ХТО ВИГРАЄ «БИТВУ» ЗА ГОСПІТАЛЬНІ ОКРУГИ: ВЛАДА ЧИ ГРОМАДА?

Володимир-волинські, камінь-каширськіта любомльськімедики вимагали від облради створитигоспітальні округи

Три округи від чиновників проти шістьох від громади
Другого лютого на сесійне засіданняВолинськоїоблради прибуло близько сотні медиків, переважно володимир-волинських. Медпрацівники налаштувались на серйозну розмову з депутатами, були готові навіть пікетувати, вимагаючистворитигоспітальні округи у Володимирі-Волинському, Камені-Каширському та Любомлі. Натомість спеціально створенаоблдержадміністрацією робоча група планувала подати документи лише на три - в Луцьку(488 тисячмешканців), Ковелі (376 тисяч) та Нововолинську (177 тисяч).
УВолодимирі-Волинськомуна таку інформацію відреагувалиобуренням, жителі міста вважають недопустимимперепрофілюваннямісцевої лікарніта віднесенняїї до Нововолинськогогоспітального округу.Думка міського голови Петра Саганюка збіглась з громадською, адже Володимир-Волинський є містом обласного значення з сорокатисячним населенням, ще тридцять п’ять тисяч проживає у районі. Тут дислокована14 військова бригада, три відділиЛьвівського прикордонного загону, ракетно-зенітний полк.При повному розгортанні - це ще дванадцять тисяч солдат та офіцерів, тобто місто має стратегічне значення в системі оборони держави.
Згідно з Постановою Кабміну “Про затвердження Порядку створеннягоспітальнихокругів” №932 від 30.11.2016 року, до складу госпітального округу повинно входити не меншеоднієїбагатопрофільноїлікарніінтенсивноголікування першого та/або другого рівня та іншізакладиохорониздоров’я. Багатопрофільналікарняінтенсивноголікування 1-го рівнямає обслуговувати не менше 120 тис осіб, а 2-го рівня – не менше 200 тис осіб. Зона обслуговування округу повинна визначатисьсвоєчасністюприбуття до багатопрофільнихлікареньінтенсивноголікування - до 60 хвилин. Так звана «золота година» повинна бути еквівалентноюрадіусузониобслуговування 60 кілометрів за умовинаявностідоріг з твердим покриттям.

За Володимир-Волинський заступились два нардепи
“Маємо медичний заклад на 500 ліжко-місць, капітально відремонтувалипологовийбудинок, кожнапороділятепер перебуваєв окремій палаті з усімазручностями. За 12 кілометрів від Володимира-Волинськогорозташовано міжнародний перехід “Устилуг-Зосін”, де перетинає кордонвісімтисячгромадян за добу. Через місто пролягаєміждержавнаавтодорога “Львів-Ковель-Брест”, траса державного значення “Рівне-Луцьк-Устилуг”. У нас є потужна станціяпереливаннякрові, щодозволяєнадаватиневідкладнудопомогупостраждалимвнаслідокнещаснихвипадків, ДТП. Місто справедливо претендуєна свій госпітальний округ”, – переконаний Петро Саганюк.
Народний депутат ІгорГузьне тільки поділяє таку позицію, а йпід час зустрічіу Володимир-Волинському ТМО закликав медиків активно відстоювати свої права.Тим більше, що, попри надто жорсткі вимоги постанови Кабміну, уЛьвівськійобластіплануютьстворитидесятьгоспітальних округів, у Чернігівській – пять, а у Волинськійлишетри.Нардеп також виступив на сесії облради: “Давайте чесно, госпітальний округ – цедодатковікошти на апаратуру – раз, на штатніодиниці – два, на транспорт – три». Ігоря Гузяз трибуни облради підтримала і волинська нардеп Ірина Констанкевич, зазначивши: концепція створення в області лише трьох округів порушує принцип доступності медичної допомоги. Особливо це стосуватиметься жителів віддалених районів північного Полісся, густонаселених і з найбільшою народжуваністю в області.На підтвердження цього Ірина Констанкевич навела цифри: 43 села на Камінь-Каширщині, 47 на Любешівщині та до 85 відсотків сіл на Ратнівщині залишаються поза 60-ти кілометровим радіусом. «Що робити цим людям, вмирати по дорозі?», - гнівалась нардеп.

Облрада просить вісім округів: формальність чи реальність?
Вислухавши усіх доповідачів, голова обласної ради Ігор Палиця резюмував: справді, потрібноне три, а щонайменше шість госпітальних округів. На думку голови облради, це гарантуватиме надходженняна Волинь додаткових коштів з держбюджету. Інакше не виключено ймовірність передачі ряду медустанов на баланс області або районів, відтак невідомо, чи за нинішніх скрутних часів буде можливість фінансувати ці заклади. Пропозицію Ігоря Палицідепутати підтримали. Тоді голова фракції “УКРОП» В’ячеславРубльов зачитав звернення до Кабмінущодостворенняна Волині шестигоспітальнихокругів.Одночасно фракція «БПП “Солідарність” внесла пропозиціюдодати ще два округи, з центрами у Маневичах і Ратному. Депутати підтримали доповнене звернення майже одноголосно. Залишається лише сподіватись, що Уряд так само одностайно дослухається до голосу волинської громади. Адже суть будь-якої реформи повинна полягати у покращенні життя людей, підвищенні якості надання послуг, в тому числі – медичних. На практиці наразі виходить інакше: медицина віддаляється від українців, щонайдалі – від селян.

Медична реформа: на коні чи під конем?
Раннє дитинство авторки цих рядків пройшло у селі на Любомльщині, на фельдшерсько-акушерському пункті, яким завідувала моя мама Надія Євтихіївна. Матері у ті часи я майже не пам’ятаю, бо її ніколи не було вдома, як і діда-ветеринара. Прокинувшись вночі під нервовий грюкіт у вікно чи лемент під дверима «допоможіть, рятуйте», я, маленька, дивилась на піч: чиї чоботи зникають з сушки, дідові чи материні? Хто взувся, той і пішов рятувати людей чи тварин багнистими поліськими дорогами…За зиму мати зношувала чоботи на решето, під весну ходила вже у гумових, бо грошей на нові не вистачало, заробляла мало. Попри все тодішня медицина йшла до простої людини, до хлібороба, доярки, шахтаря у вигляді ФАПів, амбулаторій, лікарень, клінік, госпіталів, санаторіїв, профілакторіїв і санітарної авіації. З того часу багато води збігло, розвалилась одна країна, постала інша, проте дороги не стали кращими, провінційні медики–заможнішими, а люди так само хворіють, просять: «допоможіть, рятуйте»! Та чи після чергової медреформихтось побіжить їм назустріч, бодай у гумових чоботях? Не кажучи вже про вчасний приїзд «швидкої» чи приліт санлітака чи гелікоптера. Ось тому міста і«б’ються» за госпітальні округи: щоб було в чому, на чому і за що лікувати людей. Реформа без грошей приречена на провал. Як сказав днями екс-міністр охорони здров’я, народний депутат Олег Мусій в ефірі «Громадського радіо», нині «під соусом» медицини робиться черговий крок до адмінреформи, потім влада скаже: де госпітальні округи, там буде і центр повіту.
Є над чим подумати громадам міст, та відпущеного центральною владою часувже обмаль. Останнє слово може традиційно залишитись за урядом.
Світлана Федонюк, депутат Володимир-Волинської міськради.

Розділ новин: 

Коментарі