Чи потрібно Володимиру переймати досвід Трускавця, повністю охопленого індивідуальним опаленням?

За статистикою, понад 50 міст України відмовилися від централізованого опалення і перейшли на індивідуальне. Першими на це зважилися населені пункти в Закарпатській області.
Трускавець – місто без теплоенерго…
11 жовтня депутати міськради Максим Клим’юк, Роман Горошкевич, Сергій Барщевський та голови Володимир-Волинських ОСББ відвідали Трускавець.
Мета поїздки – консультації стосовно організації роботи ОСББ, комунальних підприємств та встановлення індивідуального опалення у багатоповерхівках. Саме у цьому місті у всіх багатоквартирних будинках створили ОСББ і перейшли на індивідуальне опалення. Також індивідуально опалюються бюджетні організації та вся курортна сфера. Тамтешня влада відмовилася від деяких комунальних підприємств, зокрема, від теплоенерго. Власники квартир мають свободу у виборі керуючої компанії. Міські керманичі не створювали на базі ЖЕКу власну організацію, отже не втручаються у внутрішні справи ОСББ, проте не залишили їх напризволяще.
Враженнями від поїздки поділився Максим Клим’юк:
- Ми мали цікаву тригодинну розмову з трускавецьким міським головою Андрієм Кульчинським, який розповів про надбання міста. Він, зокрема, зазначив, що до переведення міста на індивідуальне опалення йшли цілеспрямовано й послідовно багато років. Навіть коли у 2009р. на законодавчому рівні було заборонене встановлення індивідуального опалення в багатоповерхівках, міська влада такі дозволи давала та водночас заохочувала людей, створюючи відповідні технічні умови для цього за кошти міського бюджету в рамках спеціальної міської програми. Пенсіонерам та соціально незахищеним верствам населення встановлення індивідуального опалення фінансувалося повністю, решті ж – частково, в залежності від доходів. Виплати здійснювались не грошима, а шляхом придбання необхідного обладнання. Водночас у місті створювали відповідні умови для переходу на індивідуалку. На пряму до будинків підводили більш потужні газогони та лінії електричного живлення, проводили заміну труб водопостачання, і тільки потім вкладали тверде покриття на вулицях. Також на бюджетні кошти встановлювали газові стояки в квартирах жителів. Спостерігаючи за реальною підтримкою влади, до програми долучалося все більше людей. У результаті ніхто не пошкодував, бо завдяки ефективному використанню енергоресурсів, попри вищі тарифи для населення, платня за тепло суттєво зменшилася, а влада повністю звільнилася від скарг на неякісне надання комунальних послуг.
За словами Максима Клим’юка, в Трускавці також існує міська програма співфінансування ОСББ «30х70», згідно якої жителі будинків витрачають тільки 30% на утримання будинків, у тому числі на енергозберігаючі заходи, придбання обладнання з регуляторами температури у будівлях. (Таке обладнання вже є у всіх закладах освіти. А комфортна температура в приміщеннях – це здоров’я дітей). Решту 70% витрат взяла на себе місцева влада. І це при тому, що бюджет Трускавця вдвічі менший за кошторис Володимира. Це курорт, там немає промисловості, а наповнюють міську казну в основному фізичні особи-підприємці.
Завдяки скасуванню в місті теплоенерго, за останні пів року було заощаджено 0,5млн гривень. Ці кошти спрямовуються на утеплення закладів освіти. Місцевий водоканал залишився у державній власності, а завдяки заміні труб застарілого водогону, вдвічі зменшились втрати питної води. Міська влада навела порядок з дотриманням прав пільговиків на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Жодних обмежень там не існує, цими преференціями користуються також відпочивальники. Немає у Трускавці і комунального підприємства. Двірники підпорядковані безпосередньо міській раді й отримують зарплатню 12-15 тисяч гривень. А це - потужний стимул дорожити своєю роботою. Недаремно місто дуже чисте, доглянуте і справляє приємне враження.
- В Україні понад 50 міст переходять на індивідуальне опалення, бо не хочуть платити за підігрів вулиць (тепловтрати) та утримання посередників. І питання в тому, буде Володимир 51-им чи 927-им, - каже Максим Клим’юк. – Раціональне використання енергоресурсів – це те, чого потрібно прагнути. Цей процес - безповоротний. Досвід Трускавця, впевнений, можна впровадити і в нашому місті. Для цього потрібна лише добра воля влади. А наші керманичі, замість того, щоб шукати можливості, вигадують причини, аби виправдати свою бездіяльність.
Кожний крок до змін має бути добре продуманим і чітко виваженим
Чи може Володимир запозичити досвід Трускавця та чи потрібно запозичати? Чи можна заощадити, користуючись централізованим опаленням? Із такими запитаннями ми звернулися до директора КП «Володимир-Волинськтеплоенерго» Сергія Коби.
- Почну з того, що вирішенням будь-якого питання повинні займатися професіонали, здатні всебічно оцінити наслідки прийнятих рішень. За практикою багатьох міст України можна зробити висновок, що перехід на індивідуальне опалення має як позитивні, так і негативні аспекти. Безперечно, для вивчення цієї ситуації обов’язково повинні бути залученні фахівці газового господарства, енергетичної служби, тепловики, екологи, фінансисти та інші спеціалісти.
Протягом багатьох років ми бачимо негативні наслідки встановлення індивідуального опалення в багатьох містах України, а саме: вибухи побутового газу, які призвели до руйнування багатоповерхових будинків, смертельні випадки отруєння людей чадним газом. Також сьогодні є міста, які необдумано та поверхнево підійшли до питань, пов’язаних з реорганізацією теплопостачальної галузі, зокрема міста Червоноград, Сміла, Шепетівка і, як наслідок, в першу чергу заручниками проблем з теплопостачанням виявились споживачі, які не отримують якісні послуги, а теплопостачальні організації мають багатомільйонні борги.
Наша держава тримає напрямок розвитку до європейських стандартів, у тому числі до ефективних напрацювань у сфері енергозбереження та термомодернізації, обліку теплової енергії. Централізоване опалення в Європі – це звичайна практика, тільки кожне місто має свої особливості в теплопостачанні. Тому «совкову» практику переходу окремих міст України на індивідуальне опалення потрібно поставити на ваги до світових тенденцій ефективних моделей функціонування міських систем централізованого опалення.
Нашому місту потрібно рухатись в напрямку термомодернізації будівель, встановленні ІТП (індивідуальних теплових пунктів), завершити встановлення загальнобудинкових теплових лічильників, що в свою чергу дозволить зменшити витрати населення на централізоване опалення до 50% – у цьому майбутнє.
На жаль, питання щодо індивідуального опалення в нашому місті активно піднімається завжди перед місцевими виборами і часто-густо політиками, які намагаються отримати певні політичні дивіденди. А такі надважливі питання повинні вирішувати виключно фахівці.
Як керівник КП «Володимир-Волинськтеплоенерго», хочу запевнити наших споживачів, що даний опалювальний сезон пройде стабільно, у домівках людей буде тепло та затишно, - зазначив Сергій Анатолійович.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі