Чому красноставських жителів лякають перспективи

Історична довідка у Вікіпедії розповідає, що с.Красностав Володимир-Волинського району було засноване 1670 року і аж до 1963-го мало назву «Гнійне». Красностав належить до стародавніх поселень. У руських літописах за 1152 рік згадується м.Гнойниця «у Волинській землі». Тож можна припустити, що це і є Гнійне.
А слово «Красностав» є похідним від «красний» (тобто «красивий») і «став» (скорочене від «ставки»), отже, нічого спільного з комуністичним минулим не має. Натомість населений пункт справді пишається своїми гарними водоймами, і не тільки. Можна уявити, яке зелене і заквітчане це село влітку. А от наш кореспондент застала його у розкішному зимовому вбранні та помилувалася тишею і казковою красою. Акуратно розчищені вулиці зовсім порожні. Надворі мороз – особливо не погуляєш. Тим більше, що перед Водохрещем місцеві мешканці готувалися до свята.
Сільський голова Жанна Бондарук розповіла, що хоча територія населеного пункту досить велика, населення Красностава складає лише 461 особу, із них переважна більшість – пенсіонери.
Якщо подивитися на сучасну інфраструктуру, то важко уявити, що тут колись було місто чи містечко, як зазначається у літописах. У селі є початкова школа, де навчається лише 12 дітей. У приміщенні сільради розміщений фельдшерсько-акушерський пункт. До послуг селян відділення зв’язку та лише один продовольчий магазин. У центрі знаходиться добротна будівля закладу культури, однією із родзинок якого є місцевий етнографічний музей. І ще одна гордість села – ошатна Свято-Василівська церква, пам’ятка архітектури місцевого значення, яка датується 1903 роком. Дерев’яний храм завдяки старанням місцевої громади виглядає як нова копієчка, бо постійно ремонтується, реставрується та вдосконалюється.
У селі немає дитячого садочка. Може, якби був дошкільний заклад, народжувалося б більше дітей. А так статистика невтішна: минулого року у Красноставі зареєстровано 12 смертей і тільки 5 народжень. Не було жодного шлюбу.
На території сільради – безробіття, бо немає ніяких сільгосппідприємств. Як виняток, є у селі лише ПП «Мрія», де працює четверо людей. Три десятки місцевих жителів рятує ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», де вони знайшли роботу зі стабільною зарплатою. А решта перебивається випадковими заробітками та працею в особистих селянських господарствах.
Із розмов з людьми стало зрозуміло, що вони з острахом чекають створення об’єднаної територіальної громади із центром в Овадному, бо не розуміють переваг адмінреформи. Прийдешні зміни у першу чергу асоціюються із закриттям початкової школи. Батьки школяриків категорично проти цього, бо дітям доведеться з першого класу їздити у Галинівську ЗОШ.
У сільраді ж сподівання інші. На наше прохання сільський голова назвала декілька найгостріших проблем, які не розв’язуються через нестачу коштів. Це вуличне освітлення (у селі не освітлюється жодна вулиця), жахливий стан дороги до села і пов’язані з цим проблеми транспортного сполучення та пасажирських перевезень (нещодавно скоротили один рейс маршрутки). Село газифіковане, але водогону немає: воду беруть із криниць чи з артезіанських свердловин. Усунути ці негаразди можна буде при створенні ОТГ, адже будуть зовсім інші фінансові можливості та право самостійно розпоряджатися коштами. Крім цього, за необхідності з’явиться у Красноставі й дитячий садочок. Усе це шанс на відродження та краще майбутнє.
Міла Сергєєва, с. Красностав, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі