Це питання стало основною темою дискусії під час громадського обговорення, яке відбулося 12-го січня у Нововолинську з участю представників названих міст, Іваничівського та Локачинського районів.
Прибули також начальник управління охорони здоров’я ОДА Ігор Ващенюк, голова постійної депутатської комісії Волиньради з питань соцзабезпечення та охорони здоров’я Олександр Зінчук і заступник губернатора Світлана Мишковець.
Дискусію розпочав Ігор Ващенюк. Коротко ознайомивши присутніх зі статистикою роботи медичних закладів міст та районів області, він наголосив на необхідності проведення реформи у медичній галузі. За його словами, Волинь на сьогодні має надлишок ліжко-місць. Є, мовляв, лікарні, які взагалі не виконують ніяких медичних функцій. У кращому випадку вони слугують для певної соціальної підтримки населення, в гіршому – це лише місце для працевлаштування лікарів, яким платять зарплату. А кошти, що держава виділяє на медицину, повинні йти на пацієнтів і на послуги.
-Госпітальний округ повинен включати багатопрофільну лікарню інтенсивного лікування з консультативною поліклінікою, закладами для відновного лікування, хоспісами, лікарнями планового лікування хронічних хворих, закладами медико-соціальної допомоги і центрами первинної медико-санітарної допомоги. Тому як робочий варіант розглядається питання про створення на Волині трьох госпітальних округів – у Луцьку, Ковелі та Нововолинську, до якого долучаться Володимир-Волинський, Іваничі та Локачі. Держава інвестуватиме округи найближчі 5 років. Чому обрано Нововолинськ, а не Володимир? Одним із критеріїв є те, що лікарня другого рівня повинна обслуговувати не менше 200 тисяч, а першого рівня – 100 тисяч пацієнтів. На визначення центру госпітального округу вплинула й кількість виконаних операцій, яких за підсумками 2015 року у місті гірників проведено 2499, а це на 800 операцій більше, ніж у Володимирі. Ще одним із критеріїв є дотримання норм часової доступності необхідної невідкладної допомоги (60 хвилин) та радіус зони обслуговування (до 60км) за наявності твердого покриття. Враховується і наявність матеріально-технічної бази, сучасного обладнання, кваліфікація спеціалістів тощо. І в цьому Нововолинська ЦМЛ має значні переваги перед Володимиром. До того ж тут проживає 57 тисяч жителів, у Володимирі – менше 39-ти тисяч. При формуванні госпітальних округів потрібно враховувати й безпеку пацієнтів, тобто лікарі повинні мати практику роботи. Але я ще раз наголошую, що питання визначення центру госпітального округу наразі знаходиться лише у стадії обговорення, - зауважив посадовець.
Далі слово взяв перший заступник володимир-волинського міського голови Ярослав Матвійчук, який зауважив, що володимир-волинці ніде не згадують про приєднання до них Нововолинська.
-Ми пропонуємо створити чотири центри і відстоюємо формування госпітального округу на базі Володимир-Волинського ТМО із приєднанням Локачинського та частини Турійського районів. У Володимирі дислокуються три військові частини, формується зенітно-ракетний полк. Якщо розвернути всі військові частини, то загалом тут проживатиме 12 тисяч військових із родинами. Варто також врахувати і наявність пункту пропуску Устилуг-Зосин, який перетинають в обох напрямках 8 тисяч осіб на добу, - наводив аргументи заступник мера, якого підтримали військові, заступник голови міської ради Олег Свідерський, голова правління благодійного фонду «Матері Божої неустанної помочі» Микола Гінайло, головний лікар ТМО Олександр Клачук і депутат міськради Надія Замрига.
-А я хочу сказати, що фахівці у Нововолинську дійсно кращі, адже недаремно сюди перевівся наш ендокринолог Олег Шипелик, - висловив свою думку депутат обласної ради Олексій Панасюк. – Особисто я, коли пошкодив ногу, операцію робив у Нововолинську. Тут народжувала першу дитину і моя дружина, а другу – у Луцьку. Але я можу дозволити собі вибирати, а як бути тим, хто не має такої можливості?
-Створення госпітальних округів не означає закриття базових районних лікарень. Госпітальний центр допускає існування в його межах декількох лікарень інтенсивного лікування, тобто, ніхто не збирається закривати медичні заклади ні у Володимирі, ні в Іваничах, ні в Локачах. Головне – це визначення адміністративної межі, яка лікарня головна, а яка другорядна. Володимир-Волинський як був районним адміністративним центром, так ним і залишиться. Йдеться лише про те, щоб була єдина бухгалтерія, єдиний відділ кадрів і т.д. Це допоможе значно зекономити кошти і дозволить більше витрачати їх на пацієнтів та послуги. А для управління центром можна створити раду директорів чи спостережну раду із представників усіх лікарень і разом вирішувати всі питання, - пояснював Олександр Зінчук.
-Остаточне рішення буде прийнято із врахуванням усіх думок і пропозицій, - підбив підсумки Ігор Ващенюк.
Валентина Савчук, м. Нововолинськ
Коментарі