Із кожним роком встановлення сонячних колекторів у Володимирі набуває все більшої популярності

Публікації

Майстер Олександр Ляшук розповів, як з допомогою енергії, дарованої природою, заощадити на опаленні приміщень та нагріві води.
[caption id="attachment_46064" align="aligncenter" width="660"]
Із списку комунальних платежів найбільший тариф припадає на опалення та гаряче водопостачання, адже найчастіше в централізованих ті індивідуальних системах опалення використовується газ або різні види твердого палива. Ціна на традиційні енергоносії хоча коливається, але зберігає тенденцію до зростання і завжди залишається високою. Тому людство вигадує та вдосконалює нові технології, що дозволяють брати для цих потреб безкоштовну енергію сонця і тим самим користуватися благами цивілізації із найменшими фінансовими витратами.
Застосовувати такі ноухау дозволяють системи автономного опалення, які забезпечується сукупністю джерел енергії, в тому числі сонячної. В автономній системі теплогенератор, теплопроводи і опалювальні прилади об’єднані в один пристрій, що забезпечує отримання тепла та його передачу в будинок. Але застосування таких систем, на відміну від квартир у багатоповерхівках, прийнятне лише для окремих будівель.
Сьогодні автономні джерела теплопостачання впевнено завойовують ринок України. Дійшли такі технології і до нашого міста. У Володимирі монтажем систем автономного опалення із застосуванням сонячних (гелевих) колекторів займається досвідчений майстер Олександр Ляшук зі своєю невеликою командою. У бригаду, окрім Олександра Михайловича, входять його син Сергій, зять Михайло Яцюк, а також жителі району Володимир Болотюк та Валерій Троцюк. За 4 роки роботи майстри обладнали гелевими колекторами 9 будівель у Володимирі, три в Києві, по дві в Луцьку та Рівному та виконали весь комплекс підготовчих робіт для встановлення сонячних колекторів в одному із будинків Львова. Також виконували замовлення державних підприємств та одної із луцьких церков. Бригада Олександра Ляшка тісно співпрацює з магазином «Господар», який постачає всі необхідні для роботи матеріали.
Якщо використовувати геліосистему для гарячого водопостачання, опалення та підігріву басейну, термін окупності стає коротшим, адже споживається абсолютно вся енергія. Якщо використовується тільки для нагрівання води, то потрібно здійснити дуже точний розрахунок, щоб не було надлишку енергії.
Використання геліосистеми для опалення і гарячої води є не дуже ефективним, адже влітку буде багато надлишкової енергії і виникне проблема її розподілу.
Попит народжує пропозицію…
Із перших хвилин розмови стало зрозуміло, що бригадир Олександр Ляшук – цікава непересічна особистість. Невгамовний оптиміст та «енерджайзер»: допитливий, цілеспрямований, наділений почуттям гумору - цей талановитий чоловік іде по життю з усмішкою та хорошим настроєм і дарує оточуючим тільки позитивні емоції. Пан Олександр ніколи не пасує перед труднощами чи невдачами і кожну розпочату справу, якою б складною вона не була, обов’язково доводить до переможного кінця. Саме ці якості і сприяли його становленню як майстра з великої літери.
Олександр Михайлович – володимирчанин, за фахом – електрик. Навчався спочатку у місцевому ПТУ, потім за цією ж спеціальністю закінчив сільськогосподарський технікум. Свій трудовий шлях розпочав на посаді техніка на водозаборі, затим працював електриком в теплокомуненерго, де займався контрольно-вимірювальними приладами та автоматикою. До нього, як до хорошого фахівця, що добре розбирається в техніці, часто зверталися люди з проханням то встановити лічильники на воду, то змонтувати систему опалення. Аби офіційно виконувати ці роботи, чоловік зареєструвався підприємцем, отримав відповідні ліцензії та суміщав основну роботу з підробітком.
Для нагріву води у великих басейнах геліосистеми зарекомендували себе дуже добре. Наприклад, для басейну, об’ємом 980 кубометрів, використовується 37 колекторів (1080 трубок).
Також ефективно застосовувати колектори для гарячого водопостачання готелів, ресторанів, де є постійний розбір гарячої води і велике теплове навантаження. Це добре, адже сонячний колектор завжди розраховується на 80% теплового навантаження.
- Але з часом звернень стало настільки багато, що далі залишатися на підприємстві теплових мереж не було сенсу, - розповідає майстер.
Створивши приватну фірму, спочатку «Джерело», потім «Екс», чоловік став посилено вивчати гідравліку, щоб розширити спектр надання професійних послуг населенню. Потрібну інформацію шукав скрізь: в Інтернеті, спеціальній літературі, піднімав навіть шкільні підручники. Каже, що вчиться й дотепер, бо нові технології з’являються постійно, і не можна відставати від часу. А оскільки попит народжує пропозицію, не міг пан Олександр не зацікавитися геліосистемами.
Плаский сонячний колектор складається з елементу, що поглинає сонячне випромінювання, прозорого покриття та термоізолюючого шару. Поглинаючий елемент називається абсорбентом; він з’єднаний з теплопровідною системою. Прозорий елемент зазвичай виготовляється із загартованого скла з пониженим вмістом металів.
При відсутності відбору тепла (застої) пласкі колектори здатні нагрівати воду до 190-200C. Чим більше енергії випромінювання передається теплоносію, що протікає в колекторі, тим вища його ефективність.
Геліосистеми - технологія майбутнього
Про використання теплової енергії сонця сьогодні відомо всім. Але багато хто не знає, що таке геліосистема, як вона працює, які має переваги та недоліки.
- Геліоколектори – це комплект обладнання, здатний перетворювати сонячне випромінювання в корисну теплову енергію, - пояснює фахівець. - Сонце дарує нам величезну кількість енергії, а наше завдання – правильно її зібрати. У першому законі термодинаміки йдеться, що енергія нізвідки не береться і нікуди не зникає безслідно, а лише переходить з одного стану в інший. Отже, прямим завданням геліосистем є максимально ефективне перетворення енергії сонячного випромінювання в теплову. На сьогодні максимальний ККД геліосистем сягає 95%, що є найвищим результатом у порівнянні з іншими технологіями. Крім цього, це екологічно чисте джерело тепла.
За словами пана Олександра, геліосистеми використовуються для нагрівання води для різних побутових потреб (у житловому будинку), або для виробничих (на підприємствах), а також для підтримки системи опалення та підігріву води в басейнах. Наприклад, у Володимирі першим об’єктом, де майстер встановлював геліосистему, став «Автоленд». Там енергія сонця використовується тільки для підігріву води для душових кімнат.
Із чого складається геліосистема і скільки коштує
У стандартний комплект геліосистеми входять генератор теплоти (геліоколектор будь-якого типу); пристрій, що переносить теплоносій (насос або тиск зовнішньої системи водопостачання); об’єкт, що нагрівається (вода, система опалення, басейн).
Два роки тому Олександр Михайлович встановив у себе вдома автономне опалення, що забезпечує підігрів підлоги в будинку та нагрівання води. Окрім геліосистеми, до нього увійшли два котли - на тверде паливо і газ. Для чого це потрібно?
- Справа в тім, що геліосистема взимку не дає такої кількості енергії, скільки потрібно. Для порівняння: якщо влітку при сонячній погоді тепловий носій нагрівається до 60-95 градусів, то в похмуру погоду та взимку дає температуру до 30 градусів. І якщо літом, весною та восени енергії цілком вистачає, то взимку її нестачу компенсують котли.
Окрім зазначеного, у систему входить акумулююча ємність з теплообмінниками, драйбек (носій, що забирає тепло з колекторів), програматор (комп’ютер, що керує системою), насос для подачі носія на колектори. Пан Олександр встановив у себе три колектори по 30 трубок – загалом 90. Одна трубка нагріває 1 літр води на добу.
Усе обладнання обійшлося у 3,5 тисячі євро. А монтаж такої системи коштує від 500 до 700 євро, в залежності від обсягу робіт.
Де встановлюється обладнання
Майстер зауважує, що для розміщення обладнання потрібне окреме приміщення в будинку, площею 6-9 кв. метрів. Але краще робити котельню поза будинком. У такому випадку до житлової чи робочої площі прокладається теплотраса. Самі геліоколектори розміщаються на даху будівлі. Якщо в якості покрівлі використаний шифер, то бажано його замінити іншими сучасними матеріалами.
У системах, які працюють тільки влітку, можна використовувати воду. На зимовий період вода повинна зливатися. Всесезонні колектори використовують незамерзаючу рідину. При цьому треба враховувати те, що характеристика цієї рідини відрізняється від води. Більша в’язкість рідини на основі гліколю вимагає збільшення діаметру труб або створення більшого напору. Менша теплоємність вимагає збільшення інтенсивності потоку рідини. Рідина для колекторів повинна мати й високу температуру кипіння, адже температура може підійматись до 190 С (коли колектор не використовується).
Переваги і недоліки використання геліосистеми
Основним недоліком геліосистеми є сезонність. Як уже зазначалося, ефективність опалення сонцем взимку знижується через невелику інсоляцію.
Другий недолік - висока вартість капіталовкладень на початковому етапі. Олександр Михайлович каже, що витрати повністю окупаються за 4 роки, і далі цей мінус перетворюється на плюс.
Також слід зауважити, що на геліосистему негативно впливають перепади напруги. При відключенні електрики геліосистема закипає, і після декількох таких випадків може вийти з ладу. Тоді доведеться її перезаправляти (міняти рідину), аби відновити нормальну роботу.
А от незаперечною перевагою такої системи є можливість значної економії енергії. При правильному розрахунку геліосистема повинна компенсувати до 80% витрат енергії у літній період. Встановлення побутового сонячного водонагрівача дозволяє скоротити витрати електроенергії або газу до 50%. Якщо система розташовується у дворі або на даху будинку, при цьому конструкція пристрою та його монтаж доволі прості.
Інша вагома перевага - тривалий термін експлуатації – 30 років і більше. Адже до складу геліосистеми входять елементи, виготовлені зі скла й алюмінію. Для комплектуючих не використовуються матеріали, що піддаються швидкому зносу.
Також до переваг відноситься нетривалий термін окупності.
* * *
[caption id="attachment_46067" align="aligncenter" width="660"]
Знімки до матеріалу зроблені на обійсті володимирчанина, якому рік тому бригада на чолі з Олександром Ляшуком встановила геліосистему. Господар каже, що відтоді повністю відмовився від природного газу. Взимку для компенсації нестачі тепла для підігріву підлог у будинку використовував твердопаливний котел. Відповідно, витрати на опалення знизилися до мінімуму.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі