«Для гарних сусідів Буг не повинен бути перешкодою»

Наголошували представники України і Польщі під час фестивалю «Кордон – 835».
Майже десять років поспіль на берегах річки Буг, яка розділяє Україну і Польщу, поблизу сіл Кречів Іваничівського району та Крилів Люблінського воєводства відбувається фестиваль «Кордон – 835», або, як його ще називають, Європейські дні добросусідства. На понтонному мосту зустрічаються делегації України та Польщі, вручають одне одному короваї, ходять в гості, здійснюють спільні молитви, частуються стравами національних кухонь та веселяться, хто як може і бажає.
Про доїзд на кордон і візи тільки для «своїх»
Правда, з кожним роком на обох берегах річки стає все менше народних умільців, які привозять на фестиваль свої вироби та доробки. Меншає й колективів художньої самодіяльності та окремих виконавців. Причина, мабуть, криється в організації, адже практично всі учасники змушені добиратися на фестиваль власним коштом і транспортом. Що стосується доїзду бажаючих долучитися до свята, то з міста гірників до Кречева курсували маршрутки, але платні (10грн.). Не пощастило цього року і журналістам. Якщо в минулі роки транспорт для представників ЗМІ посадовці міської ради організовували заздалегідь, то тепер виявилося, що журналісти взагалі нікому не потрібні, особливо з незалежних ЗМІ. Спочатку повідомили, ніби об 11-ій годині нас забере автобус від Палацу культури, який стоятиме на площі перед міською радою. Та коли за 15 хвилин до вказаного часу ми прибули на місце, з’ясувалося, що автобус уже поїхав. На запитання, як маємо добиратися на фестиваль, керуюча справами міськвиконкому Вікторія Магдисюк роздратовано зауважила: «Це не моя справа, я відповідаю за іноземні делегації (таких було три: з міст Білгорая і Свідника та гміни Ярачево – авт.). Звертайтеся до Світлани Груй». А Світлана Йосипівна й сама шукала, до кого б напроситися в машину. Словом, знайти крайнього не вдалося, тож оператор Волинського телебачення Сергій Еске вивів з гаража власне авто. Так ми потрапили на Буг. Добре, хоч нашу машину після дзвінка до заступника міського голови Едуарда Савіка пропустили до самого кордону, іншим же представникам ЗМІ довелося понад кілометр тягти відеокамери та обладнання на власних плечах. Не пощастило багатьом журналістам потрапити і на протилежний берег Бугу, оскільки візи для перетину кордону у міській раді зробили лише для «своїх». На зауваження, що в минулі роки журналісти, за попередньою домовленістю, переходили міст навіть за українськими паспортами, Едуард Савік, який відповідав за організацію фестивалю, заявив: «Це було 6 років тому, і я тоді в міській раді не працював». Представник Іваничівської РДА, яка займалася організаційними питаннями, теж повідомила, що у списках на перетин кордону, поданих міською радою, ми не значимося. Перейти міст за закордонним паспортом дозволяли й наші прикордонники, але поляки вимагали візи, хоч їхні співвітчизники переходили на український берег без віз.
Гостям з-за Бугу припали до смаку страви гостинних українок
А тепер про сам фестиваль. Після молитви за Україну, яку відслужили настоятель Свято-Духівського собору митрофорний протоієрей Степан Фульмес та настоятель Свято-Покровського храму о.Василь Мельничук з Іваничів, виступів міського голови Віктора Сапожнікова, голови Іваничівської РДА Федора Войтюка та війта гміни Ярачево Діаріуша Стругала в центрі понтонного мосту через Буг відбулася офіційна церемонія зустрічі представників України і Польщі та обмін короваями. Після цього ті, хто мав дозвіл на перетин кордону, відправилися у Крилів, а всі інші учасники фестивалю зайнялися, хто чим хотів. Частина людей слухала виступи учасників художньої самодіяльності. Вдячні глядачі вітали бурхливими оплесками виступи жіночого клубу «Надія» (керівник Валентина Шило) з 15-го мікрорайону міста гірників, фольклорних ансамблів «Криниченька» (керівник Лілія Нікіфорук) із села Холонів Горохівського та «Хмелівчанка» (керівник Лідія Бринчук) з Володимир-Волинського районів, а також солістів Анастасії Сарабанської, Вікторії Харитіної, Любові Франчук, Христини Римар, Олени Чорної, Сергія і Юлії Маленків із міста гірників Любителі мистецтва оглядали витвори народних умільців: картини художників Анатолія Мужевитіна, Петра Адамчука, Алли Навроцької, Віри Здрок, Олени Киці, Володимира Дмитрука, Віктора Гаврилюка та Лідії Стрижачук, вишивки жительки села Гряди Іваничівського району Ніни Антонюк та учнів Нововолинського ВПУ, плетені вироби Марії Халімонової з Іваничів та творчі доробки майстрині Валентини Органісти із с.Холонів, що на Горохівщині. Але, мабуть, найбільше людей зібралося біля столів, де представники будинків культури Іваничівського району за «скільки хто дасть», а то й просто так, пригощали бажаючих дуже смачними стравами прибужанської кухні. Особливо сподобалися ці наїдки полякам, які ставали навіть на коліна, випрошуючи в гостинних українок «бімбер». Полькам Франжині Бартнік з Познані та її землячкам Люсині, Корнелії й Моніці дуже припали до душі українські сорочки-вишиванки. Багато чоловіків з обох берегів Бугу смакували пиво та шашлики, а любителі спорту вболівали за свої команди з футболу та волейболу, метали колоди, перетягували канат тощо.
Валентина Савчук, с.Кречів, Іваничівський район

Розділ новин: 

Коментарі