Чому на підприємстві «Володимир-Волинськтеплокомуненерго» порушується законодавство про працю

Законодавство про працю в Україні складається з Кодексу законів про працю та інших законодавчих актів. Дотримання законодавства про працю на підприємствах, як правило, повинно бути направлене на дотримання вимог процедури прийняття на роботу та звільнення з роботи, надання відпусток, дотримання законів при винесенні дисциплінарних та матеріальних стягнень, оплати праці, охорони праці та інших соціальних умов.
Оплата праці на підприємстві повинна регулюватися законами «Про оплату праці», законом «Про колективні договори та угоди», а також генеральними, галузевими та колективними угодами. На ПТМ «Володимир-Волинськтеплокомуненерго» завжди приймалися та існували колективні угоди, але законодавство про працю не дотримується вже протягом більше десяти років.

Ігнорування директорами підприємства чинного законодавства
Директори ПТМ часто не дотримувалися та не дотримуються вимог законодавства. Зокрема у 2015р. директором Романом Лисюком був виданий наказ із порушенням законодавства про встановлення в ремонтний період неповного робочого часу для працівників підприємства, який не був погоджений із профспілками, але завізований юрисконсультом Антоном Будневським. Внаслідок цього працівники підприємства втратили частину заробітку, виникли значні проблеми з підготовкою підприємства до опалювального періоду. Крім того, у тарифах на послуги з теплопостачання закладена повна заробітна плата працівників підприємства. Логічно відділ збуту підприємства у зв’язку із зменшенням зарплати працівникам зобов’язаний був зробити перерахунок споживачам у бік зменшення плати за послуги, але виконано це не було.
Протягом багатьох років директорами підприємства не завжди виплачувалася працівникам мінімальна премія 10%, передбачена в колективному договорі. Цю традицію продовжила у 2016р. і нинішній директор Ганна Рубанова.
На підприємстві також були випадки дискримінаційного підходу до різних виплат. Є факти, коли операторам газових котелень, прийнятим на роботу на постійній основі, премії платили у 2 рази менші, ніж операторам, які працювали за строковим договором на опалювальний період. Є факти, коли необґрунтовано встановлювалися різні доплати деяким працівникам підприємства за якусь незрозумілу роботу. Були неодноразові порушення, пов’язані із значною затримкою виплати зарплати. Як правило, така інформація директорами замовчувалась, і у статистику подавалися дані про відсутність заборгованості. На підприємстві в минулі роки також мали місце випадки, коли не витримувалися норми законодавства про збільшення розмірів зарплати у зв’язку зі зміною соціальних стандартів. Так минулого року директором Ганною Рубановою були проігноровані вимоги ЗУ «Про оплату праці», Закону «Про Державний бюджет України на 2016 рік», де встановлювалися нові розміри мінімальної зарплати, у тому числі з 1 травня 2016 року.
На даний час не витримуються норми чинного колективного договору, де передбачався звіт директора про виконання положень колективного договору не менше двох разів на рік. Уже більше року директор Рубанова працює на посаді, але ще ні разу колектив підприємства не почув від неї, як виконується за її керівництва колективний договір. Крім того, на підприємстві є інші грубі порушення, пов’язані із дотриманням норм законодавства про працю.

Відсутність контролю державними установами
Цих порушень можна було б уникнути, якщо б певні державні установи обласного та місцевого підпорядкування, в обов’язки яких входить нагляд за дотриманням законодавства на підприємствах, своєчасно і сумлінно виконували свої обов’язки. Натомість за 23 роки, відколи я працюю, на підприємстві не було жодної серйозної перевірки стосовно питань праці. Ще у 2015р. Рада незалежної профспілки звернулася в Управління держпраці області щодо проведення позачергової перевірки відносно дотримання законодавства про працю на підприємстві. На жаль, ця перевірка була проведена поверхнево і не дала позитивних результатів. Наступна перевірка у 2016р. уже виявила деякі грубі порушення директором Рубановою. Зокрема було зафіксовано несвоєчасну виплату зарплати та невиплати зарплат у повному обсязі, що пов’язано із неправомірним виданням наказу про зміну мінімальної зарплати на підприємстві. Управлінням держпраці області було видано відповідний припис. Але умови цього припису досі директор Рубанова не виконала. Ніяких результатів не дають і звернення в міське управління соцзахисту.

Бездіяльність профспілки
Законодавством України, зокрема ст.259 Кодексу законів про працю, передбачена можливість громадського контролю за виконанням положень колективного договору профспілками, що функціонують на підприємстві, а також можливість звернення до суду у випадках таких порушень. Але оскільки на підприємстві теплових мереж є дві профспілки: ПСП «Володимир-Волинськтеплокомуененрго» та незалежна профспілка «Теплоенергетик», які мають різне бачення захисту інтересів працівників підприємства, не вдається досягнути взаємної згоди на притягнення винних до відповідальності. На даний час є достатньо фактів, що діяльність профкому ПСП «Володимир-Волинськтеплокомуненерго», яким керує Тетяна Миселюк, не завжди спрямована на захист інтересів працівників. У минулі роки цей профком досить часто приймав рішення, що суперечили законодавству України. Це призвело до появи на підприємстві у 2011р. альтернативної, незалежної профспілки «Теплоенергетик».
Ще на початку січня цього року підписана нова Галузева угода на 2017-2019 роки, яка дає можливість покращити на підприємстві ряд питань із праці, в тому числі й з оплати праці. Але поки з боку директора Ганни Рубанової та профкому, яким керує Тетяна Миселюк, немає ніяких дій щодо внесення змін в існуючий колективний договір. Хоча вже давно від Ради НП «Теплоенергетик» подана заява на ім’я директора про намір брати участь у прийнятті нового колективного договору.
Ярослав Жук, головний інженер ПТМ «ВВТКЕ», депутат міської ради, голова Ради незалежної профспілки «Теплоенергетик»

Розділ новин: 

Коментарі