Дендро-інквізиція на вулицях шахтарського міста

Усі ми буваємо свідками, як щороку навесні на вулицях міст по-варварськи обрізають здорові скелетні гілки дерев, залишаючи лише стовбур із коротким цурпалкам. Комунальники і представники влади називають це «омолодженням» зелених насаджень або новомодним словом «топінг». Екологи ж вважають це злочином посадових осіб.
У Нововолинську таким чином уже «омолодили» каштани на бульварі Шевченка, липи і клени - на вулицях Шахтарській, Св.Володимира і Героїв АТО (колишня Ковпака), дерева - на «п’ятачку» (м-н «Шахтарський»). Причому, робиться це тоді, коли всередині дерева починається активне нуртування соків, хоча будь-який господар саду або дачі скаже, що ніколи не можна зрізувати крону в такий момент. Якщо ж садоводи й роблять обрізку гілок, то обов’язково замазують місця зрізу спеціальним садовим варом. А хтось із нас хоч колись бачив, аби комунальники після обрізки крони зафарбовували місця спилу чи обробляли їх спеціальними мазями ?
-У нашому дворі росли ще зовсім молоді липи, у затінку яких так приємно було посидіти в літню спеку. Та за розпорядженням голів ОСББ ці липи нещодавно зрізали. А поряд із будинком росте стара верба, яку давно пора зрізати, але… Коли ж ми почали задавати запитання, почули у відповідь, що все робиться на прохання мешканців і з дозволу заступника міського голови Володимира Рожелюка, - обурюються жителі будинків №13, 14 і 15 із 15-го мікрорайону. – Ми скаржимося, що «Кроноспан», який до печінок допік уже всьому місту, не ставить фільтри для очистки повітря, і в той же час знищуємо природні і дуже ефективні фільтри, якими є зелені насадження.
-Сьогодні ми обрізаємо дерева, бо комусь тінь заважає і машини ніде ставити, а тоді стоїмо у чергах в лікарнях та в аптеках і гадаємо, чому наші діти постійно хворіють. Такого неподобства ви не побачите ні у Європі, ні в будь-якій іншій із цивілізованих країн світу. Видно, це суто українське явище - робити з дерев телеграфні стовпи. І це тоді, коли, крім «Кроноспану», у місті є ще «Олійно-жировий комбінат» та «Пан Курчак», які своїми викидами та відходами безкарно отруюють не лише повітря, а й підземні води. А додати сюди вихлопи з автомобілів, то й зовсім «весело».
Кілька років тому я особисто посадила у дворі яблуньки, від яких через деякий час залишилися одні обламані стовпчики, - розповідає мешканка одного зі згаданих будинків Любов Вавдічик. - А все тому, що власники автомобілів, аби не платити за платні стоянки, влаштовують їх у дворах - під вікнами і на газонах. Декому з них місця не вистачає, а ще декому дерева і тінь стежити з вікон за своїм транспортом заважають.
-Якась дивна у них обрізка. Гарні і здорові дерева - «налисо», а на ті, що поруч із омелою - нуль уваги, - додає Ірина Грищук.
«Обрізали і будемо обрізати!»
-Кронування дерев жодним чином не належить до компетенції ЖКО. Ми цим не займаємося і ніколи не займалися. Телефонуйте у відділ будівництва і комунального господарства, - відповіла гендиректор житлово-комунального об’єднання Олена Чайка.
-Липи на 15-му мікрорайоні дійсно зрізали незаконно, і ми тепер вивчаємо це питання - послали туди інспектора з благоустрою Ігоря Орєхова, який має вияснити, як і чому це сталося, та скласти відповідний акт, аби можна було притягти винуватців до адмінвідповідальності, - коментує ситуацію начальник відділу будівництва і комунального господарства міськвиконкому Борис Миронюк. – А щодо обрізки дерев до стовбурів, то це компетенція начальника ВУКГ Артема Жигалюка, Саме його працівники здійснюють кронування. Та я обіцяю, що досконало вивчу це питання, в тому числі й позицію екологів. Можливо, тоді щось зміниться.
-Дерева кронують за моїм розпорядженням. Обрізали і будуть обрізати. Якщо «Місту вечірньому» це не подобається, - звертайтеся до суду, - категорично заявив відповідальний за благоустрій заступник міського голови Володимир Рожелюк на запитання, згідно чиїх розпоряджень і яких нормативних документів так знущаються над деревами. - Це глибоке омолодження дерев. Скоро вони відростуть і будуть ще гарніші та пишніші. Крім того, обрізка допомагає знищувати на каштанах іржу. Каштани на бульварі Шевченка повиростали вище будинків і я вважаю, що їх узагалі пора позрізати, оскільки вони посаджені ще в 1957-58 роках і вже віджили свій вік. Щодо обрізання лип на 15-му мікрорайоні, то я такого розпорядження не давав. Це зробили голови ОСББ незаконно і непрофесійно. Ми з цим розбираємося. І з омелою ми теж боремося - звільнили від неї багато дерев у міському парку та на вулицях.
«Кронування проводиться лише за умови,
що є дефектний акт на дерево»
», еколог міжнародної благодійної організації «Екологія – Право -Людина» у Львові Олексій Василюк, з яким ми зв’язалися телефоном. - Обрізка одного дерева коштує до 500 гривень бюджетних коштів + отримана деревина, яка стає джерелом «лівого» заробітку для підрядників (якщо місцеві органи влади працюють з ними у зв’язці), І це одна із причин такого радикального «омолодження». Виникає запитання: чи стане в місті більше дерев, якщо виділяти кошти на знищення тих, що є, а не на посадку нових? Насправді все ще простіше. Комунальники хочуть же за щось отримати зарплатню. За ідеальних обставин мали би прибрати восени всохлі деревця, а навесні зняти сухі гілки та підсадити молодих саджанців. І все. А за що ж отримувати зарплату цілий рік? Треба так працювати, щоб була робота.
«Знищення дерев – справа незаконна і тягне за собою відповідальність»
До речі, кронування – не прикра випадковість, а умисні дії осіб, що коять протиправні дії під час виконання посадових обов’язків у робочий час. Штраф лише за одне таке дерево, діаметром 30-34 см, – 1250 гривень, - додає еколог. - У ст. 270-1 Кримінального кодексу зазначено, що «умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства (об’єктів благоустрою) карається штрафом від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян... або обмеженням волі до трьох років». А ч. 1 п. 4 Додатку 1 до Постанови КМУ № 559 від 8 квітня 1999 р. «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів” зазначає: “До категорії пошкоджених до ступеня припинення росту належать дерева з...обшморгом крони більше половини її довжини”. Що вже казати про повністю зрізану крону. В Кодексі про адмінправопорушення також є ст.153, яка говорить: «Знищення або пошкодження зелених насаджень у населених пунктах, невжиття заходів для їх охорони тягнуть за собою накладення штрафу». Максимальний штраф, за цією статтею, – 1700 гривень. тобто кожна кронована алея могла б коштувати начальнику ВУКГ – 50-150 тисяч гривень, якщо приплюсувати всі статті. А при таких порядках сум, однозначно, мова йде про кримінал. Тому, якщо ви бачите подібне «омолодження», вимагайте документи на обрізку і телефонуйте в поліцію, - радить Олексій Володимирович.
Валентина Савчук, м. Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі