Хто ж насправді підірвав Чорнобиль?

З 28 січня в українських кінотеатрах два тижні йтиме «Російський дятел» – дебютний фільм американського режисера Чеда Грасія, знятий у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Стрічка здобула Гран-прі на престижному американському кінофестивалі «Сандерс»-2015, у номінації «документальне кіно». «Російський дятел» розповідає про новий погляд на причини та винуватців аварії на Чорнобильській АЕС. Автор ідеї та одночасно головний персонаж фільму – київський художник і театральний постановник Федір Александрович.
Федір багато років досліджував історію будівництва чи не найзагадковішого радіолокаційного об’єкта радянського оборонного комплексу, так званого «Чорнобиль-2», а насправді – загоризонтального локатора «Дуга», призначеного відслідковувати запуск американських ракет. На думку Александровича, аварія на Чорнобильській АЕС була спланована у Кремлі, щоб приховати провальні моменти у конструюванні й неточній роботі антени, яка стежила за світом за допомогою складної системи передавальних і коригуючи станцій на території України, Росії та Куби. Будівництво «Чорнобиля-2» обійшлось СРСР у грандіозну суму, більшу від вартості зведення самої атомної станції. Сигнал антени мав назву «Російський дятел», його тріск-постукування спричиняв перебої у радіозв’язку на тисячі кілометрів.
Режисер Чед Грасіа неодноразово розповідав журналістам, що оператор фільму Артем Рижиков був поранений пострілом снайпера на Євромайдані, а його обладнання пошкоджено. У зв’язку з цим Грасіа збирав кошти на краудфандинговій платформі Indiegogo для лікування колеги та придбання нової апаратури. Можливо, саме тому події фільму плавно переходять з Чорнобиля у Київ, на Майдан, де головний герой Федір Александрович намагається зрозуміти, чи варто ризикувати власним життям під час революції та війни, що «вибухнули» в нинішній Україні. Вибуховою хвилею, як і колись в Чорнобилі, змело з лиця землі тисячі людей, тисячі неповторних галактик.
То що приховала радянська влада від власного народу? Невже Чорнобильська трагедія справді сталася за чиїмось наказом? Яке справжнє призначення гігантської антени, що видавала загадковий сигнал, а тепер іржавіє у поліських лісах неподалік ЧАЕС? Щоб знайти відповіді на свої запитання, Федір Александрович вирушає у Прип’ять, місто-привид, знищене фатальною людською помилкою і радіацією.
Хочете знати хто насправді підірвав Чорнобиль? Вирушайте у кінотеатр. «Російський дятел» настукає вам на вухо свою версію.
Світлана ФЕДОНЮК, кінознавець, депутат міської ради, голова комісії з питань освіти і культури.

Розділ новин: 

Коментарі