«Держава заохочує юнаків призовного віку проходити строкову службу»

Каже в.о. військового комісара Володимир-Волинського об’єднаного міського військового комісаріату Роман Зарівняк. Осінній призов-2015 у м.Володимирі-Волинському та районі відзначається пасивністю з боку військовозобов’язаних, хоча влада намагається заохотити молодих людей проходити строкову службу. Про це та інше розповідає в.о. військового комісара.
-Романе Миколайовичу, скільки чоловіків з міста і району потрапляють під осінній призов 2015-го року?
-Призову на сьогодні підлягає близько 700 осіб з Володимира-Волинського та району. Це лише за віком, тобто всі призовники – молоді чоловіки 20-27 років. Однак у цю кількість не враховані ті, у кого є причина відмовитися нести строкову службу. Дуже багато хлопців відтерміновують службу. Найпоширеніша причина – навчання, а потім у них сім’я, діти. Звісно, багатьох не допускаємо до строкової служби за станом здоров’я. Термін проходження служби для осіб з вищою освітою – 12 місяців, без вищої освіти – 18.
-Призов триватиме до кінця листопада?
-Так, але не зовсім, адже він включає не тільки проходження військовозобов’язаними медичного огляду і відправлення до війська. Хоча багато хто уявляє ситуацію тільки так. На цьому процедура не завершується, треба привести в порядок документацію, позакривати акти. Ймовірно, фактичний призов триватиме до кінця грудня. А ось подача команд справді завершиться в листопаді.
-Як виглядає картина станом на середину листопада?
-Не зовсім такою, якою ми хочемо її бачити… Відсів із тих семисот військовозобов’язаних, звісно, дуже значний. Хоча і планове завдання у нас цього разу невелике – до чотирьох десятків юнаків.
-Який відсоток чоловіків проходить альтернативну службу?
-Дуже малий. Наприклад, цієї осені таких людей поки двоє-троє.
-З якими проблемами зіштовхується військкомат під час призову?
-Є одна велика проблема, причому не тільки в нас, але й на рівні області, та що тут казати, України також. Це небажання хлопців іти на строкову службу. Дивує хоча б тим, що немає указу Президента відправляти цих юнаків у зону АТО. Бувають випадки, коли офіційно працевлаштовані хлопці звільняються з роботи, знаючи, що ось-ось прийде повістка. Є й такі, що повістку ігнорують. Хоча держава навіть заохочує юнаків призовного віку проходити службу.
-Яким чином?
-Якщо чоловік призовного віку офіційно працевлаштований, то на період служби робоче місце за ним зберігається. І не тільки: заробітна плата – також. А ще безпосередньо в день відправки до війська, не важливо, працевлаштованим чи не працевлаштованим був молодий чоловік, йому нараховують дві середні заробітні плати. Я не кажу, що це колосальні гроші, але, безперечно, це суттєвий плюс цьогорічного призову. Раніше таких благ і близько не було, хлопці служили без гарантій повернення робочого місця та без грошових заохочень. Призов на строкову службу – державна програма, обов’язок кожного юнака, який пройшов медичну комісію і визнаний придатним до військової служби. Наразі це основна військова служба в Україні. Її пробували відмінити, так. Переходили на контрактну форму, але у зв’язку з воєнними подіями на території України відновили-таки строкову. Контрактна – у пріоритеті, звісно. У такій службі чимало плюсів. Не потрібно кожного року навчати абсолютних новачків тримати зброю в руках. Окрім фактичних зусиль, строкова вимагає значної матеріальної бази. Контрактники ж з досвідом стають професіоналами.
-Що відбувається після того, як призовник проходить медичну комісію і виявляється придатним для військової служби?
-Військовозобов’язаних відправляють у навчально-тренувальні центри. Як правило, це 184-ий навчальний центр (с.Старичі, Львівська область), 179-ий (м.Полтава) і 169-ий (селище Десна, Чернігівська область). Там хлопці проходять первинну підготовку за відповідним фахом. Зазвичай навчання триває до декількох місяців. Є розподіл за видом військ: наприклад, піхотинці готуються в Десні, артилеристи – у Старичах. Це основні навчальні центри, також наші хлопці можуть потрапити в Національну гвардію, Державну службу транспорту. У нас у 14-ій бригаді теж є призовники, проте небагато.
-Чи є якісь заходи впливу на тих, хто відмовляється нести строкову службу?
-Відповідно до чинного законодавства, на таких хлопців складаємо адміністративні протоколи. Може бути і карна справа, якщо молодий чоловік відмовляється від служби в армії після медогляду, на якому його визначили придатним. Відповідні документи тоді направляються в МВС, прокуратуру… У нас є хлопці, які відмовилися отримувати повістку. Для таких в законодавстві визначена сума штрафу, який вони мусять сплатити. Повторна відмова – ще більший штраф, а третя загрожує кримінальною справою.
Звертаємося до чоловіків призовного віку: не потрібно переховуватися від військкомату. Наразі є всі умови для проходження військової строкової служби. Окрім цього, страх побувати на сході нічим не підкріплений – розпорядження відправляти строковиків у зону АТО немає. Тому просимо чоловіків виконати свій обов’язок перед Батьківщиною.
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі