Чи потрібна у місті громадська рада?

Публікації

Згідно Положення про громадську раду, основними завданнями громадської ради є сприяння реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами, забезпечення врахування громадської думки у процесі підготовки та організації виконання рішень центральних і місцевих органів виконавчої влади. Громадська рада відповідно до покладених на неї основних завдань: готує і подає пропозиції до орієнтовного плану проведення консультацій з громадськістю, щодо строків проведення публічних громадських обговорень; щодо проведення консультацій з громадськістю з питань, не передбачених орієнтовним планом; систематично інформує громадськість, зокрема через засоби масової інформації, про свою діяльність, прийняті рішення та стан їх виконання.
При виконавчому комітеті Володимир-Волинської міської ради також діє громадська рада як консультативно-дорадчий орган. Нині діюча громадська рада була створена в березні 2016 року. На той час в її складі було 26 чоловік. Рада була створена з волі виконавчого комітету для більш тісної співпраці з громадським організаціями. Дорадчий орган є аполітичний, а тому участь в ньому представників політичних партій і депутатів не передбачається. На разі до складу громадської ради входить 20 чоловік. Шість чоловік припинили свою участь в дорадчому органі. За рішенням членів громадської ради у разі вибуття делегата зв’язок з організацією не припиняється (як це вимагається діючим положенням), а дозволено делегувати іншого члена. На протязі своєї діяльності громадська рада розглядала багато питань стосовно життя міста, приймала багато рішень. Проводилися числення дискусії, які іноді спричинювали гострі кути між учасниками дебатів. Проте помічалася одна особливість: в той час, які невелика горстка членів ради активно дискутувала, інші поводилися пасивно, емоцій не викидали і лише вряди годи вставляли слово, якщо питання стосувалося безпосередньо їх чи організації, яку вони представляли. Слід зауважити, що якогось громоподібного рішення громадська рада не прийняла ні разу. Багато питань зависло в повітрі. Так, наприклад, не зрушилось з місця питання щодо придбання земель учасникам АТО, питання щодо повернення місту його історичної назви, хоч дискусій з цих питань було достатньо.
Цікаво, що в результаті спілкування з мешканцями міста з приводу діяльності громадської ради намалювалася досить пікантна картина: 70% відсотків опитуваних нічого з приводу діяльності дорадчого органу сказати не можуть, оскільки ніяких результатів не бачать, 30% - взагалі не чули про існування громадської ради, нарешті, 10% - сказали, «що раз така організація є, значить, так має бути». Виходячи з цього, виникає риторичне запитання: чи потрібна в місті громадська рада або чи потрібна громадська рада такою, як вона є?
Останнім часом з 20 членів громадської ради на засіданнях присутня лише половина, якщо не менше. Кворум є, значить, можна поговорити. І демагогічна говорильня затягується на добрих півтори городини, хоч іноді і нема про що говорити. За словами секретаря громадської ради Андрія Грищука, активність членів дорадчого органу має бути активнішою, на обговорення потрібно виносити актуальні питання, які хвилюють жителів міста. А що думають про діяльність ради її нинішні учасники і ті особи, які припинили членство у дорадчому органі.
Віра Чайковська – Тарликова (Володимир-Волинська філія «Союзу українок»):
- Рішення громадської ради не беруться до уваги. Все нібито записується, фіксуються всі пропозиції. І тільки. Наведу один приклад. Коли розпочиналося асфальтування вулиць, на засіданні громадської ради обговорювалося питання щодо перевірки каналізаційних люків. Ніхто до уваги не взяв. Тепер маємо плачевні результати.
Руслан Бормовий (ГО Молодіжний військово-патріотичний центр «Третій полк»):
- Потрібно, щоб до громадської ради більше прислухалися, щоб дорадчий орган мав більше важелів впливу. Це стане запорукою того, що рішення будуть реалізовуватися. Поки що, на жаль, багато рішень зависають у повітрі. Також бажано, щоб участь в раді брали дієві, а не «паперові» організації.
Григорій Гороть (Володимир-Волинська робоча група «Міжнародне товариство прав людини – Українська секція»):
- На даний час громадська рада дискредитувала себе по всій Україні і довіри у населення не викликає. Якщо раніше громадська рада проводила громадські слухання, то нинішній склад цього не робить і невідомо з яких причин. Слідкуючи за засіданнями громадської ради, судячи по світлинах, наважусь сказати, що присутність і активність членів ради є низькою. Значить, кворуму не вистачає. Відповідно і рішення не приймаються. На початку діяльності ради був задум розглянути багато питань. На жаль, віддача від нинішнього складу є невелика, якщо не сказати більше. Коли підіймалося питання про присвоєння імені Анатолія Кореневського 5-й школі, громадська рада долучилася до обговорення. А ось питання про присвоєння імені Миколи Рокицького художній школі було нинішньою громадською радою проігнороване.
Отож, слід вирішити, чти громадська рада потрібна у місті. Якщо так, то якою саме вона повинна бути.
Алла Фісенко м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі