17 серпня близько 17-ої години на підприємстві теплових мереж міста Володимира-Волинського стався інцидент. Головного інженера Ярослава Жука працівники поліції закували в кайданки і примусово доправили у відділення місцевого ТМО для проходження аналізу на наявність алкоголю в організмі. У місті розгорівся гучний скандал із цього приводу, адже депутати і сам інженер заявляють, що затримання було незаконним. А також про те, що директор підприємства Ганна Рубанова, яка викликала наряд правоохоронців, порушила законодавство і права головного інженера. Ми вирішили вияснити це питання, звернувшись безпосередньо до учасника подій Ярослава Жука.
-Ярославе Івановичу, розкажіть, будь ласка, що насправді відбувалося при Вашому затриманні?
-17-го серпня цього року близько 17-ої години до кабінету під час проведення оперативної щоденної наради з технічними службами зайшли працівники поліції Володимир-Волинського відділення Вегера О.П., Захарчук В.Р., Гула А.В. Разом з ними також були директор підприємства теплових мереж «Володимир-Волинськтеплокомуненерго» Ганна Рубанова, юрисконсульт Антон Будневський, економіст Ольга Кравчук та інженер з охорони праці Борис Черняк, які зразу ж почали підписувати якийсь акт. Я запитав, на якій підставі працівники поліції зірвали виробничу нараду. Мені повідомили, що я нетверезий і підозрююсь у порушенні ст.179 Кодексу України про адмінпорушення, і запропонували поїхати з ними на обстеження. Я сказав працівникам поліції, що їхні вимоги неправомірні. Зателефонувавши на 102, повідомив про те, що працівники поліції Вегера О.П. та Захарчук В.Р. заважають мені займатися виробничими питаннями і порушують мої конституційні права. На годиннику була 17:15, і я сказав, що вже кінець робочого дня. Потім попрямував до дверей свого службового кабінету, але працівники поліції не дали можливості мені вийти, схопили мене, викрутили руки та одягли в кабінеті кайданки. Далі мене силоміць вивели на подвір’я адмінбудівлі підприємства, силоміць посадили в одну з поліцейських машин, пізніше – в іншу, і повезли до приймального відділення Володимир-Волинського ТМО. Там я пройшов обстеження на предмет алкогольного сп’яніння. Сертифікований прилад АLKOTEST №06867 показав 0.00 % алкоголю. У висновку також міститься інформація про те, що запаху алкоголю від мене не було. Надалі мене доставили у приміщення поліції та склали два акти про правопорушення за ст.185 КУпАП (злісна непокора законному розпорядженню працівників поліції) та ст.173 (дрібне хуліганство). У протоколах я зазначив, що не згідний з їхнім змістом. Десь близько 21-ої години я був звільнений і покинув установу поліції.
-З Вашого дозволу, пане Ярославе, чи даний інцидент позначився на Вашому фізичному і моральному стані?
-Чотири години «спілкування» з поліцією, звичайно, не минули безслідно для мене. Тривале нервове перенапруження призвело до того, що мені ввечері цього дня стало зле, я змушений був викликати швидку, працівник якої зафіксував високі показники артеріального тиску (170/100). На місці зробили кардіограму, і був встановлений попередній діагноз – гіпертонічний криз. Надалі я був доправлений у лікарню, де мені надали медикаментозну допомогу. Наступного дня травматолог зафіксував забій м’яких тканин на моїх руках в місцях, де були кайданки, та призначив лікування.
-Ваша точка зору щодо правомірності дій Ганни Рубанової і працівників поліції?
-Наскільки мені відомо, пані Рубанова викликала наряд поліції, який і прийшов у кабінет, де проводилася виробнича нарада. Внаслідок такого виклику мене примусово доправили до лікарняного закладу. Дії директора Рубанової, як і дії працівників поліції, на мою думку, носять явно неправомірний характер. Якби Ганна Рубанова була хоч трохи у цьому плані фаховим керівником, то знала б, що питання, які пов’язані з перебуванням чи появою на робочому місці працівників у нетверезому стані, знаходяться виключно в компетенції самого підприємства, і складання відповідних документів повинно здійснюватися без участі працівників поліції. Також працівники поліції повинні добре знати, що порушеннями, зміст яких зафіксовано у ст.179 (перебування в нетверезому стані на робочому місці), вони не займаються. Навіть складання протоколів про таке адмінпорушення, згідно із ст.255 КУпП, здійснюється уповноваженими особами підприємства. Працівники поліції також грубо порушили чинне законодавство і перевищили свої права при застосуванні спецзасобів – кайданок, адже в законі України «Про національну поліцію» у ст.44 чітко зазначено випадки застосування спеціальних засобів. Вони можуть застосовуватися тільки до особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення. Прикро, що кинуто тінь на всю поліцію міста, адже, наскільки мені відомо з особистого спілкування з іншими працівниками цієї установи, там працює чимало чесних, професійних та порядних людей.
-На Вашу думку, чи це могла бути провокація місцевої влади з метою дискредитувати Вас як захисника інтересів колективу?
-Прямих доказів цього у мене немає. У 2012 році я був звільнений з роботи згідно із ст.40 з відповідним записом у трудовій книжці в результаті двох неправомірних доган, які були винесені директором Романом Лисюком. І був поновлений на роботі за рішеннями судів, у тому числі й апеляційного суду. Підставою для такого рішення частково були розпорядження міського голови, які підготував начальник управління ЖКГ та будівництва Віктор Фіщук. На той час була навіть інформація, що і текст наказу на звільнення готувався у стінах «білого дому» нашого міста. У кінці минулого року мені було оголошено ще дві догани, які скасовані судами. Я так думаю, що вони були винесені не без відома певних осіб із влади. І зараз теж у мене непрості відносини із владою, оскільки в нас різне розуміння майбутнього підприємства, процесів приватизації і передачі його в оренду. Наприклад, я не розумію, як без громадських слухань можна віддавати у приватні руки майно підприємства, яке також є власністю громади і щорічно сплачує до бюджетів різного рівня більше 5млн.грн. податків? Наша організація навіть при всіх фінансово-економічних негараздах, що є на підприємстві, у технічному плані вирішує всі питання, що відносяться до прямих обов’язків підприємства із забезпечення теплопостачанням споживачів. Крім того, в мене є дещо інше ставлення до розподілу та використання бюджетних коштів як у члена постійної депутатської комісії з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, підприємництва та регуляторної діяльності, ніж у влади. Я вважаю, що розподіл бюджетних коштів повинен бути законним, ефективним, справедливим, раціональним, а також мати інвестиційний характер. На жаль, на мою думку, не всі рішення останніх сесій Володимир-Волинської міської ради відповідають такому принципу.
Є значні непорозуміння у мене з новим директором підприємства у вирішенні технічних питань підготовки до опалювального періоду. Я вважаю, що маю значний виробничий досвід у вирішенні таких питань (більше 35 років). Директор мала б зважати на мою позицію у цих питаннях. Натомість пані Рубанова приймає технічно неграмотні рішення, які в кінцевому випадку матимуть значні негативні наслідки для підприємства, в тому числі й в економічному плані. Крім того, ці рішення впроваджує безпосередньо, даючи розпорядження майстрам, тобто моїм підлеглим, що є порушенням загальноприйнятих принципів субординації керівників різного рівня. Можливо, це помста за те, що я звертався до міського голови з приводу порушення чинного законодавства при призначенні пані Рубанової на посаду директора підприємства, адже, згідно з вимогами “Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників” (випуск 1), на посаду директора має призначатися особа, яка, крім освіти відповідного напряму, повинна мати стаж роботи не менше 5 років на керівних посадах нижчого рівня. Ганна Рубанова ні дня не працювала на керівних посадах. А може, це також помста за те, що недавно мною була подана заява в поліцію про вчинення злочинів директором підприємства теплових мереж, її заступником Анатолієм Кравчуком, економістом Ольгою Кравчук, юрисконсультом Антоном Будневським та іншим працівником.
І не дивно, що директор хоче будь-якими методами позбутися мене. Один з працівників, відносно якого була подана заява про вчинення злочину, активно фізичними методами допомагав поліції заламувати мені руки і одягати кайданки. Тому в мене склалася думка, що всі події відносно мене, які відбулися в кінці робочого дня 17 серпня цього року, мали чітко спланований характер і координувалися з одного центру. Інакше як пояснити факт, що протягом 10-15 хвилин з моменту приїзду поліції на підприємстві було багато депутатів, у тому числі і секретар міської ради, перший заступник міського голови та представники телебачення, Інтернет-ресурсів.
-Якими будуть Ваші подальші дії відносно ситуації, що склалася?
-Грубо порушені мої права, що забезпечуються Конституцією України. Мені нанесено моральну шкоду, принижено мою честь і гідність як публічної особи, а також діями працівників поліції та підприємства спричинено значне погіршення стану мого здоров’я. Я думаю, всі особи, які порушили чинне законодавство (як працівники підприємства, так і працівники поліції), у цій ситуації повинні понести заслужене покарання. На даний момент надіслано заяви та звернення у відповідні органи, які розглядають ці питання.
Олексій Біянов,м. Володимир-Волинський
Коментарі