Черги на кордоні: терпець увірвався всім

Прикордонники не хочуть розголосу, а влада думає, що б зробити.
Наближається Великдень. Хтось прибирає дім, готує святковий кошичок з паскою-ковбаскою, а інший тим часом стає у чергу в Польщу. Мабуть, тому, що кошик з польською ковбасою вийде дешевшим. Ажіотаж перед святами – річ звичайна, тому дивуватися великій черзі у Євросоюз в останні дні квітня не потрібно. Однак у сервісній зоні митного пропускного пункту «Устилуг-Зосін» останнім часом ситуація стає критичною. Багатогодинні черги змушують людей, які хочуть перетнути кордон, нервувати і скаржитися, на проїжджій частині часто створюються аварійні ситуації, а сама придорожня смуга вже давно вкрита шаром сміття, яке водії і пасажири викидають просто з автівок.
Фотокореспондент газети «Місто вечірнє» Олексій Біянов вирушив у сервісну зону для того, щоб зафіксувати чергу на митницю станом на 25 квітня. Однак працівники ДПСУ заборонили йому фотозйомку. «Я знімав не на кордоні, і навіть не на митниці, а в сервісній зоні біля сусіднього села. До мене підійшли чергові у формі ДПС, не відрекомендувалися. Натомість викликали начальника зміни, який і сказав видалити фото, бо тут знімати не можна – режимний об’єкт. Я дуже здивувався, але моїх аргументів ніхто не слухав», - розповідає Олексій.
За його словами, він не мав наміру фотографувати сам пост чи його працівників. В об’єктив камери потрапила тільки довга вервечка автомобілів у черзі. Однак особи у формі ДПС настирно переконували Олексія, що він взагалі не має права робити знімки на цій території, тому нехай видалить фото. І, мовляв, лише на перший раз можна обійтися усним попередженням. Що спонукало правоохоронців до такої хворобливої обережності – невідомо. Цікаво, чи стали б вони перешкоджати зйомці не представника ЗМІ, а, скажімо, нудьгуючого туриста, який, вражений довгою стоянкою на одному місці, вирішив зробити фото на пам’ять. І зовсім інша картина вимальовується, якщо все ж зважити, що заборону робити фото висловлювали журналісту під час виконання його обов’язків…
Ситуацію, у яку потрапив кореспондент, прокоментував Максим Ратушний, медіа-юрист Інституту масової інформації. «У чинному законодавстві України немає такого терміну як «режимний об’єкт», а тому й аргументація правоохоронців щодо видалення фотознімків є дуже сумнівною. В обмежених об’єктах може бути встановлений режим безпеки, що застосовується із залученням державної охорони (наприклад, у судах, будівлях прокуратури, адміністрації Президента). Охорона об’єкта може бути приватною. Також спеціальну охорону можуть мати об’єкти підприємств із підвищеною небезпекою, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави (для прикладу, ті ж сховища нафти тощо). У цьому ж випадку доцільно поскаржитися безпосередньо керівництву стосовно дій анонімних правоохоронців у формі ДПС, а також звернутися до прокуратури із заявою про кримінальне правопорушення, передбачене ст.171 КК України для перевірки вчинених дій на предмет перешкоджання журналістові здійснювати його законну професійну діяльність шляхом вилучення у нього матеріалів, забороною висвітлення окремих тем, впливу на нього у будь-якій формі (примус до видалення фото)», - зазначив юрист.
Що ж, очевидно, безлад на сервісній зоні пропускного пункту «Устилуг-Зосін» полягає не тільки у наявності сміття на узбіччі. А щодо останнього, то рішучі дії у цьому напрямку просто необхідні. Терпець урвався прикордонникам, які поставили ультиматум: навести лад на території сервісної зони, інакше її перенесуть до брами митного пункту. Це означатиме, що епіцентр черги зосередиться в самому Устилузі. Ймовірно, жителям міста це зовсім не потрібно, тому ситуація потребує негайного вирішення.
Саме тому 21-го квітня з робочим візитом в Устилуг завітав голова Волинської ОДА Володимир Гунчик. На зустрічі з ним були присутні голова Володимир-Волинської РДА Наталія Василець, голова районної ради Роман Гук, мер Устилуга Віктор Поліщук, депутати Волинської обласної ради Костянтин Зінкевич і Олексій Панасюк, приватні підприємці, журналісти, а пізніше до розмови долучилися і водії, які стояли у черзі. В результаті було висловлено два варіанти вирішення проблеми черг поблизу кордону. Перший полягає у розширенні дороги до 16-ти метрів. Насправді розташування сервісної зони просто на дорозі є порушенням правил дорожнього руху, адже створює аварійні ситуації. Мінус цього варіанту також полягає в тому, що прилеглі землі приватизовані. Інший варіант передбачає розташування сервісної зони поблизу с.П’ятидні, однак і цей проект викликає низку запитань. Насамперед вони виникають у тих, хто працює в кіосках у теперішній сервісній зоні. Людей непокоїть, чи зуміють вони зберегти свої робочі місця. Володимир Гунчик пообіцяв, що власникам кіосків нададуть першочергове право оренди землі на новій території. Варіант релокації сервісної зони ближче до П’ятиднів викликав жвавий інтерес під час обговорення. Голова ОДА Володимир Гунчик навіть зазначив, що в такому разі органи місцевого самоврядування посприяють тому, аби розширити спектр послуг, що надаються у сервісній зоні. Прямих порушень тут можна буде уникнути, встановивши електронну систему реєстрації, яка автоматично заборонить водіям об’їжджати один одного, як вони це роблять зараз. Міський голова Устилуга Віктор Поліщук висловився щодо необхідності нанесення суцільної лінії в межах теперішньої сервісної зони. Це викликано тим, що поліція наразі не має законних підстав штрафувати тих водіїв, які норовлять порушити правила дорожнього руху під час обгону всередині черги.
Голова обласної адміністрації пообіцяв, що проект у разі прийняття буде реалізовано вже до кінця 2016-го року.

Розділ новин: 

Коментарі