Дбаючи один про одного, ми дбаємо і про себе самих. Інакше просто не можна»

Переконана сільський староста сіл Льотниче, Поничів, Когильне, Острівок та Володимирівка Таїсія Подзізей.
Кажуть, що нове – це давно забуте старе. А тому при словосполученні «сільський староста» в уяві виникає такий собі бравий український вусань, який слідкував за порядком у сільських садибах і мирив сусідів, що посварилися. Та сьогодні вже 21-е століття. Інші люди мешкають у селі, з іншим побутом, з іншими поглядами на життя. Та й посада старости знову з’явилася лише після того, як села об’єдналися у територіальні громади. То що ж сьогодні входить в обов’язки сільського старости? Ми запитали про це у Таїсії Подзізей, яка з 5 листопада 2015 року виконує обов’язки старости сіл Льотниче, Поничів, Володимирівка, Когильне та Острівок.
Таїсія Яківна народилася 1964 року в селі Горичів у селянській родині. Навчалася в Зимнівській школі, затим – на відділі гідромеліорації Володимир-Волинського сільськогосподарського технікуму, заочно закінчила Рівненський інститут водного господарства. Сімейні обставини привели родину до Льотничого. Із цим селом пов’язана вся доля Таїсії Яківни. З 2002 по 2015 рік працювала секретарем сільської ради, а після створення громади стала старостою.
На території сіл, якими опікується Таїсія Подзізей, проживає три тисячі людей. Основні питання, які вирішує староста, – це благоустрій, реєстрація актів цивільного стану, нотаріальні дії, а також співпраця з родинами, вирішення побутових, сімейних та комунальних проблем. На жаль, староста не вирішує фінансових справ. Це компетенція центрального органу громади. Однак, згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування», з 1 квітня 2017 року староста не є підзвітним сільському голові, а щорічно звітує лише перед своєю громадою. На території Льотничого діє комунальне господарство, яке обслуговує 17 сіл, що входять до складу громади.
За неповні півроку діяльності на посаді старости Таїсія Яківна може похвалитися певними результатами. Заасфальтовано вулицю Шкільну в селі Острівок, на яку було виділено 1,4 мільйона гривень. Також мільйон гривень коштувало асфальтування вулиці Перемоги в Льотничому. Облаштовано освітлення вулиць у селі Поничів та вулиці Нової і Дружби у Льотничому. За ініціативою старости, при підтримці фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» і при співфінансуванні Зимнівської сільської ради було обгороджено кладовище в селі Поничів, яке є спільним для всіх сіл, окрім Когильного. Жителі не стояли осторонь цієї події, збирали власні кошти, аби кладовище мало належний вигляд. Допомогли і володимирчани, чиї родичі спочивають на цвинтарі. Мешканець Володимира-Волинського Павло Оверчук безкоштовно зробив свердловину для забезпечення кладовища водою.
У кожному селі весело та змістовно пройшло свято села. Довелося лише обминути Когильне, оскільки там не діяв заклад культури. Але нині й у цьому селі став працювати клуб. Облаштовуються зупинки для очікування транспорту, на 50% замінено вікна в Льотничівській школі. Кожної 2-ої і 4-ої суботи місяця вивозять сміття, а з допомогою Вінницької фірми проводиться безкоштовна утилізація смітників біля Поничева. Вдалося налагодити рейси маршруток до Когильного, які їздять двічі на день через Поничів.
Велику увагу в селах приділяють учасникам АТО. На даний час задоволені всі заяви щодо надання землі для обслуговування присадибного господарства, але учасники бойових дій пишуть заяви на виділення 2-х гектарів під особисте селянське господарство. Ось тут виникають певні складнощі.
-Сільський староста живе для людей, а не люди – для нього, - каже Таїсія Яківна. – Це головне правило нашого співжиття. Я безпосередньо працюю з людьми. З усіма питаннями вони звертаються до мене, а я вже вирішую ці проблеми у сільській раді. Я безмежно вдячна своїм людям за те, що вони розуміють мене, усвідомлюють, що не все робиться відразу і не так просто, як хочеться. Велику допомогу надають місцеві фермери, зокрема Олександр Тищенко та Анатолій Литвин допомагають з грейдеруванням. Хочеться відмітити і щиру турботу про наші села депутата сільської ради Сергія Шатківського. Попереду багато справ. Я мрію побачити всі вулиці в селах заасфальтованими і освітленими. Вважаю за потрібне створити ОСББ у п’яти багатоповерхівках, які є на території Льотничого. У нас проживає чимало багатодітних сімей, яким також необхідна увага. Але все прийде з часом, якщо ми всі зрозуміємо: ніхто для нас нічого не зробить, окрім нас самих. Дбаючи один про одного, ми дбаємо і про самих себе. Інакше просто не можна.
Антоніна Булавіна, с. Льотниче, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі