«Кіборг» з Волині: історія полону Олега Кузьміних

Мало хто знає, що командир “кіборгів” Олег Кузьміних, який обороняв донецький аеропорт, родом з Володимира-Волинського. Як розповів його родич Сергій Потурай, батько Олега був військовим, тож син, наслідуючи його, теж обрав цю професію. Після закінчення Житомирського військового училища він декілька років служив у 51-й ОМБр, а потім разом із сім’єю переїхав до Житомира, де й проходив службу і проживав останні роки перед початком війни на сході. Разом із дружиною Тетяною виховує двох доньок.
Після повернення з полону Олег не хоче згадувати про те, що з ним трапилося, але журналістам Волинського агентства розслідувань вдалося поспілкуватися з дружиною героя, яка й розповіла про ці події. Олег Кузьміних поїхав у зону АТО 7 березня. Із того часу комбат 90-го батальйону 81-ї окремої аеромобільної бригади постійно перебував в епіцентрі сутичок із противником. 1 грудня підполковник Кузьміних зі своїми людьми прибув у селище Піски. Тут батальйон здійснював штурмові дії, евакуйовував поранених із летовища, забезпечував «кіборгів» боєприпасами та матеріально-технічними засобами. А вже 21 січня штурмова група на чолі з Олегом Кузьміних, виконуючи чергове бойове завдання поблизу Донецького аеропорту, потрапила в засідку бойовиків та була захоплена у полон. Завдяки камерам російських телеканалів комбата та його підопічних побачив увесь світ. Цинічно порушуючи всі права людини, бойовики знущалися з наших «кіборгів». Тетяни тоді не було вдома. У неї сталася біда – померла бабуся, і жінка була на похороні. Коли приїхала додому, їй зателефонували. «Мені сказали, що робити, кому телефонувати, хто цим займається, бо не знали нічого», - розпвідає жінка. Вперше відео, зняте бойовиками, вона подивилася зразу, як дізналася, що чоловік у полоні. Їй потрібні були докази, бо не вірилося, що таке могло статися з Олегом. А про друге відео жінці повідомили телефоном, застерігши: «Не дивись». На той момент українська сторона вже розпочала переговори щодо визволення «кіборга».
«Як тільки я отримав інформацію, що Олег знаходиться в полоні, ми негайно зв’язалися з людьми, які працюють в Донецьку. Перше: це була домовленість, що він залишиться живим і його не будуть піддавати тортурам та якимось іншим знущанням. Була картинка на камеру, яку всі бачили, коли привозили його до тролейбуса. Це був єдиний такий психологічний тиск, в принципі, через який він пройшов. Є розуміння з Донецьком, що все-таки ставлення до полонених повинно категорично змінитися. Тобто, ми не маємо ставати схожими на звірів, - стверджує радник міністра оборони України Василь Будик. – Бойовики з метою конспірації перевозили офіцера з місця на місце. Як тільки ми отримали згоду, негайно доповіли керівництву країни, що Донецьк готовий звільнити Олега. Я знаю, що Президент взяв це під особистий контроль. Нашим завданням було покласти на стіл необхідний пакет дій, алгоритм. Ми це зробили. Після того, як було все принципово вирішено, технічні деталі зайняли дві доби».
Президент Петро Порошенко особисто нагородив військового орденом «За мужність» ІІІ ступеня. На даний час Олег Кузьміних поки що проходить відновлення після пережитого полону, а потім, звичайно, повернеться до виконання своїх службових обов’язків.
Підготувала Ксеня Лучко

Розділ новин: 

Коментарі