й медалі – за особисту мужність, стійкість та рішучість, виявлені при виконанні військового обов’язку в умовах, пов’язаних з ризиком для життя, під час захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України у ході проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Отримали медаль «За оборону Донецького аеропорту» і володимир-волинські кіборги – Юрій Хомич та його побратим Юрій Степанюк. Нагрудним знаком «Сильному духом» нагородили місцевих волонтерів Віру Чайковську-Тарликову, Миколу Лисюка та Антона Хоміча.
Командир 90-го батальйону 81-ї десантної бригади Олег Кузьміних 124 дні провів у полоні у донецьких сепаратистів. За відмову перейти на бік бойовиків цього офіцера утримували в одиночній камері розміром метр на два, безперервно катували, виводили до розлюченого натовпу під пильним наглядом проросійських телекамер. Президент України особисто вручив Олегу Кузьміних орден «За мужність».
-На війні має велике значення не лише сила зброї, а й сила духу. Люди, які сьогодні отримали нагороди, це ті, хто змусив ворога поважати українську армію, змусив Росію рахуватися з нами. А волонтери – це люди, які дають нам, армії, зрозуміти, що наша робота потрібна народу України, бо інколи здається, що ми сам на сам з ворогом, - з такими словами звернувся до громади Олег Кузьміних. Російською мовою.
Іван Омельчук, голова спілки ветеранів Афганістану, переконаний, що вояки АТО виборюють в боях майбутнє держави, а боєць «Правого сектору» на псевдо «Апостол» прочитав вірш про кіборгів, що «злились з бетоном заради України» і «зроблені зі сталі».
Насамкінець присутніх привітав гарнізонний оркестр під керуванням Ярослава Короля. Військові музиканти порадували новим, сучасним репертуаром і прекрасними голосами солістів. «Браво!» – захоплено вигукував зал, даруючи щедрі аплодисменти.
У фойє зустріла Петра Мартинюка, ветерана УПА, який десять років відбув у сталінських концтаборах. Розговорились.
-Щойно відбулася знаменна подія, аж серце радіє. Наша повстанська кров даремно не пролилась, бо наш приклад, наш подвиг повторили кіборги. Українські добровольці створили армію, добуваючи зброю в боях із ворогом, як і ми свого часу, - поділився сивочолий повстанець. Говорив бездоганною українською.
Російська агресія змусила багатьох українців переосмислити ставлення до себе і до Батьківщини. Зазнало ревізії і болюче мовне питання. Тепер не важливо, якою мовою ти розмовляєш, важливо – на чиєму боці ти воюєш. Патріотизм міцніє, змінюється сприйняття історії. Хлопці, які нині воюють за незалежність України на східному кордоні, є прямими послідовниками тих вояків, які на початку ХХ століття і під час Другої світової війни виборювали її на заході. Незламний дух січових стрільців і УПА відродився в кіборгах та їхніх бойових побратимах.
Світлана Федонюк, м.Володимир-Волинський
Коментарі