Вагомою складовою вирішення проблеми загального здоров’я молоді та своєчасного народження бажаної дитини є знання про інфекції, що передаються статевим шляхом.
Це група найбільш поширених інфекцій, які передаються від однієї людини до іншої головним чином в результаті сексуальних контактів. Їх викликають різноманітні види мікроорганізмів (бактерії, віруси, грибки, найпростіші). Всі інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), підлягають обов’язковій реєстрації згідно з рішенням ВООЗ. Щорічно в медичних установах світу фіксують більше 250 мільйонів нових випадків ІПСШ, які являють собою серйозну проблему.
Розповсюдженню цих інфекцій сприяють різноманітні фактори: ранній початок статевого життя, часта зміна партнерів, статева розбещеність, надання сексуальних послуг, недотримання правил особистої гігієни та інше.
У залежності від виду збудника, розрізняють бактеріальні інфекції (гонорея, сифіліс, хламідіоз, микоплазмоз, уреаплазмоз); вірусні інфекції (генітальний герпес, СНІД, папіломавірусна інфекція); паразитарні інфекції (кандидоз, трихомоніаз, гарднерельоз).
Першими ознаками інфекцій, що передаються статевим шляхом, можуть бути рясні виділення зі статевих шляхів із запахом, свербіж, виразки, пухирці, новоутворення (папіломи, кондиломи) на промежині чи у ділянці зовнішніх статевих органів, біль при статевому акті та сечопуску. Пацієнт, який виявив у себе дані симптоми, має негайно звернутися до лікаря. Жінки можуть пройти консультування у лікаря-гінеколога, чоловіки – у дерматовенеролога чи уролога. Спеціаліст допоможе не тільки провести обстеження та лікування, а й уникнути серйозних наслідків, що будуть в подальшому впливати на сімейні відносини та репродуктивну функцію.
Деякі ІПСШ клінічно не проявляються, можуть перебігати у скритих формах. Наслідки нелікованих ІПСШ можуть бути дуже серйозними. До них належать позаматкова вагітність (у жінок, що мали ІПСШ в анамнезі, ризик підвищується в 7-10 разів); підвищений ризик розвитку раку шийки матки; хронічні абдомінальні болі (у 18% жінок, що мають ІПСШ в анамнезі); непліддя (у 20-40% чоловіків з нелікованим хламідіозом або гонореєю та 55-85% жінок з нелікованими ІПСШ); підвищений ризик зараження ВІЛ/СНІДом.
Деякі інфекції (сифіліс, хламідіоз, трихомоніаз) викликають також функціональні та органічні порушення у різних органах, зокрема серці, печінці, нирках, кістках, м’язах, очах.
Дуже важливо, щоб усі пацієнти, які мають ІПСШ, одночасно обстежували і лікували статевого партнера, адже можливе повторне інфікування при статевих стосунках після проведеного лікування. Потрібно пам’ятати: при хворобах, що передаються статевим шляхом, не відбувається самовиліковування. Можливе зникнення або зниження симптомів, але це є ознакою переходу інфекції у хронічну форму. Тому чим раніше виявлене і проліковане захворювання, тим кращий прогноз для здоров’я.
профілактика Інфекцій
Чоловічий презерватив – єдиний метод, який певною мірою захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Використання презервативів молоддю надає впевненості в собі, оскільки як юнака, так і дівчину хвилює ймовірність небажаної вагітності. Презерватив використовується з метою контрацепції і одночасно попереджає потрапляння у статеві шляхи жінки бактерій, вірусів, грибків та найпростіших. Ось чому гінекологи рекомендують дівчаткам при перших статевих контактах, а також при випадкових статевих зносинах користуватися презервативами.
Разом з тим багато хто вважає, що презерватив – це 100% вирішення проблеми. Але це не так. Надійність презерватива складає 90%. У будь-який момент на презервативі може утворитися мікротріщина, через яку відбувається проникнення інфекційних агентів.
Пам’ятайте! Чим більше статевих партнерів, тим більша ймовірність зараження ІПСШ. Недарма такі хвороби інакше називають хворобами поведінки. Тож будьте розумними, бережіть себе від випадкових статевих стосунків. Усе залежить від вас, ваших знань, вашого способу життя. Якщо профілактика багатьох важких хвороб (лейкози, гепатити, пухлини) дуже непроста справа, то запобігти хворобам, які передаються статевим шляхом, просто і легко завдяки поведінці.
Увага! Якщо у вас з’явилися такі симптоми як свербіж чи висипання в ділянці статевих органів, кондиломи, ерозії, виразки, незвичні виділення зі статевих шляхів (поява виділень зі специфічним запахом, домішок крові), порушення характеру менструальної функції (болючі, надмірні, нерегулярні), біль, різь при сечовипусканні, пухлиноподібні утворення у пахвових згинах (збільшені лімфатичні вузли), негайно зверніться до лікарів (уролога, гінеколога чи дерматовенеролога).
Ірина Ткачук , акушер-гінеколог Володимир-Волинського ТМО
Коментарі