Іноземні туристи у рамках проекту «Via Regia» відвідають Володимир-Волинський історичний музей ім. О. М. Дверницького

Кожна держава має свої культурні корені, зібрані в музеях і виставкових залах, які дозволяють всім охочим долучитися до світу прекрасного і вдихнути на повні груди повітря, просочене духом часу. Тому невипадково у більшості цивілізованих країн світу щорічно 18 травня з 1978 року культурна громадськість почала відзначати Міжнародний день музеїв. Це професійне свято хранителів загальнолюдської культури й національних цінностей було затверджене у 1977 році за рішенням ХІ Генеральної конференції Міжнародної ради музеїв, що проходила в Москві й Ленінграді (СРСР). Тоді ж запропонували девіз свята: «Музеї – важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між народами».
В Україні збережено значну кількість об’єктів нерухомої культурної спадщини, починаючи від стоянки раннього палеоліту Виноградівського району на Закарпатті (близько мільйона років), Кирилівської стоянки в Києві (майже 40 тисяч років), до зовсім молодих пам’яток архітектури та монументального мистецтва, збудованих у минулому столітті.
Одним із найдавніших музеїв Волині, в якому зберігаються експонати віком близько 18 тисяч років, є Володимир-Волинський історичний музей.
За словами директора установи Володимира Стемковського, першу музейну збірку у м.Володимир-Волинському створено в дев’ятнадцятому столітті при Братстві святого Володимира, заснованому у 1887 році. Це було одне із перших сховищ для збереження старожитностей. Завідувачем давньосховища і головою ради братства був місцевий житель, дворянин, мировий суддя Омелян Дверницький. До давньосховища надходили стародавні манускрипти, рукописи (у тому числі Євангеліє XVIст.), стародруки, предмети сакрального мистецтва, монети, археологічні знахідки. Чимало експонатів володимир-волинського давньосховища під час Першої світової війни було передано до харківських музеїв. У міжвоєнний період історичний музей знаходився у приміщеннях Домініканського монастиря, пам’ятки архітектури XV-XVIII століть. 8 травня 1940 року Постановою РНК УРСР за №835 Володимир-Волинському музею було надано статус державного.
Нагадаємо, що з кінця жовтня 2014 року Володимир-Волинський історичний музей за рішенням сесії міської ради носить ім’я свого засновника Омеляна Дверницького, який свого часу проживав у будинку, де нині розміщений музей, та був першим у місті удостоєний звання «Почесний громадянин Володимира-Волинського».
Нині в музеї зберігається близько 18000 експонатів основного фонду: археологія, нумізматика, іконопис, декоративно-прикладне мистецтво, етнографія; письмові документи, стародруки, фотоматеріали.
Регулярно проводяться екскурсії по музейній експозиції, що охоплює період історії Володимирщини від найдавніших часів і до XX століття, а також екскурсії по архітектурних та археологічних пам’ятках Володимира-Волинського і району. Наукові працівники музею вивчають історію Волинського краю, беруть участь у багатьох науково-краєзнавчих конференціях, археологічних та етнографічних експедиціях, ведуть просвітницьку роботу з учнями місцевих шкіл та студентами, зокрема й Університету третього віку. Також у стінах музею регулярно відбуваються тематичні виставки та персональні виставки художників.
-Починаючи з 1995-1996 років за ініціативи співробітників музею та вже, на жаль, покійного краєзнавця Анатолія Михальчука ми розпочали археологічні розкопки на території колишньої тюрми у городищі на предмет виявлення жертв НКВC. У результаті дослідження було розкопано залишки сотень людей, знайдено масив документальних матеріалів на підтвердження встановлення осіб загиблих. Крім того, Володимир-Волинський історичний музей є активним учасником міжнародних проектів, зокрема проекту «Via Regia» («Королівськими шляхами Європи»), український відрізок туристичного маршруту якого пройде через місто Володимир-Волинський. Створивши навігаційну карту, що містить інформацію про історико-культурні пам’ятки й туристичні об’єкти не тільки у великих містах, але й у містечках і селах, ми матимемо можливість залучити інвестиції з боку іноземних держав. До слова, завдяки одному із подібних проектів декілька років тому ми безкоштовно отримали доступ до мережі Інтернет. Крім того, ми співпрацюємо з Волинським і Рівненським краєзнавчими музеями, Львівською бібліотекою ім. Стефаника НАН, а також музеєм Замойських (Польща), - розповідає Володимир Володимирович.
Відчути особливу атмосферу епох, зануритися у вир історичних подій може кожен охочий, переступивши поріг Володимир-Волинського історичного музею ім. Омеляна Дверницького. Заглиблюючись у власну історію, ми зростаємо духовно.
Аліна Джарига, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі