«Державу творить тільки мова»

Ірина Фаріон – відомий у нашій країні політичний та громадський діяч, заступник голови Всеукраїнського об’єднання «Свобода», доцент кафедри української мови і прикладної лінгвістики національного університету «Львівська політехніка». Пані Ірина відома своїми відкритими виступами на захист статусу української мови як державної і єдиної мови в рамках міжнаціонального спілкування на теренах України.
Про те, які перспективи має розвиток української мови в сьогоднішньому суспільстві, які проблеми стали на шляху державності рідної мови, Ірина Фаріон розповіла кореспонденту «Міста вечірнього».
-Найбільшою і найскладнішою проблемою є те, що сьогодні ведеться завуальована боротьба проти української мови як державної. Відомо, що Президент України відмовився підписувати рішення депутатів про скасування закону К/К, тобто Ківалова-Колесниченка, а саме цей закон відкриває шлях до форсованого будівництва України: української за формою, але російської за змістом. У Верховній Раді намагаються просунути проект Закону 5670-д про забезпечення функціонування української мови як державної. Насправді цей проект є антиукраїнським, бо він відкриває дорогу широкому функціонуванню мов національних меншин. Хто такі національні меншини? Це нащадки окупантів, які свого часу загарбали Україну, нав’язали свій шлях розвитку і свої мови. Ці нащадки зневажливо ставляться до української мови, вимагаючи, щоб у країні діяли школи, в яких забезпечується вивчення мов цих меншин. Проект Закону 5670-д забезпечує права цих меншин на вивчення своєї мови. Натомість ми, свідомі українські депутати, підтримуємо проект 5669 про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні. Там чітко сказано, що будь-яка інша мова, що застосовується в Україні, є іноземною. Ми не заперечуємо права національних меншин на вивчення і використання своєї мови, але навчальні заклади, в яких навчатимуться діти національних меншин, мають функціонувати не за рахунок держави, а за рахунок цих меншин. В цих навчальних закладах обов’язково повинна вивчатися українська мова як державна. Всі національні меншини мають поважати нас, українців, і нашу мову як державну, а тоді вже вимагати поваги до себе. Чому український народ має оплачувати польські гімназії в Україні, якщо польський уряд нині приймає закон, що засвідчує неповагу до українців? Чому в той час, коли триває російська агресія проти України. держава фінансує діяльність російськомовних шкіл?
Ми маємо перейти в рішучий наступ проти цього засилля іноземних мов, перейти з допомогою своєї мови, ідеологічно і науково. Державу творить тільки мова. Кожен українець зобов’язаний боротися за свою мову, припиняти будь-які прояви шовіністичного ставлення до мови і культури рідного народу.

Розділ новин: 

Коментарі