Художники Володимирщини малювали церкву у Чесному Хресті

Чи так часто нині українське село, особливо віддалене, бачить у себе майстрів слова, пісні чи пензля? Здається, що народні артисти насправді про народ забули. Та, виявляється, не всі. Й у наші дні справжні творчі особистості намагаються допомогти сільським мешканцям, використовуючи для цього свою майстерність та талант. Як уже повідомлялось у нашій газеті, за ініціативою ГО «Нова ідея» у Чесному Хресті планується відродження занедбаного приміщення колишнього клубу, яке має стати осередком культури та спілкування у селі («Місто вечірнє», №30, 2016 рік). Однак на втілення цього задуму в життя потрібні чималі кошти. Ось чому керівник ГО Ярослав Кондисюк у рамках благодійного проекту «Маленьке село має право на свій розвиток» звернувся до асоціації художників Володимира-Волинського із пропозицією зобразити на полотнах місцеву церкву на фоні сільського пейзажу. Мета акції, яку умовно назвали «З миру – по нитці»,– запропонувати майбутні полотна меценатам, а виручені кошти додати до тих, які підуть на реконструкцію клубу, а також на допомогу церкві. На ініціативу Ярослава Кондисюка відгукнулося творче об’єднання «Колорит» у складі відомих майстрів пензля Адама Михалика, «волинського Фаберже» Анатолія Бойка, Ігоря Мацюка, Ірини Надюкової, Лесі Мартинюк, Валентини Залуніної, Валерія Приступи, Наталії Нечипорук, Світлани Федосєєвої. Долучилися до відомих митців і молоді художники. Це Дмитро Свірін, Калина-Галина Стріхарчук, Віталій Федоренко. Із вдячністю згадали директора арт-крамниці Володимира Кравчука, який зробив знижку на придбання матеріалів для створення полотен. Цікаво, що для декого з гостей село Чесний Хрест з його історією та старовинною церквою стало справжнім відкриттям. Вони побували тут уперше. А тому церква, яка виросла на місці древнього монастиря, зацікавила їх не лише у творчому плані.
Робота над полотнами була напруженою. Художники малювали сільський храм у різних ракурсах. Анатолій Бойко та Валерій Приступа зображували фронтон церкви під палючим промінням літнього сонця. Дмитро Свірін та Калина-Галина Стріхарчук спустилися на зелений луг, звідки церква, розміщена на високому пагорбі, має поетичний вигляд. У той час, як Ігор Мацюк, Валентина Залуніна та Наталія Нечипорук зображували храм зблизька, Леся Мартинюк та Ірина Надюкова під гіллястими вербами малювали церкву на тлі сільського перехрестя. Своєрідним, з романтично-фантастичним баченням народжувалося зображення будівлі під пензлем Світлани Федосєєвої. Адама Михалика більше зацікавило церковне подвір’я.
Працюючи, художники ділилися думками щодо свого приїзду в Чесний Хрест та цієї акції.
-Це просто чудово, що нас запросили взяти участь у цій акції, - каже Дмитро Свірін. – Особливе задоволення для мене – працювати на природі. А природа у цьому селі просто казкова. Я у Чесному Хресті вперше і, чесно кажучи, навіть не чув про таке село.
-Я за фахом кераміст, - ділиться Калина-Галина Стріхарчук, - а малювання – це моє хобі. До того ж мене захопила ця цікава ідея. Хочеться, щоб творчість служила на благо людям.
-Мені також хочеться допомогти селянам і одночасно продемонструвати свої здібності, - посміхається Віталій Федоренко.
Ігор Мацюк упевнений у тому, що таких проектів повинно бути більше. Культура і мистецтво мають повернутися обличчям до проблем села, допомогти відновленню сільських культурних та духовних традицій.
Звичайно, гості залюбки скористалися нагодою оглянути церкву зсередини. Як професіоналів, їх у першу чергу зацікавили старовинні ікони, які вже довго зберігаються у храмі. Виникла наукова дискусія з приводу того, до якого століття і якої мистецької школи відносяться ці образи.
Не з меншою цікавістю художники здійснили екскурс у минуле храму, який провела мешканка села Чесний Хрест Ольга Головенко. Пані Ольга розповіла про той драматичний час войовничого атеїзму, коли церква опинилася під загрозою знищення. Лише завдяки колишньому голові колгоспу, котрий заради того, аби зберегти будівлю, вирішив перетворити її на склад для зерна, церква залишилася неушкодженою. Проте у 90-ті роки селяни, отримавши дозвіл на відновлення богослужінь, чимало потрудилися над тим, аби зібрати кошти і надати храмові сучасного вигляду.
За роботою художників спостерігали голова Зимнівської територіальної об’єднаної громади В’ячеслав Католик та сільський староста Анатолій Матвіюк.
Під час обідньої перерви митці залюбки відпочивали на березі мальовничого місцевого ставка.
Антоніна Булавіна, с.Чесний Хрест, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі