Хто, за скільки і як харчуватиме школярів у новому навчальному році

1 вересня шкільний дзвоник знову покликав тисячі малих українців за парти. І далеко не останнє місце у зміцненні їхніх сил та здоров’я займає шкільне харчування. Тож ми вирішили поцікавитися, як і чим годуватимуть дітей у школах м.Володимира-Волинського, району та м.Нововолинська, а також хто забезпечуватиме продуктами шкільні їдальні.

У кожній школі свій постачальник і своя бухгалтерія
За інформацією головного спеціаліста Володимир-Волинського міського управління освіти Віти Апасеєвої, на безкоштовне харчування учнів початкових класів та пільгових категорій п’яти шкіл міста у 2015 році передбачено (на весь рік) 1484,63тис.грн., із них 134,19тис. – на харчування в літніх таборах. Ще 66 тисяч виділено з місцевого бюджету для безкоштовних обідів дітей учасників АТО та переселенців. Денна вартість обіду для дітей початкових класів становить 4,50грн., для дітей пільгових категорій з усіх класів (сироти, позбавлені батьківського піклування, діти учасників і загиблих в АТО, малозабезпечені, переселенці) – 7грн. Постачанням готових обідів у шкільні їдальні, згідно з виграними тендерами, займаються місцеві приватні підприємства і підприємці (у кожному загальноосвітньому закладі – своя бухгалтерія і свій постачальник). Наприклад, у ЗОШ №1 це Сергій Оніщук, №2 – ПП «Фенікс», №3 – Зінаїда Устьянцева, гімназії – Жанна Соколова і школі №5 – Людмила Токова.
За словами головного спеціаліста Володимир-Волинського районного відділу освіти Тетяни Іващенко та головного бухгалтера відділу Наталії Дружук, нинішнього року очікується, що у 38 школах району за парти сядуть приблизно 2545 учнів. На безкоштовне харчування школярів з районного бюджету у 2015 році виділено 1063,4тис.грн. З них 796 тисяч – це дотація від держави. На гарячі сніданки для учнів І-IV класів передбачено 645,7тис.грн., учнів із малозабезпечених сімей і дітей учасників АТО – 74,1тис.грн., дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, – 43,7тис.грн., вихованців дошкільних НВК – 172,4тис.грн. Вартість безкоштовного комплексного сніданку у ЗОШ району – 4,50грн., для дітей-сиріт – 5,50грн., для вихованців дошкільних відділень – 15грн. У меню включено гарнір з картоплі чи круп, котлети, тюфтелі або смажена риба, салат, чай і хліб. У початкових школах дітям дають чай із печивом та фрукти. Овочі для харчування школярів вирощуються на пришкільних ділянках, тому купувати їх немає потреби, стверджують посадовці відділу. Продукти у шкільні їдальні, згідно із заявками, постачає міський госпрозрахунковий ринок, який укладає з постачальниками прямі договори, а також Володимир-Волинський хлібокомбінат, ТзОВ «Верес-Волинь» (колишній молочний комбінат) та селянське господарство «Агро» (с.Березовичі). Ціни на продукти, як стверджують у відділі освіти, постійно моніторяться.
Тендер на постачання продукції в загальноосвітні школи міста гірників, за інформацією головного спеціаліста управління освіти Зої Куцик, виграло КП «Нововолинський міжшкільний комбінат», яке самостійно укладає договори з постачальниками. Передбачається, що в новому навчальному році у школах міста та селища Жовтневе (крім школи №9 та обласного ліцею-інтернату) за парти сядуть приблизно 5359 учнів, з них 2380 – у початкових класах. На безкоштовне харчування школярів з бюджету передбачено 1710тис.грн., де 170 тисяч – державна субвенція. Вартість безкоштовного обіду (салат, гарнір, котлети або риба чи сардельки, чай, компот) для школярів молодших класів становить 4грн. на день, для дітей пільгових категорій – 6грн. Серед пільговиків приблизно 120-130 учнів із малозабезпечених сімей, 58 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки, 37 дітей учасників АТО та 7 переселенців. Учні старших класів, крім пільговиків, у школах обох міст і району харчуються за власні кошти. Збільшення вартості безкоштовних обідів спонсорують батьки (у кожній школі сума внесків різна).

Віра Чайковська: «Займатися дитячим харчуванням повинні фахівці»
-Якщо говорити про тендери на харчування дітей у школах нашого міста, то я вважаю, що в першу чергу повинно бути забезпечено правильне формування тендерної пропозиції з боку виконавчої влади. Це потрібно хоча б для того, щоб люди знали, що від них вимагають, чого хочуть і чи готові за це відповідати можновладці. Хочу повідомити громаді міста, що на нинішніх тендерних торгах із п’яти шкіл лише ЗОШ №3 чітко сформувала пропозиції, вимоги та бездоганно їх завершила. Решта ж навчальних закладів змушені були виправляти документи, що призводило до відміни тендерів. Перелік страв, які необхідно включати до тендерної пропозиції, повинні розробляти дієтологи, як це є у дитячих садочках, а не вчителі, які пропонують їх на свій розсуд і смак. Розглянемо один із варіантів: запіканка. Чи розуміє вчитель, який цикл обробки повинно пройти яйце, перш ніж стати готовою стравою? Він навіть не уявляє, яка буде катастрофа, якщо у продукт, не дай, Боже, потрапить сальмонела, адже для того, щоб насмажити стільки яєць, їх треба помити, замочити в хлорній ванні, ще раз помити, висушити і лише тоді переробляти. Звісно, головним є якість харчування. Це якраз і повинні забезпечити підприємства, які харчують дітей. Калорійність сьогодні є не основним завданням, основним є підбір продуктів на 4,50 гривні, хоча за умовами тендеру з 1-го вересня повинно бути 5 гривень. Калорії можна забезпечити і пиріжком та чаєм, але наша ціль – навчити дітей правильно харчуватися. Дитина повинна з’їдати за день хоча б 30 грамів овочевого салату, різні каші, шматочок м’яса тощо. Це інгредієнти, які стимулюють роботу кишечника, шлунка, сприяють обміну речовин в організмі. Наприклад, у ЗОШ №2 вчителі початкових класів намагаються, щоб діти з’їдали все. Салати вони просять давати на загальні тарілки, адже одна дитина їсть більше, інша – менше, а в цілому продукт не переводиться. Звичайно, грошей, які виділяються на харчування школярів, мало, але добре, що є хоч стільки. Принаймні, дитина може перекусити, щоб мати сили просидіти на уроках до обіду, - коментує ситуацію член бюджетної комісії Володимир-Волинської міськради Віра Чайковська. – Працюючи у цій сфері тривалий час і маючи чималий досвід, я зауважила, що система харчування дітей у школах потребує деяких організаційних змін. Тому буду піднімати це питання перед управлінням освіти та на бюджетній комісії. Про результати проінформую вас іншим разом. А на завершення хочу привітати усіх школярів, учителів та батьків зі святом знань!
Валентина Савчук, м.Володимир-Волинський – м.Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі