Народний депутат Євген Мельник на зустріч з громадою Володимира-Волинського 10 серпня не приїхав. Замість нього звітували депутати-«свободівці» міської та районної рад. Євген Іванович запізнився на кілька годин – повертався із зони АТО, куди возив нашим військовикам гуманітарну допомогу. Депутата можна звинуватити у неорганізованості чи, наприклад, нехтуванні громадських інтересів, зневазі до людських проблем, яким міг би зарадити Мельник як народний обранець. Він досі уникає розповідати про те, що автомобілі з допомогою напередодні очікуваного звіту у Володимирі потрапили під обстріл російських бойовиків. Натомість «заочно» отримав звинувачення, що, мовляв, депутат уникає інтерв’ю, розмов, спілкування з місцевими журналістами. Минулого тижня Євген Мельник таки приїхав у Володимир-Волинський, спеціально, аби зустрітися саме із журналістами, тобто професіоналами місцевих друкованих засобів масової інформації.
-Євгене Івановичу, все ж про що Ви мали звітувати перед громадою 10 серпня?
-Це не був персонально мій звіт. Однак приїхати не зміг вчасно – вантаж гуманітарної допомоги мав зібратися кількома днями раніше, однак через ряд причин затримався. Зустріч передбачала обговорення ситуації в державі, діалог про досягнення й про те, що зробити не встигли, розмову про нашу найбільшу заслугу: повалення людиноненависного режиму Януковича. Три місяці я чергував, жив на Майдані. Намагався максимально долучитися до знищення бандитського режиму, зрештою, для себе бачив це головним завданням, коли йшов на вибори, бо режим Януковича – це маріонетковий режим Путіна, що завжди був небезпечним для України.
-На Вашу думку, яка політична сила зараз найактивніше допомагає нашим військовим в АТО?
-Долучаються абсолютно усі. Якби ви запитали мене про те, яка політична сила найбільше долучилася до знищення українофобного режиму «попередників» – це була б «Свобода». Революцію Гідності «свободівці» вистояли від першого дня до останнього, понесли багато втрат, і це вони зламали старий парламент, це вони здобули перемогу. А до підтримки військовиків у зоні АТО долучаються геть усі: пересічні громадяни, селяни, підприємці, політичні сили. На суму близько тридцяти мільйонів гривень надали нашим бійцям підтримку мої колеги із «Свободи».
-Однак складається враження, що «стара гвардія» знову повертається на свої насиджені місця. Серед нових призначень часто зустрічаються прізвища чиновників не найкращої ділової репутації. Чому список нових очільників районних адміністрацій обурив мешканців майже кожного району в області?
-Про необхідність очистити владу ми, націоналісти, говорили ще двадцять років тому. Але саме зараз про люстрацію починають говорити на державному рівні. А ми ще тоді наводили успішні приклади Польщі, Литви. Нам заперечували, мовляв, спочатку відновимо економіку, а тоді наведемо лад у владі. В результаті зараз ми не маємо нічого. Ми говорили про те, що наша армія планомірно знищується, про потребу демаркації кордону, говорили про планове знищення економіки, вимагали територіальної цілісності держави. Вже тоді ми чітко розуміли, знаючи історію імперської Росії, Радянського Союзу, що Путін – ревний наслідник попередніх традицій. Тільки наша влада тоді нас не чула. Законопроект «Про люстрацію» авторства «Свободи» вже давно лежить у Верховній Раді. Ми б хотіли, аби його підтримала решта політиків, але він досі не поставлений на голосування. Чому ж за люстрацію ніхто не голосує? Більшість у Верховній Раді – депутати-«регіонали», сепаратисти. Невже ви думаєте, що вони так швидко й разюче змінилися? Ні. Вони й далі виділяють кошти на підтримку ворожої діяльності на сході України. Тому насамперед потрібно змінювати склад парламенту. Ми не приймемо цей закон у другому читанні, якщо залишиться діюча Рада.
Вважаю, що досі завершився тільки перший етап Революції Гідності. Коли призначалися обласний прокурор, правоохоронці, вони проходили громадські слухання – це правильна практика. Губернатору варто було б взяти за основне, призначаючи нові кадри, метод «майданівських» слухань, адже революція буде успішною, тільки якщо зможе сама себе захистити. А сьогодні ми бачимо повернення до влади старих кадрів: міліціонерів, учорашніх злодіїв, корупціонерів, прокурорів, чиновників. Вони повертаються у свої зручні кабінети. Крім цього, призначаючи нових керівників районів, варто зустрітися з попередніми. З тими, хто після втечі Януковича наважився взяти на себе величезну відповідальність. Бюджет порожній, безліч проблем, а вони все-таки ці п’ять-шість місяців керували. А варто їм було б роз’яснити, де недоліки у їхній роботі, чому вони не зможуть далі залишитися на цих посадах і просто подякувати за роботу. Мене тривожить тотальне незадоволення громади з приводу нових призначень. На передовій я зустрічався з нашими героями, солдатами, які ще з Майдану і тепер продовжують захищати Україну в АТО. Вони кажуть, що зараз не будуть підпалювати шини на протест провладним діям. Протестуватимуть рішуче і різко. Якщо влада їх не почує, то буде знищена: «Нам кожну хвилину загрожує смерть. Невже ми тут для того, аби злодій повернувся на своє місце і обікрав нас, лікарів, підприємців? Чиновники ставлять під загрозу не тільки себе, а й своїх рідних, дітей, бо ми їм цього не пробачимо». Так каже кожен боєць. Отже, корупціонери, що мріють про повернення свого фінансового благополуччя, дуже ризикують.
Чимало депутатів-самовисуванців знають: якщо приймуть закон про люстрацію, то дорога до «державного корита» закриється. Не потраплять вони і до парламенту, бо доведеться відповідати за свої корупційні діяння. Тому цей закон так важко дається до прийняття навіть після того, як ліквідували Януковича. Нема його, але залишилися ним напрацьовані схеми.
-Але яких змін треба очікувати, якщо й після виборів у перевазі залишиться «старий» парламент?
-Шкода, але 70 відсотків попереднього парламенту залишиться. Більшість із них зможе купити голоси виборців. Та оновлення піде. Не буде комуністів, запеклих «регіоналів», як Царьов, наприклад. Інших, хто приховано чи відкрито фінансував сепаратистів. Януковича-молодшого, який відкрито фінансував сепаратизм. У будь-якому разі новий парламент буде кращим.
-Після парламентських будуть вибори в місцеві ради?
-У держави немає коштів. Вибори в місцеві ради варто було б провести якомога раніше, з огляду на те, скільки «регіоналів» залишається керувати на місцях. Наше спільне завдання – і журналістів, і політиків – не допустити їхнього реваншу, як це було у 2006 році.
-Прокоментуйте дії губернатора: він вимагав у прокуратури документ, яким міг би заборонити проведення масових заходів, адже очікував протестів від любомльської громади, знаючи, що там люди незадоволені новими призначеннями.
-Тих, хто забороняє такі мітинги, треба змусити відповідати за законами воєнного часу. Того, хто бачив смерть один раз, діями якогось чиновника не налякати. Влада нині не усвідомлює, що робить. Я розумію, коли забороняють мітинги на підтримку Росії, організовані УПЦ МП, адже це диверсійна діяльність, церква робить підґрунтя, аби рідні не відпускали на війну своїх синів, чоловіків, хоча то їхній святий обов’язок.
-Євгене Івановичу, як бачимо із власного, володимирського досвіду, громадські слухання не завжди дають бажаний результат. Наприклад, місто має нового начальника міліції, проти якого протестувала громада. Позитивну підтримку обіцяв і Вам міністр внутрішніх справ. Як таке сталося? Чому виявився безсилим навіть Аваков?
-Так, я намагався вирішити це питання. Обнадійливу підтримку у приватній розмові, на депутатські звернення обіцяли Петро Шпига, Арсен Аваков. Що ж. Доведеться піднімати новий Майдан. Терпіти ніхто не буде. Якщо цей міліціонер такий кваліфікований спеціаліст – будь ласка, в Донецьку зараз багато вакантних місць. Не захоче – допоможуть майданівці. Я мав розмову з володимирськими, луцькими активістами: вони особисто підготують йому повістку в зону АТО, тамтешнім правоохоронцям дуже потрібні нові начальники.
-А як Ви прокоментуєте відмову відомого волинського нафтового магната підтримати наших бійців хоча б кількома транспортними засобами з власного підприємства?
-Ви запитуєте про Сергія Ковальчука? Оцінку його діяльності мають дати правоохоронні органи. З попередніх заяв у пресі ми знаємо про його ставлення до Росії, Путіна, Януковича. Знаємо про ордени, якими нагороджував його президент-втікач. Старші люди відмовляють собі в таблетках, аби допомогти нашим бійцям, а людина-олігарх, яка раніше називала себе меценатом, благодійником, відмовила нашим солдатам у техніці. Як громада Володимира-Волинського терпить перебування цього горе-підприємця досі у місті? Чому йому не куплять квиток до Москви? Для таких людей є квиток, вокзал, Росія. Це повинні зробити містяни, я їх підтримаю.
Кристина Павлюк, м.Володимир-Волинський
Коментарі