З Танею Тахасюк, яка 18 травня святкуватиме своє тридцятиріччя, ми познайомилися кілька років тому, коли після важкого перелому руки я прийшла в кабінет лікувальної фізкультури Нововолинської ЦМЛ, де дівчина вже тривалий час допомагає зцілюватися людям після травм. Завжди весела, усміхнена і доброзичлива, Таня вже від початку нашого знайомства підкорила своїм ставленням до пацієнтів, щирістю, добротою, наполегливістю і відвертістю. Тож вже через тиждень, незважаючи на різницю у віці, ми стали добрими друзями, і дівчина розповіла про свою нелегку долю. Народилася вона в Благодатному з в’ялою, як у бабусі, шкірою. Під час вагітності в Тетяниної мами медики виявили в крові токсоплазмоз. І, як наслідок, на третьому місяці життя недуга передалася дитині. Щоб було зрозуміліше, токсоплазмоз – це хвороба, яка вражає центральну нервову систему, органи зору і ретикулоендотеліальні системи всього тіла, зокрема й серцевих м’язів, впливає на біосинтез дофаміну – ключового нейромедіатора головного мозку - та викликає довгострокові неврологічні ускладнення: затримку розумового розвитку, глухоту, судоми, які можуть проявитися навіть через роки. Тані не пощастило ще з перших місяців життя. В обласній дитячій лікарні, куди їх з мамою поклали на обстеження, лікарі діагностували у дівчинки патологію очей (вроджений токсоплазмозний центральний хоріоретиніт, міопсії обох очей, підвивих кришталика з обох боків) та кишечника (вроджений субкомпемпенсований гіпотиреоз середньої важкості), а згодом астму й епілепсію, на яку вона хворіла з трьох до десяти років. Були також проблеми і з мовою. У шестирічному віці Тані зробили першу операцію на очах, у 12 – прооперували кишечник (операція тривала 12 годин), у 15 – повторна операція на очах, через рік – ще одна. Зір у дівчини трішки покращився, але бачить вона лише в окулярах і з 16-ти років має першу групу інвалідності по зору довічно. Через півроку після останньої операції в Тетяни почав розвиватися сколіоз хребта – на спині з’явився горб і почалися проблеми з ногами. Медики столичної клініки «Охматдит», до яких мама дівчини Елла Іванівна повезла доньку, діагностували кіфоз грудного відділу хребта четвертого ступеня і порадили постійно носити корсет Шено, робити масажі, лікувальну фізкультуру та регулярне санаторно-курортне лікування. А тут до всіх нещасть додалися й дуже складні стосунки в сім’ї: батько постійно влаштовував скандали, бив маму і знущався з неї, не раз діставалося й дочці. Неодноразові звернення в поліцію, розлучення та кілька судів так і не змогли до кінця вгамувати чоловіка, який продовжує й далі жити в одній квартирі з колишньою дружиною та дочкою, хоча після останнього судового рішення він дещо притих. Багато хто від такого життя зламався б і впав у зневіру, але не Таня. Закінчивши школу, дівчина вступила до Волинського університету розвитку людини, де отримала спеціальність реабілітолога і вже декілька років працює інструктором ЛФК, допомагаючи людям позбуватися проблем.
-Освіта далася мені нелегко. Здобути її вдалося лише завдяки власній впертості та маминій підтримці. Читати я не могла, оскільки майже нічого не бачила: зір на одному оці 5%, на другому – 0%. Тому лекції довелося записувати на диктофон, додаткову літературу мама вдома читала вголос. Але зараз мені дуже подобається те, чим я займаюся, подобається, коли після занять на тренажерах пацієнти кажуть, що почуваються значно краще. Значить, мої зусилля не марні. Правда, інколи доводиться бути дещо жорсткою і змушувати хворих виконувати вправи, незважаючи на біль, але результат того вартий, - розповідає Таня.
Дівчина не з чужих слів знає, що це таке, адже останнім часом її хвороби почали прогресувати і їй самій доводиться не раз під час роботи лягати на підлогу, аби хоч на годину – дві випростатись і якось пересилити судому й біль, які сковують тіло.
-Тепер у мене вже третій ступінь кіфозу хребта, викривлення якого постійно збільшується, тисне на внутрішні органи, вражає міжхребцеві диски, дає ускладнення на ноги, з’явився біль і печіння в попереку, через що мені стало важко не лише ходити, а й лежати. Одна нога стала коротшою, і я почала накульгувати. Про науково-навчальний медкомплекс «Університетська клініка» Харківського національного медуніверситету, де беруться оперативним методом допомагати людям з моїм діагнозом, я почула від жінки, з якою перебувала на санаторно-курортному лікуванні в Куяльнику. Такий діагноз був у її доньки, якій там зробили операцію, після чого вона назавжди забула про хворобу. Тож повернувшись із санаторію, на початку березня я з мамою вирушила в Харків. Мене поклали на обстеження, зробили кілька блокад, а потім професор Андрій Мєзєнцев сказав, що в моєму випадку може допомогти операція, попередивши, що вона дуже складна і обійдеться нам у 10-13 тисяч доларів, не рахуючи витрат на тривалу реабілітацію, проживання і т.д. Тому ми можемо приїжджати в клініку, коли матимемо такі кошти.
-Названа сума мене вжахнула, але для Тані це – шанс, тим більше, що професор пояснив: стандартний ризик летальності – 1%, ризик порушення функції спинного мозку – 2%, хоча у нашому випадку, зважаючи на супутні діагнози, ризик значно більший, - продовжує розповідь доньки Елла Тахасюк. – Але вони згодні провести таку операцію, суть якої зводиться до того, що Тані доведеться перенести один чи два переломи хребта та фіксацію хребців спеціальною металевою конструкцією, яка укріпить хребет. Та я вірю в мою дівчинку. Вона сильна і все витримає, адже їй було лише 15 років, коли робили операцію на оці без анестезії. Тоді лікарі вийшли з операційної у сльозах, а потім розповідали мені, що зазвичай їм доводилося заспокоювати і відволікати пацієнта, бо операція дуже неприємна і болісна. А Таня навпаки, їх заспокоювала, просила не хвилюватися, бо їй, мовляв, зовсім не боляче. Тож у мене немає більшої мрії, ніж зробити все можливе й неможливе, щоб допомогти своїй донечці стати здоровою. Але шанс зібрати таку суму самій практично рівний нулю. Тому, повернувшись додому з клініки, ми звернулися по допомогу до небайдужих людей і журналістів. Гроші на лікування Тані відразу ж почали збирати у храмі нашого селища, отець Сава поставив також скриньку в Низкиницькому монастирі. А щойно в мережі з’явилася публікація про збір коштів, як наші чудові й наймилосердніші у світі люди стали перераховувати, хто скільки міг: хтось 10 чи 20грн., а хтось по 500 і більше, за що я низько кланяюся кожному із них у ноги. На саму операцію гроші ми вже майже зібрали, мені також вдалося домовитися з обласною організацією УТОС, що вони допоможуть знайти на час операції й реабілітації доньки прихисток в одному з монастирів неподалік клініки, але потрібно, ще 116525грн. на саму металеву конструкцію. Тому я знову уклінно звертаюся до небайдужих і милосердних людей: допоможіть моїй донечці відчути смак життя! Кожна перерахована вами копійка наблизить для Тані шанс позбутися болю і стати здоровою, - молить про милосердя мама дівчини.
Кошти можна переказувати на захищену від шахраїв картку «ПриватБанку» № 5168 7573 5948 9582 для Елли Іванівни Тахасюк.
Валентина Савчук, м. Нововолинськ
Матеріал підготовлений за ініціативи благодійного фонду Олександра Шевченка та українського журналістського фонду.
Реклама
Дівчині, яка допомогла поліпшити здоров’я сотням хворих, самій потрібна операція
Розділ новин:
Коментарі