Хочете мати хороший урожай картоплі – дайте полю відпочити

Початок травня – найсприятливіший час для садіння другого українського хліба – картоплі. Здавалося б, що може бути простіше, ніж виростити її в полі. Навесні закопав – восени зібрав урожай. Але в одного господаря запасів картоплі вистачає на всю зиму, а в іншого – ледь-ледь на місяць. Тож виникає запитання: як підвищити врожайність картоплі?
-Будемо чи не будемо ми мати гарний урожай, залежить від багатьох факторів, - стверджує Іван Подложнюк.
Чоловік виріс на Любомльщині, де картопля – основна культура. Тому він добре знає, як треба доглядати за нею, щоб узимку не залишитися без цього овоча.
–Тут мають велике значення сорт, час садіння, якість ґрунту, глибина оранки, погода, догляд тощо. Залишаючи восени картоплю на насіння, важливо пам’ятати: якщо вона є результатом багаторічного вирощування на власному городі, то врожайність рік від року знижується, картопля дрібніє і уражається хворобами. Виходом тут може бути придбання перевіреного насіннєвого матеріалу або його розведення розсадою із кращих сортів. Для наших ґрунтів добре підходять такі сорти, як стійка до вірусних хвороб «Адретта», жовта «Гала», із ранніх – «Белла Роза» і «Моллі». Із власного досвіду можу сказати, що для того, аби картопля добре вродила, а ділянка, на якій вона росла, очистилася від шкідників та бадилля, грунт повинен відпочивати від цієї культури не менше трьох років. Також при садінні картоплі відстань між рядами має становити не менше 65-75см. Вужчі міжряддя не дозволяють добре підгортати кущі, це призводить до пошкодження коренів та ослаблення рослин. Найкраще пристосовуються до ґрунтів і природних умов сходи з бульб середнього розміру. З масивних картоплин великий урожай можна отримати лише на щедро удобрених ґрунтах і за сприятливої погоди. Картопля з великих бульб часто раніше дозріває і не буває дрібною. Важкі картоплини краще, ніж середні, справляються із заморозками і швидше дають нові паростки. До речі, чверть маси зібраної картоплі втрачається через цвітіння кущів. Тому квітки рекомендується видаляти відразу після їх появи. Щоб забезпечити картоплю поживними речовинами й уберегти від хвороб та шкідників, поле слід удобрювати перевіреними добривами. Садити картоплю краще якомога раніше. Це дозволяє краще використовувати наявні у ґрунті запаси вологи, особливо, коли поля віддалені від води. Якщо посадити бульби на початку травня, сходи з’являються десь після 20 числа, а при садінні у двадцятих числах, навіть незважаючи на теплу погоду, – лише в середині червня. Якось я прочитав у пресі, що захист насіннєвого матеріалу від заморозків відбувається за рахунок відсутності вологи в шарі ґрунту, товщиною до 5см, уже в 1-й декаді травня, оскільки суха земля промерзає набагато менше, ніж волога. Щоб захистити картоплю від шкідників (тля, земляний кліщ і навіть колорадський жук), останніми роками ми стали використовувати настій цибулиння: 1 літрова банка подрібненого цибулиння заливається 2л гарячої води (не кип’ятком) і настоюється 5 діб. Потім настій проціджують і додають натерте господарське темне мило з розрахунку 2г мила на 1л настою. Перед обприскуванням цю суміш розбавляють водою у пропорції 1:2. На межі картопляного поля зазвичай сіємо календулу, котячу м’яту, коріандр, настурцію, бархатці та інші ароматичні рослини, які частково відлякують колорадських жуків. Правда, інколи проти жуків доводиться використовувати «Престиж» або «Дантол».

Розділ новин: 

Коментарі